Zgomote suspecte în sold

20-03-2021
turtuduicristian
Nu este medic/terapeut
turtuduicristian
Am 43 de ani.In ultimii 7ani m am îngrășat in urma unui tratament de la 80si la 124kg.Acum am 113kg.Deoarece am stat mult în frig și în curent, și în picioare am inceput sa am dureri de spate, mai mult de mijloc, genunchi, glezne, tălpi.In 2013, în câteva drumeții la munte am cărat zeci de km un rucsac de aproape 30kg.Tot atunci, având câte o veruca la fiecare deget mic de la picioare, am mers strâmb, nenatural vreo 3 luni.Am făcut în 2013-2014 un RMN la coloana și mi s a spus că am coloana un pic strâmbă.Pana și adidașii de hiking au început să aibă forme ușor diferite.Problema care mă sperie este:de aprox.o luna când ridic piciorul drept, flexat din genunchi, in fața-dreapta se aude un zgomot, cloncănit ii zic eu la îmbinarea femurului cu bazinul.De o săptămână se întâmplă la fel și pe partea stângă deși zgomotul e mai mic.Sa fie coxartroza?Mii de mulțumiri.
3 comentarii
0
21-03-2021, ora 10:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Este foarte probabila o coxartroza (distrugerea articulatiei soldului), explicabila prin uzura provocata de greutatea enorma si de efortul fabulos.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-04-2021, ora 23:28
Cris3
Nu este medic/terapeut
Cris3
Bună seara, am 31 de ani și în 2016 am fost diagnosticata cu NACF gr 2 bilateral, am făcut foraje la piciorul drept în 2016 iar în 2017 la piciorul stâng. După foraje m-am simțit mai bine, numai ca acum am o perioada când ma doare foarte tare îmi da impresia ca mi se dezloca picioarele din sold. Credeți că boala a avansat sau e doar durere de la Foraje?durerile au început la o perioada după naștere. Trebuie sa merg la un ortoped sau nu trebuie sa ma îngrijorez.
0
05-04-2021, ora 10:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
NACF este un diagnostic serios, ce nu trebuie neglijat.
Va sugerez un consult la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Zgomotele articulare ar trebui să ne îngrijoreze?
  •