Etnobotanice - sfaturi

50 comentarii 1 2
0
27-10-2011, ora 15:04
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
@onea - Eu ma simt bine si am inceput sa fumez din nou (tigari normale).
0
31-10-2011, ora 08:01
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu pot sa zic ca sunt in totalitate ca inainte, mai am unele momente in care am impresia ca nu gandesc coerent, dar in fine, in rest totul e bine.
0
02-11-2011, ora 17:38
andra555
Nu este medic/terapeut
andra555
ce noroc tu n-ai ajuns ca mine sa vezi totul altfel si sa mearga totul cu incetinitorul:(
0
03-11-2011, ora 20:55
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Crede-ma ca tu esti singura care poate pune stop acestor simptome.
0
24-11-2011, ora 23:00
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Am citit pe aici pe forum, in pagina a doua a acestui subforum de un medicament, am uitat numele, oricum, topicul este creat de Mr. Nick si poate reaminteste el numele. Este tocmai ce iti trebuie tie. Reduce acele senzatii de somnolenta, de iluzie, de vis. Poate te ajuta, daca nu te-ai vindecat inca.
Bafta in continuare !
0
19-12-2011, ora 18:00
arminda_a
Nu este medic/terapeut
arminda_a
Salutare!

Site-ul asta cu siguranta o sa va ajute sa va faceti o idee mai clara despre "etnobotanice" si consumul de droguri in general: www.busolamov.org
0
27-12-2011, ora 01:04
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Cam greu scap de panica. :|
Prietenii mei inca se mai drogheaza cu legale, din pacate. Mi-au oferit, dar am refuzat prompt, cum toate acestea am stat in fumul ala. In fine, acum trebuie sa scap de panica asta, faptul ca mi se intampla ceva in organism, cum ar fi o migrena, o stare proasta, sau o stare de plictiseala, dau vina pe rahaturile astea.
0
13-02-2012, ora 20:13
Shalau
Nu este medic/terapeut
Shalau
Frate, ajuta'ma si pe mine te rogg, nu am tras mult slava domnului dar am fost naspa, am tra s Sambata (un plic de "PUF" si un plic de "555" de la Spice ) din fericire ptr mine eram multi in jur de 9 baietii, de la "PUF" nu am avut nimic, absolut nimic, doar foarte putin ras, foarte putin!, dar dupa ce am tras 6 fumuri de "555 (asa se numeste rahatu asta" m'a luat nasol frate, eram ametit, parca eram pe alta planeta, eu eram constient, dar mie mi se parea ca fac ceva normal, si daca mergeam..credeam ca merg drept, pe cand colo eu mergeam stramb si vai de capu meu, dupa vreo ora sa dus efectul si mi'am revenit cel putin 90%, pe seara eram bine, chiar radeam cu "PRIETENII" mei de faza asta si de ce ni sa intamplat, iar ieri (Duminica) ca prostu iar am tras 2 fumuri (vreau sa subliniez 2 FUMUZI, doar DOUA) si nu am cuvinte, ma luat foarte urat, si de data asta eram parca pe alta planeta, miera sete foarte des, am vomitat, mi se facuse cald la un moment dat, vedeam un bidon de 1 L...avea cam 10 centimentrii, era foarte mic, nu mai vedeam bine, nici nu vorbeam bine, am avut noroc ca am mers cu un prieten la un unchi de al lui care nea lasat sa stam acolo, ne'a dat lapte si mi'am revenit dar de data asta NU DE TOT, m'am pus la 9 jumate sa dorm si m'am culcat deabea pe la 11, astazi (Luni), m'a durut capu destul de tare, nu ma puteam concentra, cateodata aveam filme gen "Ce sunt eu " parca iar nu mai eram pe planeta asta (acest lucru doar vreo 20 de secunde, pana ma miscam brusc), am luat o pastila de cap, 2 vitamine C, am baut lapte, am mancat mere (am auzit cum ca mi'at face bine) acum, fata de ieri cum eram sunt cam 90% ok, fata de perioada critica, mai am la bord vreo 10% cam asa, si nu e ok, am atacuri de panica cand ma gandesc la asa ceva, VA ROG MULT DE TOT, DATIMI CAT MAI MULTE SFATURI, NU VREAU IN NICI UN CAZ SA AJUNG LA SPITAL (tineti cont ca poana la urma am tras vreo 10 fumuri in 2 zile in total, nu cred ca v'a fii chiar asa grav) Multumesc, las si un id de mess daca vreti sa ma ajutati : bobo_ronaldoo sau scrieti aici, pe topic, multumesc din nou, astept sfaturi!:(
0
24-02-2012, ora 15:40
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Asa am avut si eu, dupa cum poti citi in prima replica. Ultima data cand am fumat, ma lua si pe mine cu stari de voma, aveam parca fier ruginit in gura si imi venea sa vars. Principiul este sa bei multa apa cand fumezi, pentru ca nu mai ai nici gura uscata, nici scuipatul schimbat si asa nu iti mai prea vine sa vomiti.
Na, acum ce sa zic, daca te-a luat cu atacuri de panica e din cauza ca nu ti-a placut senzatia, exact ca la mine, dar eu m-am "distrat" ultima data, iar seara m-a luat cu dureri de cap, ma trezeam din somn brusc si simteam cum toti nervii din mine ma curenteaza. Anxietatea mea mi se trage de la chestiile astea. Uita si tu de asta, pentru ca o sa iti treaca. Conteaza mult cu cine tragi. Daca ei sunt indiferenti, sau rad de tine si te panicheaza mai mult, iti sfatuiesc sa nu o mai fumezi cu ei. Am observat ca daca fumezi cu unul si la un moment dat, te sperii pentru ca numai tu simti ca esti luat si ceilalti sunt bine, incepi sa ii intrebi daca si ei au luat panica. Este de recomandat sa te incurajeze, sa spuna ca el e mai panicat ca tine si asa iti ridica moralul.
Filme gen "ce sunt eu", "ce caut aici" am si acum, dupa 7-8 luni de atunci. Asta pentru ca am anxietate si s-ar putea sa ai si tu, de la panica pe care ai luat-o.
Fa-ti un ceai de sunatoare, o sa te linisteasca, bea multe lichide si lapte si mananca fructe. O sa iti treaca senzatia de leguma pe care o ai (desi cunosc o persoana careia nu i-a trecut) si nu mai sta si te gandi la asta.
Multa sanatate.
Pace.
0
30-03-2012, ora 11:18
luanarad
Nu este medic/terapeut
luanarad
poate cineva vede mesajul meu si ma ajuta.am un baiat de 15 ani si am descoperit ca fumeaza, dar am prins niste discutii cu unii prieteni si cred ca fumeaza si altceva. va redau niste franturi din unele discutii poate e cineva in cauza si ma face sa inteleg.facem treaba ii 40 da o iau la 25 30­­.sau am cumparat foite,...sau, luam una din aia si cateva beri si morti suntem.. sau banii de la boabe iti vin tie.Sunt tare disperata si speriata totodata.De vreo 2 ori cand a venit acasa am observat ca avea ochii tare rosii.
multumesc.
0
05-04-2012, ora 20:50
Unul din multime
Nu este medic/terapeut
Unul din multime
Doamna "luanarad", ochii rosi+foite=fumat droguri.
"Boabele" pot fi ceva pastile, mai ales daca le asociaza cu alcool.
Incercati sa vorbiti cu el, situatia se va inrautati in timp.
Toate cele bune!
0
10-04-2012, ora 11:50
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
"Ii 40 da o iau cu 25-30" - sunt etnobotanice, cel mai probabil, sau heroina.
0
10-04-2012, ora 11:54
Shalau
Nu este medic/terapeut
Shalau
Imi poti zice si mie ce e aia Anexitate, te rog?:D
0
12-04-2012, ora 13:15
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Frica intensificata, uneori neavand motiv. Ingrijorare.
0
21-04-2012, ora 14:35
Marlo
Nu este medic/terapeut
Marlo
Astea de fumat sunt foarte naspa, starile pe care le ai avut sunt absolut normale pentru un om care a fumat legale. Mai bine treci pe prafuri, nu mai fuma tamaie ca n-are rost, face doar rau. Eu cand am fumat am fost putin ametita pe moment, apoi gata, incepuse raul, aiurea. Si in niciun caz sa nu combini pastilele cu drogurile. Daca iei pastile, de orice fel, lasa distanta vreo 6 ore pana sa fumezi. Si nu o sa mori de la astea
0
21-04-2012, ora 15:38
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu stai linistita ca nu mai fumez nimic.
0
30-04-2012, ora 08:54
ssg
Nu este medic/terapeut
ssg
Am citit problema initiala si comentariile - nu ma pot abtine sa nu ma bag si eu ca musca in dosul calului...
TicTac - stariile despre care povestesti tu tin de obicei 1-2 zile de la ultimul fum. La cei ce se resimt si dupa mai multe saptamani/luni e pe fond psihic... in niciun caz fizic. NU va mai ganditi ca o sa muriti... aia care au murit de la etnobotanice au murit de la injectat prafuri in vena in loc de heroina. In niciun caz de la fumat. Incercati sa treceti peste sentimentul de vinovatie -NU ati omorat pe nimeni...- dar nici nu mai incercati! Pe consum indelungat va afecteaza organismul incepand de la dantura pana la creier, inima si in general TOT.

Am vazut si cateva mame ingrijorate de fenomen... sunt de acord cu voi in privinta etnobotanicelor. Ce nu inteleg eu e de ce va speriati asa tare cand auziti ca fiii vostri consuma plante si produse naturale: marijuana, hasis. Adica e ok daca se duc la petreceri si se imbata si se iau la bataie si mai stiu eu ce fac la bautura... dar daca fumeaza ceva care te linisteste, te calmeaza, iti da o stare de spirit pozitiva, te tine in casa si nu reprezinta absolut nici un pericol pentru sanatatea ta si a celor din jur( cei ce vor sa ma contrazica va invit sa scrieti pe youtube "istoria marijuanei") e de RAU! E sfarsitul lumii. E apocalipsa. Stati suparate pe bietii copii cu lunile... parca au dat in cap. Daca legea a pus eticheta de drog pe marijuana, asta nu inseamna ca ati crescut niste drogati la usa sau ca visele lor s-au terminat aici. Ce vreau sa zic si cu asta inchei este ca o tigara cu tutun e mai nociva decat un joint. Nu incurajez consumul de droguri. Dar inainte sa le cereti sa nu mai fumeze plante naturale poate le interziceti si tigara cu alcoolul. Ca sa nu mai pareti niste mame grijulii, ci chiar sa fiti!
0
30-04-2012, ora 09:18
ssg
Nu este medic/terapeut
ssg
Tic Tac - inteleg ca tu ai deschis topicul dar aminteste-ti ca aveai nevoie de ajutor...acum ai ajuns sa dai sfaturi la toata lumea... nu vad cum. De cand nu mai umbli cu vechii prieteni care acum "fumeaza" ai cautat afectiune aici si ai gasito. Acum cred ca trebuie sa treci mai departe. Incearca sa cauti o fata de varsta ta. Scoate-o la un suc, plimbati-va, povesteste-i si altceva decat experienta cu legale si o sa fie bine.

Marlo - sfaturile tale nu ajuta pe nimeni.

Doamna luanarad... stati linistita ca nu e heroina in nici un caz. Fumeaza etnobotanice dar nu e cazul sa va panicati. Toti au incercat si multi o fac. Trebuie sa constientizeze ca e nu e bine, doar atunci o sa se lase.
0
05-06-2012, ora 19:30
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Eu as zice ca e cam serioasa treaba cu etnobotanicele. Nu stiu daca omoara fumatul, dar prizatul si intravenosul da. Am auzit acum ca au pus niste substante noi de la care chipurile, in timp, iti cade pielea.
0
14-12-2013, ora 22:34
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Cand ma uit in trecut, imi dau seama cat de prost am fost ca am facut asa ceva. Multumesc lui Dumnezeu ca nu am continuat cu asa ceva.
Adaugă un comentariu / răspuns
50 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •