Zyprexa - efecte adverse pe termen lung

77 comentarii 1 23 Înainte ›
1
04-09-2010, ora 23:55
Cathylia
Nu este medic/terapeut
Cathylia
De ce tot spuneti ca zyprexa ingrasa eu iau de 3 ani si abia daca am pus 7 kg pe mine sunt o persoana foarte activa, in ultimul timp insa sunt putin insomniaca dorm in jur de 5 ore pe noapte.Poate pentru ca in afara de zeprexa de 10mg am renuntat la deparkine.?
Sau poate ca organismul meu s+a obisnuit cu zyprexa?
Bineinteles...imi cade si mie parul dar cui nu+ii cade poate celui care nu are deloc.
Ochiii mei au uneori o tenta de galben..de park as suferi cu ficatul..etc, etc dar prefer sa+mi iau pastila si sa ma comport normal chiar daca m+as face de inca 50 kg pe langa cele 55 pe care le am decat sa vorbesc cu icoanele si sa urasc oamenii.sau sa incerc sa ma sinucid!
Multa sanatate va doresc !!!.
1
05-09-2010, ora 09:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cathylia

Atat Zyprexa, cat si Depakinul nu au aceleasi efecte secundare la toate persoanele.

Si eu sunt de acord cu a lua medicamentia psihiatrica de care avem nevoie. E mult mai bine decat cum spuneti dumneavoastra "sa vorbim cu icoanele sau sa uram oamenii".

Insa intotdeauna trebuie sa ne documentam si sa fi pusi in garda si de efectele secundare ale acestor medicamente. Eventual facute analize in mod periodic pentru prevenirea altor boli care ar putea aparea ca urmare a adoptarii acestui tip de tratament.

Si mie pe langa tulburarea afectiva bipolara care este boala de baza, in 3 ani de tratament mi-au aparut alte 2 boli cronice. Din cauza tratamentului pentru tulburarea afectiva bipolara. Boli pe care in continuare le accept, le tratez si pe ele atat cat pot si incerc sa merg mai departe. Mai bine cu ele, cu toate 3 decat "sa vorbim cu icoanele sau sa uram oamenii".
1
07-09-2010, ora 15:16
cosmindumy
Nu este medic/terapeut
cosmindumy
Salut.
Am fost diagnosticat si eu acum un an cu tulburare schizoafectiva si de atunci fac tratament cu zyprexa, depakine si cipralex. De cateva luni bune ma simt foarte bine, am reusit sa imi gasesc si un job, lucru bun caci ma tine conectat si nu ma mai gandesc la tot felul de prosti. Intrebarea mea e urmatoarea: Am citit pe forum ca multi au avut decompensari si alte episoade de depresie sau manie. E posibil sa am si eu daca voi renunta la zyprexa. Mentionez inca o data ca acum ma simt ca inainte sa inceapa boala. Multzam.
1
07-09-2010, ora 17:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ cosmindumy

Daca ai inceput sa faci tratament de la primul episod psihotic acut si l-ai urmat timp de un an, ai sanse foarte mari sa te reabilitezi complet.

In momentul in care stabilesti de comun acord cu doctorul ca a venit momentul, incepi sa reduci un sfert sau jumatate din doza de zyprexa si vezi cum te simti. Daca simti ca virezi inapoi, reiei doza in mod obisnuit.

Multa sanatate, pace si liniste sufleteasca iti doresc si sa te faci bine, sa dea Domnu sa nu mai ai nevoie de medicamente niciodata !

Clara
1
27-11-2010, ora 13:25
DR.R
Nu este medic/terapeut
DR.R
unul din efectele adverse ale acestui medicament este acela ca pacientul are tendinta de a se sinucide, sunt studii facute de americani, am avut un bunic
care lua Zyprexa si a murit misterios(eu cred ca s-a sinucis)
http://www.lawyersandsettlements.com/articles/01392/zyprexa-suicide-risks.html
nu va recomand acest medicament!!!
1
27-11-2010, ora 13:38
DR.R
Nu este medic/terapeut
DR.R
http://www.youtube.com/watch?v=20z6zD_6SVofeature=related
acest om povesteste ca zyprexa l-a facut sa se simta ca un zombie si avea tendinte sa se sinucida folosind acest medicament.
1
28-11-2010, ora 11:14
cosmindumy
Nu este medic/terapeut
cosmindumy
Tot ce ati scris incepe sa ma sperie putin. Eu am luat zyprexa un an si 2 luni si pot sa spun k acest medicament m-a pus pe picioare. M-am ingrasat putin dupa tratament dar acum incep sa dau jos kilogramele. Nu am observat sa imi pierd memoria sau alte disfunctionalitati. Acum ca orice medicament are si efecte adverse dar nu e musai sa se intample. Va doresc sanatate.
1
25-05-2011, ora 17:27
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Am fost la medicul psihiatru si mi-a recomandat sa iau Zyprexa de 10 mg una in fiecare seara timp de o 1-2-3 luni din cauza starii de depresie in care sunt de 1 an de zile mai exact din mai 2010. Din ce am citit aici ma cam sperie medicamentul asta foarte toxic pt organism dk are atatea efecte adverse cate am citit ca a scris domnisoara Clara P. dar totusi vreau sa scap de aceasta depresie si de aceste ganduri negre care ma macina si nu imi dau pace de vreo 2 ani de zile incontinuu, vreau sa vad cum e dk iau medicamente ca nu am luat pana acum niciodata si sper sa trec peste aceasta perioada urata din viata mea si sa fie totul bine si va doresc din tot sufletul meu la fel la toti de pe acest forum unde am aflat lucruri deosebite. Cu stima si respect. Sanatate.
1
25-05-2011, ora 18:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cosmyn

Doar la unii pacienti care iau ani si ani are asemenea efecte. Sunt foarte putini cei care se confrunta cu asa ceva.
Stai linistit si ia-l cum ti-a zis doctorul. O.k. ?
Este foarte bun si o sa vezi ca o sa iti revii.
Cu pace,
Clara
1
31-05-2011, ora 18:26
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Este foarte tare medicamentul asta si mai ales pt cei care nu au nimik psihic, te termina de tot din toate pct de vedere dk il iei mai mult de 2 luni de zile, iti da o senzatie de plutire si iti ingheata creierul si modul de a gandii si nu recomand la nimeni sa ia acest medicament doar in cazuri speciale pe o perioada scurta de timp, in niciun caz mai mult de 2 luni dar si in acessta perioada pot aparea efecte adverse cel mai probabil luarea in greutate cateva kg si unele probleme cu inima. Sanatate la toata lumea si mult noroc !!!!!
1
19-09-2011, ora 15:43
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Sa reactualizam acest topic, opinii din partea celor care iau sau nu Zyprexa.
1
20-09-2011, ora 10:58
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Dupa cum am mai spus, olanzapina este un antipsihotic de electie in anumite cazuri.Eu am luat si am luat si 15 kg in greutate, acesta fiind inconvenientul, ca nu mai poti de foame...Dupa trecerea episodului psihotic sau a elementelor psihotice dintr-o depresie cu astfel de elemnte, as recomanda mai departe Abilify, care mai slabeste un pic si are un rol important in neuroplasticitate(e evident ca oamenii sanatosi nu pot lua Abilify, dar e bine ca cei bolnavi il pot lua si pot ameliora din modificarile cerebrale si neuro-chimice cerebrale).
1
20-09-2011, ora 16:00
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daca as fi gasit la timp acest topic, intelegeam si stopam un fenomen devastator pe nume, efecte secundare, valabil in anumite situatii la oricare alt neuroleptic, in cazul meu Fluanxol asociat cu Depakine.
1
20-09-2011, ora 23:05
mdsilviu
Nu este medic/terapeut
mdsilviu
Prietena mea ia de aproximativ 3 luni medicamentul, efectele pe care le observa la ea is somnolenta crescuta, doarme foarte mult 14 ore+ pe zi, a luat in greutate 10 kg+, are mici pierderi de memorie, de multe ori ma intreaba de 4-5 ori pe zi "ce zi este astazi" etc., nu se poate concentra, de multe ori are stari de ameteala, in momentele alea parca ar fi consumat alcool, oboseste foarte rapid si de multe ori are mainile si picioarele ffierbinti si capata o culoare de rosu inchis, pana sa ia acest medicament ea avea mainile reci in majoritatea timpului.
Diagnosticul ia fost pus de psihoza acuta, insa ma indoiesc foarte mult de competenta acelui medic, insa nu a tinut de mine sa o duc la alti medici si acum a disparut complet comportamentul ei din acea perioada.
Starea ei de atunci a inceput cu insomnie, nu a dormit 4 zile la rand, nu manca mai nimic, ea avea si inainte stari de depresie minore, a avut o viata destul de grea si in ultima perioada s-au intamplat anumite lucruri in viata ei si era speriata pentru ce urma sa vina. A avut si 2 episoade de halucinatii in aceste 4 zile in care nu a dormit si in perioada in care a fost internata parca traia intr-o bula, nu mai accepta nici o idee din exterior si doar ce zicea ea era adevarul suprem, daca cineva insista cu o idee opusa decat ce gandea ea, se enerva foarte tare si incepea sa tipe. In perioada asta spunea doar opusul temerilor ei de foarte mult timp, de exemplu: in loc de "sunt proasta si nu stiu nimic" in perioada aia spunea ca e un geniu, e mai tare decat Einstein si ca ea poate lua premiul noble in orice domeniu daca vrea si multte altele, si vorbea de lucurile rele care i s-au intamplat in viata ei de pana acum.
Acum tot ce vad rau la ea is efectele adverse ale medicamentului, si efectele astea o deprima mult, inainte era o persoana foarte activa, citea foarte mult, facea foarte mult sport, acum s-a ingrasat si nu mai poate citi pentru ca o ia o stare de somnolenta dupa cateva pagini, practic a devenit un zombi.
Ea doreste sa renunte la medicament, si eu imi doresc acelasi lucru, cel putin vreau sa vad cu ochii mei ca acel medicament o ajuta la ceva. Cum recomandati sa faca lucrul asta? sa renunte la doza dintr-o data sau sa micsoreze treptat doza?
1
20-09-2011, ora 23:17
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Daca ati decis sa renuntati la medicatie, faceti-o treptat, sper ca medicul sau cineva competent sa va informeze exact ce inseamna acest treptat.Sunt nevoita sa ma repet in afirmatii, eu am scos medicatia brusc pt ca se instalase sindromul neuroleptic malign si asta a fost singura solutie de a mai salva macar viata.
1
21-09-2011, ora 08:16
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Veti scoate treptat medicatia si o inlocuiti cu un neuroleptic care sa dea scadere in greutate(Abilify), poate si un antidepresiv potrivit(eu as recomanda combinatia Cymbalta si Coaxil).
1
21-09-2011, ora 23:02
mdsilviu
Nu este medic/terapeut
mdsilviu
Am fost la un alt doctor si acesta a facut exact acest lucru, a schimbat medicatia cu abilify, insa ma ingrijoreaza foarte mult efectele secundare ale acestui medicament, efecte secundare care atunci cand se instaleaza sunt permanente cum ar fi dischinezia. Ma ingrijoreaza faptul ca o stiu de atat timp si cunoscandui norocul..
Urmatoarea consultatie la acelasi medic va fi peste 2 saptamani, in care voi discuta cu medicul despre aceste efecte adverse care la consultatia de azi nu a precizat despre vreun efect advers al acestui medicament.Exista posibilitatea ca in aceste 2 saptamani sa se instaleze aceste efecte de la abilify? Sau sa continuie tratamentul cu zyprexa inca 2 saptamani pana la urmatoarea consultatie in care sa cer o alta medicatie cu mai putine efecte secundare, un tratament mai vechi care a fost folosit de mai mult timp si ale carui efecte sunt cunoscute, abilify am citit ca e un medicament de noua generatie si ca la zaprexa inca nu se cunosc toate efectele secundare, la zaprexa m-a ingrijorat foarte mult aparitia diabetului, iar doctorul la care am fost astazi ne-a trimis sa facem analize desi n-am precizat de diabet ca efect secundar care ma ingrijoreaza.
1
21-09-2011, ora 23:29
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Mdsilviu,

ti-am dat un mesaj privat
1
21-09-2011, ora 23:56
mdsilviu
Nu este medic/terapeut
mdsilviu
Dorinta mea si a ei este sa renunte la medicamente, nu sunt deloc convins ca medicamentele o mentin pe ea momentan pe linia de plutire, tot ce observ la ea momentan e vechea personalitate la care se adauga efectele secundare ale lui zyprexa somnolenta, lipsa de concentrare, ameteli, oboseala dupa depunerea uni efort minim ( exemplu: o plimbare de 10 min)
1
22-09-2011, ora 08:11
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Medicul a facut exact ce trebuia sa faca, la generatia asta noua de antipsohotice diskinezia tardiva este foarte rara sau nu se va instala niciodata.Abilify e un medicament bun, cum am mai spus poate avea roluri importante in neuroplasticitate, iar un om sanatos ar putea fi gelos ca nu ia asa ceva, ca n-are rost...Vedeti-va de treaba, nu va aparea nici un simptom deranjant, simptomele sunt in marea lor majoritate cauzate de boala si de oboseala psihica consecutiva ei.Si tot nu inteleg, de ce va deranjeaza medicamentele?
1
22-09-2011, ora 08:15
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Si mai spun inca o data, firmele de medicamente scriu vrute si nevrute pe prospect, pebtru ca este suficient ca un singur om, bolnav sau nu, sa le actioneze in justitie, ca sa plateasca niste bani degeaba ca urmare a faptului ca n-au mentionat tot.De obicei, efectele adverse apar la inceput, pana cand medicamentul intra in circuitele metabolice ale creierului, iar apoi dispar...Stati linistit!
0
22-09-2011, ora 14:02
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
@mdsilviu

Daca dorinta dvs si a prietenei este de a scoate medicatia, vreti confirmare din partea noastra sa o faceti?din teama?.Povestea cu efectele negative, ca firma producatoare ar exagera asta e total pe dos, nu sunt afisate toate efectele secundare, cine vrea sa le traiasca pe propria piele, n-are decit, eu pe prospectul de Fluanxol nu am gasit specificat nici una din situatiile grele, poate pe viata, cu care m-am confruntat si, , beneficiez, , in continuare de asta.Daca ramineti axati pe medicatie, lasati o perioada de timp in schimbarea neurolepticului(2 saptamini), nu adminstrati azi Zyprexa si maine Abilify, nu cred ca este indicat.Se poate remarca chiar rasfoind paginile acestui forum, ca oamenii evita sa vorbeasca deschis si chiar nu vor sa stie exact cam care sunt toate repercursiunile unui astfel de tratament in ideea ca afecteaza procesul de vindecare.Daca a trebuit sa vad si sa accept toata drama acestei afectiuni nu vad de ce n-as putea sa inteleg si cum stau lucrurile in cazul tratamentului si parerea mea sincera, indiferent cit de contestata va fi, este ca medicatia pe termen lung e mai rea ca insasi boala, daunele produse vin cu afectiuni grave in plus pe care le putem dezbate, dar deja pe topic au fost specificate cele mai importante, ma bucur ca nimeni nu a intrat insa in sindromul neuroleptic malign, ati continua medicatia in acest caz?.Nu incurajez oamenii sa arunce la gunoi nimic, dar unde sunt semnale ca efectele negatice au luat-o inaintea, , vindecarii, sa analizeze situatia fara a persista pina la drama intr-o directie gresita.
0
22-09-2011, ora 14:32
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Nu credeti, dare adevarat...Fluanxolul e un medicament depasit, pe care nu l-as recomanda nimanui, nici macar unui dusman!Dar sunt alte form, e injectabile mai bine tolerate si mult mai eficiente...Cu stima!
0
22-09-2011, ora 15:09
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Tocmai forma injectabila mi-a fost recomandata, 1 mg, unul singur la 3 saptamini suficient pt a strimba viata unui tinar(a fiului meu).Cineva care vorbeste doar din teorii citite spune ca persoana care se ingrasa in urma unui astfel de tratament se datoreaza doar motivului ca maninca mult.I-as raspunde, da, maninca, medicatia umbla le centrul foamei, de-ai minca si lemne uscate chiar si nopatea si toate astea asociate cu alterarea sistemului locomor, articulatii, muschi, deci o imobilitate care nu mai tine de vointa celui in cauza deja afectata, implicind lipsa miscarii se ajunge la o greutate si o schimbare a infatisarii care nu te lasa indiferent sau pozitiv.Acel medic care a facut schema de tratament mi- a fost recomandat ca cel mai bun din oras, cind am intrebat de akatisie m-a, , linistit, , ca asta e doar un semn trecator de acomodare a corpului la medicatie, cind a intrat in sindromul neuroleptic mi-a sugerat sa maresc doza, alergind de la un psihiatru la altul in ideea ca ar fi unul mai bun ca altul, nu plecam de la premiza clara ca doar in asta consta medicatia si ca psihiatria, , ridica din umeri, , , cind vii cu probleme de genul pe care eu le aduc in atentie, iar cei care, , se simt bine, , iti vorbesc de parca le-ai facut vreun rau in viata, nu de a-i atentiona sa nu pateasca si ei niciodat asta.
0
22-09-2011, ora 16:00
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Metabolismul e o chestie fina, medicatia psihofarmacologica si ea, are chiar limitele ei.Uneori insa, cat am vrea, nu putem sa traim normal fara medicatie, si eu unul am trecut prin depresii severe...Prima a trecut cu cantitati uriase de haloperidol, care m-au facutt sa cer externarea din spital si reevaluarea psihiatrica, erau acolo doar elemente psihotice, nu auzeam voci, nu vedeam nimic decat ce vede un om normal, nici vorba de schizofrenie(mascasera sub dg de depresie atipica, desi ea era tot ce se poate mai tipic).Mai tarziu, am beneficiat, la fiecare episod depresiv, de medicatie moderna.Si dg a fost de depresie endogena cu caracter structural si eredo-familial.Asta este.Acum mi-e bine, am luat si olanzapina, am lat si Abilify(cel mai bine suporta), acum iau Seroquel, dar asta-i alta poveste, pentru alta data!Cu stima si cu parare de rau pentru ce i s-a intamplat fiului...
0
23-09-2011, ora 14:20
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
R.D. Laing a sintetizat inca din 1960 toata mascarada in prefata cartii sale "Divided Self" (Sinele scindat).
ARTICOL PARTIAL - restul cautati pe google
**********************
.
O fetiţă de 17 ani dintr-un spital de boli psihice mi-a spus că era îngrozită că Bomba Atomică se afla înăuntrul ei. Aceasta este o iluzie. Oamenii de stat ai lumii care se mîndresc şi ameninţă că au arme apocaliptice, sunt cu mult mai periculoşi şi mai rupţi de realitate decît mulţi oameni cărora li s-a atribuit eticheta "˜psihotic"™.
Psihiatria ar putea fi, iar unii psihiatri sunt, de partea transcendenţei, a libertăţii autentice şi a adevăratei creşteri umane. Dar psihiatria poate fi cu uşurinţă o tehnică de spălare pe creier, de inducere a comportamentului ajustat, prin tortură nevătămătoare (preferabil). În cele mai bune locuri, unde cămăşile de forţă sunt abolite, uşile sunt descuiate, leucotomiile în mare măsură uitate, acestea pot fi înlocuite de către lobotomii şi tranchilizante mult mai subtile care iau locul barelor lui Bedlam şi uşilor închise înăuntrul pacientului. Astfel, aş dori să subliniez că starea noastră normal-ajustată, înseamnă prea des abdicarea extazului, trădarea adevăratelor noastre potenţialităţi, că mulţi dintre noi avem doar un prea mare succes în dobîndirea unui fals sine pentru adaptarea la false realităţi.
..
0
23-09-2011, ora 14:35
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Sunt una dintre putinele persoane care am o atitudine asemanatoare, dar sincer nu mai indemn pe nimeni nimic, pot sa ia psihotrope cite vor sau cite li se recomanda, vreau doar sa stiu daca cineva se poate recupera integral dupa ce a ajuns sa treaca prin toate starile negative ale acestui mod de medicatie.Realitatea este una, psihiatria elaboreaza scheme de, , tratament, , si atit, chimicale care sa regleze, , chimicalele din creier?, , cit de aiurea suna.Am accesat forumul cu scopul de a ma informa pe mine, de a afla daca mai functioneaza si care-i mecanismul medicatiei, in timp am inteles altceva, ca am luat cea mai mare teapa a vietii mele, mi-am distrus fiul(stim deja k.v imi spun, , prietenii, , dar ce nu stiu ei este ca nu voi inceta o secunda din aceasta viata sa repar raul facut )in ideea ca il tratez stintific asa cum face toata lumea de aici.Primul episod psihotic l-a depasit cu ajutorul meu fara sa fie nevoie de vreun medic, al doilea dupa doi ani m-a speriat si desi era in cea mai rea desfasurare a halucinatiilor a avut putere sa-mi spuna sa nu-i dau porcarii de la psihiatrie, in loc de Gingko Biloba i-am dat Depakine si injectia de Fluanxol i-am spus ca sunt vitamine, cu aceeasi mina cu care scriu i-am distrus tineretea, a trait un an de zile in autism complet, cu multa truda, durere si amarnice regrete ce mi-au imputinat zilele, l-am adus la o forma buna, mai am multe de recuperat, dar ma bazez pe tenacitate si dorinta suprema de a reda inapoi vitalitatea si dorinta de a trai efervescent.
0
24-09-2011, ora 22:39
riana1
Nu este medic/terapeut
riana1
eu am avut o depresie f urata acum 7 ani si iau zyprexa de atunci.acum iau doza mica 5 mg dar in acesti ani m-am ingrasat 15 kg as vrea sa intrerup dar pastila ma tine pe o linie de plutire am zile cand ma simt mai bine, zile cand ma simt mai rau.par un om f normal pe toata lumea dar nu ma pot concentra la un loc de munca si de cand iau zyprexa merg si urinez si de 20 de ori pe zi doctorita zice ca nu are treaba zyprexa cu urinatul dar eu cred ca are pt ca mi-am facut analize citoscopie, urografie am luat multe pastile si nu a trecut cu nimic.as ruga mult un medic daca stie ceva impotriva urinatului as multumi f mult pt ajutor.de cand iau zyprexa mi s-a declansat problema cu urinatul si e f enervant sa mergi asa des la toaleta.zyprexa mi-a luat din energie din pofta de viata care o aveam inainte dar pe de alta parte ma face sa ma simt un om normal.candva am pierdut contactul cu realitatea si e f rau mi s-au dat multe pastile dar zyprexa a fost cea mai buna.creierul meu uneori parca e gol pt ca iau de f mult timp zyprexa as incerca si alte pastile si as vrea niste pastile bune ca zyprexa dar care sa slabeasca.eu nu mananc mult dar dorm mult de la zyprexa si imi ia energia.zyprexa pt mine e o pastila buna ma face un om normal dar pe de alta parte are multe efecte secundare.as vrea sa renut la ele dar mi-e frica ca dupa ce intrerup pierd contactul cu realitatea.am mai intrerupt candva cateva luni dar m-am simtit cam rau si am reluat tratamentul.daca iei toata viata zyprexa ce se intampla cu corpul meu cu creierul meu.cineva imi zicea ca la 50 ani o sa fiu ca o leguma.specific ca boala mea e ereditara.eu va trebuie sa iau toata viata zyprexa. asa mi s-a zis de catre doctor.oare nu exista si alta rezolvare?astept sfaturi si pareri de la voi.multa sanatate la toata lumea
0
24-09-2011, ora 22:50
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
riana1

Citeste si aici ultimele 2 -3 mesaje scrise de mine:

http://forum.romedic.ro/prod/Schizofrenie_simpla?_04138.html

Este acolo un link catre youtube, trebuie urmarit neaparat.

Si citeste si mesajele scris de @Black Ice mai sus si pe pagina ailalta, doar e medic si a trecut personal prin niste experiente.
0
25-09-2011, ora 10:50
mdsilviu
Nu este medic/terapeut
mdsilviu
RIna terbuie sa tii cont si de faptul ca ai devenit dependenta de pastile pentru ca le iei de foarte mult timp, cand renunti la ele o sa te simti rau o perioada din cauza lipsei medicamentului in corp, zyprexa are efect de tranchilizare foarte mare, prietena mea nu mai ia de 3 zile zyprexa si se simte mult mai bine, a disparut somnolenta, lipsa de concentrare, lipsa de energie, ameteala
Cu zyprexa tre sa ai foarte mare grija ca ai sanse f mari sa faci diabet.
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul