Modificarea microbiomului intestinal poate ameliora leziunile renale induse de hipertensiune

Modificarea microbiomului intestinal poate ameliora leziunile renale induse de hipertensiune

©

Autor:

Modificarea microbiomului intestinal poate ameliora leziunile renale induse de hipertensiune
Cercetările recente efectuate pe rozătoare sugerează că modificarea microbilor intestinali poate influența dezvoltarea leziunilor organice asociate cu hipertensiunea. Aceste descoperiri urmează să fie prezentate la ASN Kidney Week 2023.
În cadrul studiului, oamenii de È™tiință au utilizat antibiotice cu spectru îngust pentru a elimina selectiv bacteriile Gram-negative sau Gram-pozitive la È™obolani cu hipertensiune. Tratamentul cu vancomicină, care vizează bacteriile Gram-pozitive, a redus leziunile renale È™i hipertrofia cardiacă asociate cu hipertensiunea. Tratamentul cu polimixină B, care È›inteÈ™te bacteriile Gram-negative, nu a avut un efect semnificativ. Nivelurile tensiunii arteriale pentru ambele tratamente cu antibiotice nu au fost semnificativ diferite față de absenÈ›a tratamentului cu antibiotice.

Surprinzător, tratamentul cu vancomicină a condus la o creÈ™tere masivă a Lactobacillilor, care sunt considerate bacterii bune Gram-pozitive. Când cercetătorii au examinat celulele imune izolate din inimile, rinichii, sângele, splina È™i intestinele È™obolanilor hipertensivi, au observat multe tipuri de celule imune pro-inflamatorii. Tratamentul cu vancomicină a redus inflamaÈ›ia în rinichi, în timp ce tratamentul cu polimixină B nu a modificat stările inflamatorii.

Studiul indică faptul că modificarea microbiotei intestinale, în acest caz prin administrarea orală de antibiotice neabsorbabile într-un model animal, poate ameliora leziunile renale hipertensive È™i inflamaÈ›ia, independent de tensiunea arterială. Pe viitor, cercetătorii doresc să obÈ›ină astfel de efecte fără utilizarea antibioticelor È™i intenÈ›ionează să înÈ›eleagă È™i să exploateze mecanismele subiacente pentru efectele protectoare renale observate, conform autorului corespondent Moritz Immanuel Wimmer de la Charité – Universitätsmedizin Berlin.

sursa: News Medical

Data actualizare: 07-11-2023 | creare: 07-11-2023 | Vizite: 489
Bibliografie
Modifying the gut microbiota can ameliorate hypertensive kidney damage and inflammation, link: https://www.news-medical.net/news/20231102/Modifying-the-gut-microbiota-can-ameliorate-hypertensive-kidney-damage-and-inflammation.aspx
©

Copyright ROmedic: Articolul se află sub protecția drepturilor de autor. Reproducerea, chiar și parțială, este interzisă!

Alte articole din aceeași secțiune:

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ÃŽnÈ›elegerea modului în care microbiomul se dezvoltă la oameni
  • Alimentele ultraprocesate afectează microbiomul intestinal: corelaÈ›ia este confirmată de o nouă recenzie
  • Un remediu natural asiatic, eficient în reducerea simptomelor colitei
  • Forumul ROmedic - întrebări È™i răspunsuri medicale:
    Pe forum găsiți peste 500.000 de întrebări și răspunsuri despre boli sau alte subiecte medicale. Aveți o întrebare? Primiți răspunsuri gratuite de la medici.
      intră pe forum