pot sa fiu insarcinata ?!

18-09-2005
ana-maria-ghita
Nu este medic/terapeut
ana-maria-ghita
Buna ziua!
Timp de un an am luat anticonceptionale(laurina) recomandate de medic pt reglarea ciclului menstrual, pana in luna iulie a acestui an.Ultima menstruatie a fost in perioada 9-13 aug.Exista posibilitatea sa fiu insarcinata daca am avut contact sexual protejat(prezervativ), deoarece nu mi-a venit ciclul pana in prezent sau exista alte cauze ale intarzierii???
va multumesc anticipat!!!
4 comentarii
0
18-09-2005, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
Singura metoda contraceptiva care este eficienta 100% este abstinenta! Acuma lasand gluma la o parte sa stii ca si prezervativul ofera o protectie destul de mare (in jur de 85% in medie si chiar mai mult daca este folosit corect de fiecare data). Nu ne-ai spus daca ciclul tau este regulat sau neregulat si cum era inainte de a lua pilulele - este posibil sa fie doar o intarziere din cauza intreruperii anticonceptionalelor orale care de obicei regularizeaza ciclul menstrual. Daca esti nelinistita si nu apare nici o modificare in continuare, poti face un test de sarcina (care, probabil stii si tu, nu-ti poate oferi un raspuns absolut sigur).
0
23-09-2005, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Completare : autor: dlavynya

Buna seara!!!
Anticonceptionalele mi-au fost recomandate pt reglarea ciclului menstrual...nu am avut niciodata un ciclu menstrual regulat!Am avut perioade cand mi-a intraziat si 2luni, dar atunci nu am avut contact sexual, in consecinta nu au existat"probleme".
Va multumesc pt amabilitate!!!
0
06-02-2011, ora 00:29
sofikutza21
Nu este medic/terapeut
sofikutza21
buna ziua ! folosesc laurina de o luna.. la primul flacon am uitat o pastiluta alba si am urmat instructiunile de pe cutie si nu am mai facut pauza aceea de 7 zile intre flacoane ci leam luat in continuare... acum la al doilea flacon ultimele 2 pastilute nu leam luat la orele la care trebuia sa le iau... leam luat mai tarziu cu vreo 6-7 ore... normal aceasta saptamana a fost pauza de 7 zile... am facut sex dar prezervativul sa spart si abia la sfarsit am observat... se poate sa fi ramas insarcinata? multumesc
0
06-02-2011, ora 22:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, fiindca erati sub protectie. Protectia devine problematica in cazul abaterilor mai mari de 12 ore.

Daca tot folositi prezervativ, ar fi preferabil sa nu mai folositi hormoni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •