manifestari menopauza de un an
De un an de zile sunt la menopauza, cu manifestarile obisnuite: bufeuri, stari de iritare, agitatie, insomnii etc In plus numai noaptea, de obicei cind apar transpiratiile, caldurile de la bufeuri apar si alte simptome scurte de genul: furnicaturi, arsuri, intepaturi in zona abdomenului si coboara pe partea din spate a piciorului pina la talpi)
Aceste manifestari apar de 3-5 ori pe noapte si de obicei la pozitia intinsa pe spate...am citit, am intrebat medicul, fac anual testul papa nicolau care este OK.Aceste manifestari nu sunt specifice menopauzei DAR atunci CE POT FI?
Acum citiva ani am facut testul HPV care a iesit deasemenea OK. La momentul respectiv medicul mi-a spus ca manifestarile infestarii cu virusul HPV sunt "miile de intepaturi in abdomen"-insuportabile-
Mentionez ca nu am veruci, scurgeri sau alte probleme specifice unor boli cu transmitere sexuala.
Dv-oastra ce credeti?
multumesc,
Aceste manifestari apar de 3-5 ori pe noapte si de obicei la pozitia intinsa pe spate...am citit, am intrebat medicul, fac anual testul papa nicolau care este OK.Aceste manifestari nu sunt specifice menopauzei DAR atunci CE POT FI?
Acum citiva ani am facut testul HPV care a iesit deasemenea OK. La momentul respectiv medicul mi-a spus ca manifestarile infestarii cu virusul HPV sunt "miile de intepaturi in abdomen"-insuportabile-
Mentionez ca nu am veruci, scurgeri sau alte probleme specifice unor boli cu transmitere sexuala.
Dv-oastra ce credeti?
multumesc,
3 comentarii
Buna ziua,
din experienta SCRIU,
TOATE cele eumerate SUNT manifestari...ale menopauzei...si
INCA
nu-s TOATE
va mai puteti astepta si LA ALTELE.
Sanatate si
O zi faina.
din experienta SCRIU,
TOATE cele eumerate SUNT manifestari...ale menopauzei...si
INCA
nu-s TOATE
va mai puteti astepta si LA ALTELE.
Sanatate si
O zi faina.
Cred ca v-ar ajuta pentru o perioada de cateva luni un tratament antidepresiv/anxiolitic. Din cauza disparitiei protectiei estrogenice, frecvent la manifestarile menopauzei se asociaza si simptome depresive sau anxioase. Din ce descrieti, furnicaturile, arsuri, intepaturi, mai ales noaptea, mie imi par simptome de anxietate.
multumesc, d-na doctor...voi incerca si tratamentul sugerat de dv-oastra: antidepresiv.e bine ca subconstientul va incerca sa se elibereze de gindul HPV care nu-mi dadea pace..
Alte subiecte recente din această secțiune: