tensiunea diastolica
Buna ziua!
Am urmatoarea intrebare:care poate fi explicatia faptului ca desi, uneori, tensiunea sistolica se ridica peste normal(peste 140 chiar 150!), valoarea celei de a doua cifre, inteleg ca aceeia este diastolica, ramane undeva la 60...70...?
Mentionez ca fac tratament cu metosuccinat 47, 5/2 si atacand 8mg.
Multumesc
Am urmatoarea intrebare:care poate fi explicatia faptului ca desi, uneori, tensiunea sistolica se ridica peste normal(peste 140 chiar 150!), valoarea celei de a doua cifre, inteleg ca aceeia este diastolica, ramane undeva la 60...70...?
Mentionez ca fac tratament cu metosuccinat 47, 5/2 si atacand 8mg.
Multumesc
3 comentarii
pai tensiunea mica ar trebui sa fie cam 1/2 + 1 din cea mare:
asa ca
14 :2.=7+/- 1...
parere = e...ok.
p.s.
diferenta e SI
- din cauza tratamentului,
- a orei din zi sau noapte cand ati luat tensiunea,
- daca sunt sau nu- suparari, -
si, sa stii
Intre ora 3 si 5 scade tensiunea arteriala
ora 19= atentie, scade tensiunea.
ora 11=Evitati sa mergeti la un consult cardiologic, pentru ca se poate ca diagnosticul sa nu fie cel real.
cele bune,
asa ca
14 :2.=7+/- 1...
parere = e...ok.
p.s.
diferenta e SI
- din cauza tratamentului,
- a orei din zi sau noapte cand ati luat tensiunea,
- daca sunt sau nu- suparari, -
si, sa stii
Intre ora 3 si 5 scade tensiunea arteriala
ora 19= atentie, scade tensiunea.
ora 11=Evitati sa mergeti la un consult cardiologic, pentru ca se poate ca diagnosticul sa nu fie cel real.
cele bune,
Valoarea 140-150 a tensiunii sistolice nu este peste normal...sunt variatii sub prag...nu-ti fa griji, TA sub acest tratament e in limite normale..
Multumesc Dna Doctor pentru raspuns!Tot in legatura cu acest subiect:ce inseamna de fapt tensiunea diastolica(care la mine, cum spuneam e deobicei mica, chiar sub valoarea de 60)si care este mai periculoasa, hipertensiunea sistolica sau diastolica?Multumesc mult, inca odata, pentru raspunsul dvstra care a fost atat de prompt!
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 26atacul de panica
- 7va implor ajutati-ma: imi creste tensiunea arteriala brusc zilnic
- 7alimentatie-nutritie-dieta
- 5Probleme cu tensiunea (cred)
- 9Tensiunea arteriala e de vina?
- 3tensiunea, stresul prelungit, emotiile
- 7Tensiune oscilatorie 16, 17, 19
- 2Probleme cu tensiunea arterială
- 2tensiune, palpitatii
- 1Tensiune arteriala
- 8tensiune mica, pana de curand am avut tensiune normala
- 2Tensiune prea mica pentru donare sange
- 0hipertensiune arteriala
- 1Tensiunea arteriala
- 4am 21 de ani si tensiunea arteriala mi s-a marit cu 1 an in urma..
- 1Tensiune!
- 6Este normal sa am tensiunea arteriala atat de mica?
- 9dupa o perioada f. stresanta, am probleme cu tensiunea
- 0Tensiune sarcina
Mai multe informații despre: Tensiunea arteriala
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: