Cum sa fac sa ma inteleg cu tatăl meu?

30-04-2020
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Buna seara! Nu vreau sa incep prin a spune că eu sunt cea mai toleranta si înțelegătoare fiica, dar am un tată cu comportament narcisist, critic, destul de sever cu care nu ma pot intelege. De multe ori devine violent fizic si verbal daca nu sunt de acord cu el sau nu i dau importanța. Nu vrea sa se trateze psihiatric si considera ca el este superior altor oameni, asa ca nu are de ce sa se consilieze cu un psiholog.
Vreo carte care sa mi îmbunătățească relatia părinte fiica?
Si eu am problemele mele si stiu ca daca nu ne rezolvam problemele personale, nu putem relationa normal, însă ma gandesc ca exista carti care m ar putea ajuta sa relationez normal cu tatăl.meu, asa dificil cum e sau asa grea de cap cum oi fi eu, cred ca sigur exista carti care sa ma ajute sa mi inteleg relatia tata -fiica. Eu am ambitie si dorinta sa invat.
Multumesc!
2 comentarii
1
03-05-2020, ora 17:55
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Daca ai cel putin 18 ani, cred ca poate mai util ar fi sa ai o discutie cu un psihoterapeut despre relatia cu tataLtau.
Desi cartile te pot ajuta, ele nu abordeaza situatia specifica a relatiei dintre voi, ce sunt convins ca e una destul de complexa.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
03-05-2020, ora 19:23
cristina0321
Nu este medic/terapeut
cristina0321
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •