Buna Grup! Am trăit și trăiesc un calvar, de viană sunt părinții mei

13-11-2021
Apatiata
Nu este medic/terapeut
Apatiata
Bună, poate nu ține despre grup insa vreau sa va povestesc prin ce trec eu, și poate primesc vreun sfat!Am 26 de ani și sunt mămică a unei fetițe de 6 anișori, sunt divorțată de 3 ani, dar nu asta este problema de fapt!Am trăit și trăiesc un calvar, și poate nu ar fi bine sa zic asta insa de viață sunt părinții mei, de la vârsta de 15 ani muncesc, 3 ani am muncit la o fabrică unde era angajată și mama mea, niciodată nu mi-am văzut salariul, la ea era cardul meu pentru că considera că îi cuvin deoarece mă întreține, studiile nu le-am terminat decât generala, pentru că nu aveam banii de școală chiar de aia m-am și angajat, menționez că mama mea sa angajat cu o luna înaintea mea, nici mama nici tatăl meu nu au fost angajați niciodată, când am făcut 18 ani am plecat în Spania, săptămânal le-am trimis banii, banii pe care eu nu i-am văzut niciodată, și chiar daca am muncit când venea vorba sa merg la o nunta sau undeva nu îmi dădeau banii deși erau ai mei!După ce m-am întors din Spania am vrut sa scap de acolo să mă căsătoresc, cu scandal mare am reușit, ei voiau să stau aici binenteles sa ii întrețin in continuare, dar am plecat într-un final, 4 ani de chin, mama veanea la mine doar că sa profite îmi lua și detergentul din casă și îl ducea ei, chin total!Am divorțat dar nu aveam unde sa merg m-am întors pentru binele fiicei mele, sunt angajata și muncesc non stop, părinții mei mereu îmi zic să mă bucur că mă primit in casa, dar înainte le dădeam 1000 de lei pentru că îmi stătea cu fetița, acuma eu plătesc toate cheltuielile in casa, fac cumpărături etc!Simt că nu mai pot, îmi vorbesc urat fata de copila mea, mă umilesc...am o relație cu un băiat care are și el o fetiță, însă ei nu sunt de acord cu noi, chiar l-au sunat sa ii zică sa ne lase în pace, vreau să mă mut de aici sa îmi fac viața, însă ei au zis că dacă plec sa nu ii mai caut niciodată!Mă maltrateaza, mi-a zis că dacă mă mut cu băiatul acesta nu sunt mama, fetița e atașată tare de el, de 2 ani tot mergem la ei plus că și el are o fetiță care este in custodia lui!Ce sa fac?Mă chinui zilnic aici, am ajuns la acel nivel in care as pleca și niciodată nu as mai vrea sa ii caut sau sa ii mai vad!De mic copil doar sau folosit de mine, chiar și dreptul la educație la luat de la mine!Dacă voi rămâne aici îmi voi distruge fetița, aude numai ceartă și vorbe urâte, jignirii etc
5 comentarii
0
13-11-2021, ora 17:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu m-as casatori cu domnul si m-as muta la el. Dar aveti cine sa aiba grija de fetite cat dv. sunteti la serviciu?
0
13-11-2021, ora 19:42
Apatiata
Nu este medic/terapeut
Apatiata
Momentan părinții mei stau cu fetița, binenteles plătiți, dacă m-aș muta find că și el are o fetiță, de care are grija mama lui când este la muncă mă gândesc că ar avea și de fetița mea!Mama lui este un om atât de bun și blând...
0
13-11-2021, ora 19:51
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Ce mai stai ?. O astfel de viata nu se poate, nu trebue sa stie unde stai, o sa te caute ia.
1
15-11-2021, ora 11:31
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
La 26 de ani e normal să-ți iei propriile decizii pentru viața ta. Nu e suficient să te plângi, important e să acționezi. Fă ce crezi că e mai bine pentru tine, iar părinții au datoria să fie alături de tine și să te susțină. Dacă chiar nu înțeleg, depărtează-te o perioadă de ei până vor accepta că ai nevoie să-ți trăiești viața așa cum dorești.
0
09-01-2022, ora 18:00
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Identitate neconfirmată
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Într-adevăr acest lucru este inadmisibil. Sunteți un om adult, un om matur. Dacă simtiti ca nu aveți încă curajul, poate ar trebui sa apelați la un psihoterapeut, pentru a vedea exact unde este aceasta teama a dumneavoastră și a găsi împreuna o soluție (sau mai multe). Mult succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •