rinita alergica

148 comentarii 1 234 5 Înainte ›
0
14-06-2010, ora 13:00
Gabriella Maria
Nu este medic/terapeut
Gabriella Maria
Buna ziua. Ma numesc Ana am 23 de ani si sunt din Brasov. De mai bine de un an folosesc picaturi olynth pentru ca am nasul înfundat tot timpul si nu pot dormi. Acum 2 saptamâni am fost la un medic ORL si mi-a spus ca am cornetele umflate si un început de deviatie de sept. Acesta mi-a spus ca ma va opera luna aceasta la sfârsit si ca îmi va cauteriza cornetele si ca ar face si deviatia sa nu mai merg înca o data. Întrebarea mea este daca aceasta operatie se poate face acum si nu e prea târziu ca perioada, stiu ca cea de deviatie de sept se face doar primavara însa nu stiu cum e cu cea la cornete. Si cam cât de grea este operatia? Ar trebui sa-mi fie frica? Poate avea urmari mai târziu? Am înteles ca dupa operatie va trebui sa merg zilnic timp de 2 saptamâni la curatarea nasului. Va multumesc mult.
1
14-06-2010, ora 13:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este gresita teoriea cu operatiile primavara.
se poate opera oricand.
Recuperarea postoperatorie.. dureaza la diferite interventii diferit.
cauterizarea clasica, dureaza mai mult.. cu laser si radiofrecventa se cicatrizeza mai repede.
0
14-06-2010, ora 21:08
adyta98
Nu este medic/terapeut
adyta98
Buna ziua,
Dl Doctor ajutati-ma va rog imi curge nasul in continuu lichidul este apos, nasul se infunda periodic si stranut des mai ales dimineata.
Doctorii care m-au consultat(cam superficial) au spus ca am o rinita alergica, picaturile si medicamentele nu mi-au fost de mare folos.
Problema asta o am de cativa ani si recidiveaza mereu.(m-ai ales cand ma prinde curentul)
Lucrez in constructii iar geamurile si usile sunt mereu deschise.
Eu sunt din BZ.
Va multumesc si astept un raspuns
0
15-06-2010, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt simptomele unei rinite alergice.
1. TRebuie sa excluzi toti alergenii posibili
IN dormitor sa nu fie flori, animale de companie.
perna si plapuma sintetice. Non alergice
alimentatiea tre sa excluda Oul, capsunele, sucurile cu coloranti, condimentele de magazin s.a ce stiti ca provoaca alergii digestive.
la servici purtati masca.. contra prafului si vopselelor
2. Aerius 1 seara
3.Nazonex 2 puf pe zi cam 1 luna de zile

Faptul ca problema recidiveaza.. vorbeste despre un Organizm Intoxicat si tensionat..
tre sa faci cure de dezintoxicare cu argila.
0
08-09-2010, ora 17:28
Sergiu29
Nu este medic/terapeut
Sergiu29
buna ziua
am fost diagnosticat cu rinita alergica (in balans) si nu stiu cum sa scap de ea. am urat trtamentul cu aerius si spray nazal, mi-am trecut iar acum cand sunt la sfarsitul tratamentului iara am senzatia de urechi infundate, stare de oboseala, mi se infunda cate o nara, depinde de cum stau.am observat ca imi trece daca inhalez apa rece pe nari.dar ma ajuta doar cateva ore
daca aveti dumneavoastra o alta idee as aprecia foarte mult
0
08-09-2010, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
siptomele rinitei aliergice sunt";; stranutul, secretiii apoase din nas..
nu cred ca ai asa ceva
deci mergi si faci o radiografie SAF ( poate fi o sinuzita sau rinita vazomotorie)
0
21-10-2010, ora 16:30
lusyylu
Nu este medic/terapeut
lusyylu
bna ziua.
am o rinita alergica de vreo 2 ani. Am facut tratament cu avamys, aerius, nasonex, xyzal, si flixonase.Pe parcurs cat am facut tratamentele aveau efect dar pe urma tot la fel.in cele din urma am luat medrol 5 zile impreuna cu telfast si tot la fel dupa cele 5 zile iar mia revenit la loc. tin sa mentionz ca se manifesta prin stranut imi lacrimeaza ochii, imi curge nasul si am nasul infundat mai tot timpul.am facut si un control la orl si mia spus ca am deviatie de sept, iar alergia pe care o am se poate trata dar nu se vindeca...sincer nu stiu ce tratamente sa mai fac ca sa dea rezultate cat de cat.

va multumesc. astept raspunsul dumneavoastra.
0
21-10-2010, ora 18:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ar trebui sa intelegeti.. careactiile alergice ( locale sau generale) sunt o problema coplexa su nu tin numai de nas. este incorect sa tratati numai rinita..trebuie sa cautati cauza care duce la o hiperreactie a organizmului la factorii alergeni. asta se intampla la un organizm Intoxicat, !
trebuie sa va schimbati stilul de viata si alimentatie
cure de dezintoxicare de durata
regim alimentar fara Euri, condimente si coloranti de sinteza
totul ce consumati trebuie sa fie cat mai natural, preparat acasa.
DA.. deviatia de sept.. daca e majora.. trebuie operata, altfel n.o sa aveti respiratie nazala normala.
pentru mi multa informatie scrieti pe mail
varsta, inaltimea, Kg, tensiunea arteriala, probleme digestive, renale,..s.a
preferinte culinare, , s, a
0
23-12-2010, ora 18:40
frederica
Nu este medic/terapeut
frederica
Buna ziua!! am o fetita in varsta de 4 ani, care o data la o luna are urmatoarele probleme: nas infundat, suierat al respiratiei(uneori), congestie nazala, dureri in zona pieptului, mancarimi ale nasului urmate de iritatii, stranut, lacrimarea ochilor(uneori), tuse seaca. E posibil sa sufere de rinita alergica? Am consultat mai multi medici dar nimeni nu a dat un diagnostic concret, ci doar presupuneri.
Multumesc anticipat!!
0
23-12-2010, ora 20:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ciclicitatea simptomelor.. este suspecta si ma duce cu gandul ca aceste reactii ar fi raspunsul organizmullui la parazitii intestinali.. care au anumite faze de dezvoltare.. si cand migreaza spre caile respiratorii pot provoca reactii de acest gen
cititi tot ce puteti despre ciclu de dezvoltare a parazitilor intestinali, faceti repetate analize de coprocultura.
faceti tratamente de deparazitare si regim alimentar fara dulciuri.
0
24-12-2010, ora 04:50
frederica
Nu este medic/terapeut
frederica
Starea de sănătate a fetiţei s-a agravat: tuseste foarte des pana ajunge la voma, are o respiratie accentuata suieratoare, acuza dureri in piept si burta.De asemenea are o stare de somnolenta dar nu se poate linisti din cauza tusei si a nasului infundat.
totusi...viermii intestinali sa fie cauza?
multumesc anticipat!!
0
24-12-2010, ora 06:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Pe un organizm intoxicat si iepuizat.. e usor sa se lipeasca virusi si microbi..
faceti acum inhalatii, aerosoli, desfundati nasul cu vibrocil sau olynth.
eurespal sirop 3 pe zi.
mergeti la pediatrie sa asculte fetita la plamani
in rest faceti tot ce am scris in mes. anterior
0
24-12-2010, ora 11:29
frederica
Nu este medic/terapeut
frederica
intr-un final sunt cu ea in spital...s-a constatat ca e o criza de astm bronsic datorata unei raceli banale...dar aceste crize de ce continua sa se repete?
am consultat-o ieri la plamani la doctor - nu avea nimic.astazi are.
0
28-02-2011, ora 11:57
cristina 82
Nu este medic/terapeut
cristina 82
Buna ziua!Acum un an am fost operata de o rinita alergica. Am inteles ca dupa o astfel de operatie nasul curge mai des, mai ales la rece si curent.Dar am vreo 2 sapt de cand mi se infunda si imi curge, parca ar fi aceleasi simptome dinaintea operatiei.Este posibil ca sa recidiveze si sa trebuiasca o a 2 a operatie?Tre sa zic ca am mai avut alte 2 operatii, una de colicist si una la gat, am avut o piatra in glanda salivara, dar cea de la rinita alergica le a intrecut cu mult, este groaznica.
0
28-02-2011, ora 12:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o rinita alergica recidiveaza foarte usor.. daca nu este tinut regim strict alimentar cu produse naturale ( non alergice)
daca nu este schimbat modul de viata si de gandire...
problema vine din interior.. numai cu tratamente locale, nazale NU rezolvati nimic
0
28-02-2011, ora 23:15
cristina 82
Nu este medic/terapeut
cristina 82
Va multumesc. Mi am facut astazi programare pentru testul de alergologie.dar abia sambata m a programat.Pana atunci ce as putea sa fac ca sa nu se mai agraveze si sa nu ajung la operatie?Ce e drept data trecuta am folosit vreo 3 saptamani olinth pana am ajuns la doctor, e posibil sa mi fi afectat si olinthul situatia de a trebuit sa ma operez?Am avut un doctor care nu a fost foarte comunicatv si care sa ma fi informat de anumite aspecte si de asta va intreb pe dumneavoastra.Sunt putin panicata de gandul de a avea o noua interventie chirurgicala.
0
22-12-2011, ora 15:00
Delia MT
Nu este medic/terapeut
Delia MT
Buna ziua
in urma unei raceli foarte puternice am fost diagnosicata cu o rino sinuzita alergica, asta dupa 8 luni de zile prin spitale, am fost chiar si internata din cauza medicamentelor in exces date de catre medici..de fiecare data plecam de la medici cu o alta reteta si cu un alt diagnostic, ba ca am sinuzita, ba ca sunt racita, si am si deviatie de sept si ca trebuie sa ma operez etc si lantul poate continua eram doxa de medicamente, dupa internare mi-a fost administrat un medicament pe baza de hidrocortizon, medrol se numeste, medicament care l-am folosit o perioada destul de lunga asta numai din disperarea de a respira bine si a nu mai imi curge nasul asa de rau.intr-un final ma saturasem sa ma indop in medicamente si am incetat sa mai iau ceva.M-am dus iara la un medic Orl care mi-a spus ca am o rino sinuzita alergica, este adevarat stranut foarte des, si nasul nu a incetat sa nu imi curga de cand am racit, doctorul mi-a spus sa iau clarinese.Minune m-am simtit foarte bine dupa acest medicament, nu mai stranutam atat de mult, eram mai linistita, nu va spun chinul care il aveam inainte sa iau aceasta pastila dar problema a aparut si ea am luat atat de mult aceasta pastila incat in momentul in care o administrez imi creaza o stare de nervi si palpitatii, stari de depresie, plang...sunt disperata nu stiu ce sa mai fac, am fost nevoita sa nu mai pot munci pentru ca in continuu ma simteam rau, crizele de alergie sunt aproape in permanenta si sincer nu imi mai pot permite sa stau toata ziua prin spitale si retete si medicamente cumparate care pentru mine au fost in zadar.de vre0o doua saptamani am o secretie urata din gat si nas, si normal strranut f rau, clarinese nu mai indraznesc sa il iau, am incercat spalaturi nazale cu apa si sare si mi-am simtit mai rau, am fost ametita toata ziua, asi vrea sa imi cumpar un aparat de aerosoli, dar nu stiu ce tratament asi putea sa folosesc, acum folosesc ser fiziologic dar nu simt ca ma ajuta prea mult.Va rog astept un raspun de la dumneavoastra, vreau sa imi revin.
0
23-12-2011, ora 12:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa aveti multa rabdare si dorinta !
1. Renuntati la toate alimentele alergene
NU.. galbenus de ou, produse cu coloranti artificiali, produse din comert cu condimente ( mezeluri, semipreparate)
fructe citrice, capsuni.., ciocolata, lapte dulce s.a... mai cititi pe net care sunt produse alergene si renuntati la ele
2 gatiti numai acasa..simplu.. carnea fearta sau la cuptor.. separat cartofii, orez si paste.. fara adausuri de gust din pliculete, macinate ( numai cu verdeata si condimente boabe)
3 CUra de dezinbtoxicare cu ceai de maces, matasa de porumb, urzica.. pana la 3 litri pe zi...
4 nu folositi in caza. detergenti, parfumuri si deodorante puternic aromatizate
0
23-12-2011, ora 14:11
Delia MT
Nu este medic/terapeut
Delia MT
Va multumesc din suflet pentru raspuns, asi vrea sa mai adaug ca sunt o persoana care tot timpul am mancat sanatos, fara prajeli, mezeluri etc, tot timpul am mancat legume, fructe, carne decat la gratar/cuptor, am sa tin cont de acea cura de ceai care mi-ati recomandat-o dumneavoastra imi amintesc la inceput cand ma lua o criza de alergie imi venea in gura un suc alb din stomac, am crezut ca este de la fructe si am grija sa nu le mananc pe stomacul gol.Mi-am cumparat aparat cu aerosoli am inceput sa il folosesc cu fiole de ser fiziologic.Ati putea sa-mi dati un sfat ce medicament pot folosi? si ce cantitate se pune in acest aparat?si daca imi cumpar pentru camera acel aparat salin crede-ti ca este bun?Va marturisesc ca aparatul cu aerosoli l-am folosit si deja ma simt mai bine dar nu asi vrea sa strig Victorie inainte sa vad un rezultat pe termen lung.Va Multumesc inca odata si va doresc Sarbatori Fericite!!!
1
23-12-2011, ora 15:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate pune si 1 pic de ulei volatil de busuioc in acel ser fiziologic.. pt. aerosoli
pot sa va sugerez sa faceti investigatii pentru paraziti intestinali.. care pot duce la alergizarea organismului
0
04-03-2012, ora 11:37
adriana dan
Nu este medic/terapeut
adriana dan
Buna ziua!,..am o problema,..nu estre prima oara cind imi dispare mirosul si uneori si gustul, cred ca este vorba de o rinita alergica, data trecuta am fosat la ORL si mi a prescris nerovita, un sprey Nexones si nu mai stiu ce pastile mi a dat tot ptr alergie, mi a revenit miropsul dar nu in totalitate,..va rog poate imi recomandati dvs ceva ca tare rau este. Va multumesc!
0
04-03-2012, ora 14:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mirosul.. da poate sa fie din cauza inflamatiei mucoasei nazale..ce impedica ca aerul sa ajunga la zona olfactiva..
dar nasul nu are treaba cu gustul
poate fi o problema neurologica.. mai serioasa
trebuia sa ajungi la neurologie neaparat
0
12-03-2012, ora 19:58
ammy21bz
Nu este medic/terapeut
ammy21bz
Buna ziua! Sunt ingrijorata de starea de sanatate a sotului meu si apelez cu incredere la sfatul dvs in speranta ca se va insanatosi.

Sotul meu are 30 de ani si lucreaza ca tehnoredactor la o tipografie. De aproximativ un an a inceput sa stranute mai des (ajungand la 15 ori/zi), 3 crize puternice de tuse profunda, a eliminat de cateva ori o flegma groasa ca un zgarci, cate o nara infundata, gatul uscat, ii curge nasul, il ustura ochii (de putin timp) si se simte foarte obosit.

La analize i-au iesit eosinofilele mari 6% (fata de valoare normala 1-4%) iar calciul ionic seric 3.54 mg/dl (fata de 3.8-4.8 normal). Nu a manifestat alergie fata de cei 8 alergeni ai testului cutanat si nici la testul alergic respirator.

A urmat tratament cu Vitamina A, Dexametazona (Aerius), Olynth, Clorocalcin, Zyrtec apoi Telfast, Vit B6, Centrum a-z, Avamys, Zyzal.

De 4 luni a urmat tratament cu Aerius, Simbicort, si Nasonex, cu acesta simtindu-se bine pana in momentul in care a intrerupt Nasonex-ul si Aerius-ul, cand a inceput sa stranute iar de 20 de ori/zi.

Ce analize ii recomandati sa faca in continuare pentru a depista cauza exacta a acestor simptome? P.S. V-am trimis un mail cu rezultatele la analizele facute pana acum. Va multumim!
0
12-03-2012, ora 20:05
ammy21bz
Nu este medic/terapeut
ammy21bz
P.S. V-am trimis un mail cu rezultatele la analizele facute pana acum. Va multumim!
0
10-08-2012, ora 12:08
muntea
Nu este medic/terapeut
muntea
Buna ziua! Am un baietel in varsta de 9 ani, iar in urma cu 2 ani la mare i s-a declansat o rinita alergica. Ii curge nasul si stranuta dimineata regulat, iar peste zi la schimbari de temperatura - la soare puternic sau cand intra intr-o incapere racoroasa.Sper sa ma puteti ajuta cu niste sfaturi sau chiar tratament. Va multumesc!
0
13-08-2012, ora 11:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasiti multe postari cu tratamente locale pentru asa probleme
deasemenea o sa gasiti si parerea mea despre faptul ca orice reactie alergica are legatura cu tractul digestiv, intestine, intoxicarea organismuluji..si necesita si regim alimentar si tratament antiparazitar si cure de dezintoxicare.
0
28-08-2012, ora 19:58
dellya_me
Nu este medic/terapeut
dellya_me
Buna ziua. Am fost diagnosticata cu rinita alergica, deviatie de sept si sinuzita. am cornetele inflamate si urmez un tratament 3 zile antibiotic si 10 zile pastilute xyzal. am folosit si rinogel. Au trecut 4 zile de la administrarea tratamentului si nu observ imbunatatiri. mi s a spus ca daca nu functionaza tratamentul voi fi nevoita sa fac infiltratii in cornete. Aceste proceduri sunt dureroase? ce altceva as putea face? mentionez ca nu pot respira deloc pe nas, acesta fiind infundat. multumesc
0
29-08-2012, ora 08:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu o sa fie rezultat de la infiltratiile in cornet
initial trebuie rezolvata deviatia de sept.
dupa care un tratament corect pentru sinuzita
in acest caz cornetele se micsoreaza singure in volum cand nu mai este inflamatie in sinus.
0
26-09-2012, ora 14:09
Romeghea Valentin
Nu este medic/terapeut
Romeghea Valentin
Buna ziua,
ma numesc valentin din Sibiu si am 24 ani. De vreo 2 ani de zile incerc sa imi tratez rinita alergica si sinuzita dar fara rezultat. Am fost la cei mai renumiti doctori din Sibiu ptr. a ma vindeca dar fara rezultat. Toata lumea ma indoapa cu medicamente si tot nu se rezolva nimic. Dr. Rusu m-a lamurit cel mai bine cu raspunsul dumnealui dupa ce m-a consultat : " nu stiu ce sa iti fac, ma depaseste situatia". Am avut o alta indrumare spre Dr. Vargatu Virgil, ajungand la dumnealui m-a bagat imediat pe masa de operatie garantand 100% ca nu o sa mai am probleme. M-a operat de inflamatie la sinusuri, rinita alergica si deviatie de sept. A fost bine cateva luni, tusea s-a oprit, nasul nu a mai fost infundat dar a revenit parca mai rau acum. Seara nasul imi este infundat, ziua imi curge continuu si stranut mereu. Ma mananca foarte tare caile respiratorii cu tot cu gat si nas, nici nu stiu ce metoda sa mai folosesc sa ma pot scarpina. Am fost din nou la Dr. Vargatu Virgil sa vad ce s-a intamplat de mi-a revenit din nou boala el garantandu-mi ca imi va trece 100 %. Raspunsul a fost urmatorul : "focarul de infectie s-a extins la amigdale si trebuie sa te operez din nou sa le scoatem ", eu asa ceva nu fac nu vreau sa ma duc din operatie in operatie. Nasul ma mananca mai mereu, sunt tot cu mana la nas sa ma scarpin in interior, de aceea va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau ceva. Am citit mai sus ceva de ulei de ficat de rechin dar probabil asta e ptr. imunitate ceea ce eu o am foarte scazuta si in prezent am inceput sa iau tinctura de propolis. Ce SFAT imi puteti da, v-as ramane recunoscator,
P.S : 1. Mi-au fost taiate cornetele, probabil ptr. a putea respira
2. De cate ori imi fac analizele imi ies foarte bune mai putin colesterolul care e cam mare iar exudatul faringian mereu pozitiv si eu mai mereu tusesc.
Multumesc frumos
0
26-09-2012, ora 15:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris pulte mesaje aici un de am explicat ca secretiile din nas.., starile alergice.. se datoreaza unei probleme digestive in care organismul nu reuseste sa elimine radicalii liberi, mucusul si toxinele din organism prin intermediul intestinului.. si cauta alte cai ( mucoasa, pielea..s.a)
cititi tot ce am scris la capitolul rinita alergica
schimbati drastic regimul alimentar
faceti cure permanente de dezintoxicare cu ceaiuri si tratament naturist...
Adaugă un comentariu / răspuns
148 comentarii 1 234 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pacienții diagnosticați cu rinită alergică prezintă un risc mai scăzut de parodontoză
  • Produsele chimice din praful de acasă prezic apariția astmului și alergiilor la copii
  •