Anxietate dimineața la trezire si insomnie

16-09-2022
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
De curand am schimbat antidepresivul (Cipralex) cu Dulsevia(duloxetina) deoarece parea ca Cipralexul nu mai funcționează. La trezire dimineața simt o anxietate puternica, si de la ora 6 nu mai pot dormi desi as vrea, simt o stare de neliniște si anxietate. Mai iau si Anxiar in timpul zilei, 2 comprimate pe zi. Inainte nu era asa, chiar si cand am fost la începutul tratamentului cu Cipralex anxiarul reusea sa imi acopere si starile de anxietate dimineața si dormeam bine. Mentionez ca aceste stari au apărut cam in urma cu 2 luni, de aceea am si schimbat antidepresivul, din cauza acestor simptome de anxietate. De ce nu mai reuseste nici Anxiarul sa acopere aceasta insomnie de dimineață? Noaptea dorm bine, dar de la ora 6 ma trezesc aceste stari de anxietate si neliniste.
10 comentarii
1
16-09-2022, ora 10:08
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
De exemplu si daca dorm ziua puțin la trezire simt o anxietate, oare corpul secreta mult cortizol la trezire?
1
16-09-2022, ora 13:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Daca trec 5 saptamani si tot nu se regleaza aceasta problema cu Dulsevia, rugati medicul sa va dea Seroxat.
Eu m-am confruntat cu ea si mi-a trecut cu Seroxat.
1
16-09-2022, ora 15:06
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
V-ati confruntat cu anxietate? Sau cu insomnie?
1
16-09-2022, ora 15:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
" La trezire dimineața simt o anxietate puternica, si de la ora 6 nu mai pot dormi desi as vrea, simt o stare de neliniște si anxietate."
1
16-09-2022, ora 16:02
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Eu starea aceasta o am înainte sa iau tratamentul cu Dulsevia. De aceea am si schimbat Cipralex cu Dulsevia.
1
16-09-2022, ora 17:11
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Nu inteleg de ce Anxiarul nu mai reuseste sa acopere starile de anxietate si insomnia de dimineață pana isi face efect noul antidepresiv. La începutul tratamentului cu cipralex luam si anxiar dar reusea sa acopere starile de anxietate, si dormeam chiar foarte bine. Poate ar trebui schimbat anxioliticul cu altceva, Xanax de exemplu.
1
16-09-2022, ora 18:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ideea e sa ramaneti doar pe antidepresiv, nu sa luati anxiolitice. Anxioliticele produc dependenta.
Dulsevia se da mai mult in depresie.
1
16-09-2022, ora 19:25
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Medicul mi l-a dat pentru anxietate, scrie si pe prospect ca este pentru anxietate generalizata. Cipralex de asemenea este si pentru anxietate, dar nu a mai funcționat pentru mine, de aceea l-am si schimbat. Medicul psihiatru mi-a prescris Dulsevia stiind ca am anxietate extrema, eu sper sa functioneze pentru mine acest antidepresiv.
1
16-09-2022, ora 19:27
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Stiu ca anxioliticele produc dependenra, dar pana isi face efect antidepresivul, dar parca nici anxioliticul pe care il iau acum(Anxiar) nu mai acopera anxietatea cum o facea inainte. Inainte dormeam bine dimineata de la Anxiar, de aceea m-am gandit sa il schimb cu altceva mai eficient, ca Xanax.
1
17-09-2022, ora 10:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Incercati Xanax sau Bromazepam.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: