De ce nu m-a ajutat deloc niciun supliment pentru concentrare și memorie?

01-11-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Neuro Optimizer, Citicolina, Cerebleu.

Fiecare din cele 3 este foarte lăudat de către oameni în recenzii cu rezultate obținute impresionante însă pe mine nu m-a ajutat.As adaugă aici și gincko biloba, ulei de peste, , Korill, Acutil, b-uri, vitamine, minerale, lecitina, nimic nu ma ajuta la concentrare și atenție și memorie și ma supăra foarte mult aceste probleme parca mai mult s-au mai înrăutățit sunt dezamăgit și totodată disperat.Aerian și fără orientare în spațiu pe strada, habar, uit des, nu sunt atent nu știu de ce dar creierul meu se degradează schizofrenia și toc-ul sunt cele mai urate boli îmi degradează creierul cu tot cu tratament.
Singura speranța mai rămâne psihoterapia dar aia nu ajuta la simptomele negative ci doar la anxietate care și sia e mare.
Asta e, sunt distrus.
Și ținând cont de ce am zis, d-na Clara, ThunderBay și altii care mi-au spus care mi-au spus ca eu nu îmi accept deloc boala ca am aer de superioritate ca nu știu ce alte baliverne despre mine total nefondate va întreb cum dracu pot sa îmi accept boala dacă ea vrea sa ma înghită și sa ma distrugă și ma chinuie cu simptomele negative mai ales la greu?Creierul meu se degradează în fiecare luna și cică eu sa îmi accept boala si sa mulțumesc lui Dumnezeu(serios Clara?)
Ce stupizenie asta de a îți accepta o boala care vrea sa te distrugă pe toate planurile.Tratamentul cred ca are și el un rol în degradare creierului fiindcă am auzit ca simptomele negative sunt intensificate de către neuroleptice.
Pana la urma are dreptate Placebo, tratamentul psihiatric mai mult rău face decât bine iar psihiatrii oricum sunt niște ignoranți marea majoritate habar nu au de o interactiune a unui medicament pe care îl prescriu iar alții sunt plictisiți, indolenți, se poarta frumos numai când primesc atenții.Asa e in România în general oricum în sistemul medical și după Clara cică sa fim recunoscători statului și oamenilor care muncesc ca luam o pensie de handicap de invaliditate, asta e pensie?ăștia sunt bani?Pai mori de foame cu banii ăștia dacă nu ai părinții sau bunicii în spate..și de ce sa fim recunoscători lor?E dreptul nostru ptin lege și statul e obligat de Uniunea Europeană ca altfel nu ar da niciun ajutor, mi se pare normal ca oamenii vulnerabili sa fie ajutați, sunt ajutați și aia din pușcării și aia cu pensii speciale și aia cu ajutoare sociale, nimeni nu vrea sa fie bolnav sau societatea asta mizera se bazează nu muncești nu ai dreptul sa traiesti?Nu muncești ca nu poți și nu poți nu din cauza ta ci din cauze naturale obiective nu ca nu vrei sau te dai rănit.Eu chiar îmi doream sa învăț și sa merg mai departe cu studiile ca apoi sa muncesc dar nu s-a putut din cauza nenorocitelor de boli pe care mi le-a dat natura, Dumnezeu, soarta sau poate chiar dracu.
Nu știu de ce nu ma ajuta nimic si niciun tratament psihiatric dar si supliment nu m-a ajutat pe simptome negative și nici pe TOC probabil boala mea e mai agresiva.
Deci ziceți voi, viata e corecta?E al naibii de nedreapta dar asta e, m-am descarcat ma scutur și merg mai departe.

Dacă mor măcar știu ca macar am sperat pana în ultima clipa și mi-am" terorizat "ficatul cu suplimente în speranța că poate va ieși soarele si pe strada mea..și încă mai am speranța că poate va ieși, măcar o raza.Daca nu acum, în viitor.
Speranța da sens vieții mele.
5 comentarii
2
01-11-2023, ora 20:59
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Parerea mea ca solutia nu sunt suplimentele, ci schimbarea antipsihoticului. Rispoleptul da probleme cognitive f Mari!
1
02-11-2023, ora 19:20
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Teoretic toate antipsihoticele fac asta.. Dar am impresia ca injecțiile depor dau mai mult probleme de concentrare decat medicamentele neuroleptice ce le iei pe gura.Din ce am observat eu.
1
03-11-2023, ora 10:11
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Nu ti s a sugerat ca la Un moment dat, dupa o perioada de timp sa scazi din doza? Eu la vara fac 5 ani si voi scade 1 mg, 1.5 maxim in functie de cum ma simt. Daca nu ma simt bine, sau sunt tot la fel pe rispen, chiar ca schimb pe alt antipsihotic.
Ma confrunt si eu sa stii cu probleme cognitive din cauza rispoleptului. Deci te inteleg foarte bine.
1
04-11-2023, ora 11:59
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
@Verno,

A accepta nu inseamna neaparat a renunta.Poti sa accepti si sa continui in a cauta solutii noi pentru bolile tale E chiar foarte potrivit.

Noi, sau cel putin eu, tinem la tine, desi nu te cunoastem, tocmai pentru ca nu renunti in a gasi ceva pentru ameliorare.Dar te consumi prea mult, si, stii prea bine, nu e tocmai in regula.

Priveste la Costi cu cata nonsalanta trateaza depresia lui severa si diabetul.Parca nici nu ar fi ale lui.E minunata abordarea !

Sigur ca e usor de spus cand nu ai o afectiune psihica grava, dar anxietate am si eu si ma tratez, desi cred ca m-as descurca si fara tratament, mai greu dar m-as descurca.
2
26-11-2023, ora 07:47
Psiholog Predan Valentina
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Predan Valentina
Buna dimineata,

Ar fi bine, sa discutati cu medicul dvs psihiatru. Exista medicatie pentru concentrare, atentie, memorie pentru imbunatatire si mentinere. Deasemenea exista si alte suplimente pentru functiile cerebrale. Ati discutat cu medicul dvs. despre suplimentele care vi l-ati administrat ? Unele din ele interactioneaza cu medicatia psihiatrica, unele nu au nici o legatura cu starea pe care o descrieti. In paralel cu medicatia psihiatrica se poate urma terapie de suport, imbunatatirea dispozitiei afective favorizeaza diminuarea simptomelor negative. Aveti sprijin, suport ? Familie, prieteni, grup suport ? Participati la activitati ocupationale de grup si/sau le faceti singur ? Acceptarea bolii va pune pe pozitia de a stii ce sa faceti, puteti sa va autoeducatii in privinta metodelor de imbunatatire si mentinere a starii de bine. O alta recomandare este ca sa discutatii cu medicul dvs asupra neadministrarii medicatiei, lipsa acesteia duce la inrautatirea simptomatologiei, ceea ce duce si la inrautatirea functionarii cognitive. O stimulare cognitiva este si prin metoda Feuerstein cat si prin metode dedicate stimularii cognitive, de exemplu jocuri speciale pentru asa ceva.

Multa sanatate si o zi frumoasa,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul