Senzatie de gat inflamat!
Buna. Sotul meu se confrunta de cateva luni cu o senzatie de gat inflamat. La inghitire simte ca e inflamat, nu-l doare, nu are febra. A facut cred ca vreo 3 controale orl la 2 medici si ambii au spus ca la palpare nu se sime nimic iar in gat nu are nimic. Apoi a urmat o serie de analize ale sangelui: hemolucograma, calcemie, TSH, T3, T4 si exudat faringian. Toate sunt in parametrii normali mai putin exudatul.au gasit streptococ.
A urmat tratament de 7 zile cu Ospen si 4 saptamani la rand va face o injectie cu Moldamin /sapt. Acum este deja dupa prima injectie cu Moldamin si el nu simte nicio ameliorare. Bineinteles ca a avut si zile mai bune...dar sunt zile in care simte ca la inceput...o senzatie de gat umflat si asta il face parca sa inghita tot mai des.
Credeti ca ar putea fi altceva decat infectia amigdalelor? Un medic i-a spus ca are radacina limbii mai mare, mai dezvoltata.si de aceea se simte asa!!!..curioasa afirmatie. Daca tratamentul acesta nu da rezultate i -a propus scoaterea amigdalelor. Doresc un sfat, ce analize ar mai putea face? Ar putea fi altceva mai jos de amigdale.??...el localizeaza mai jos de amigdale acest simptom.
A urmat tratament de 7 zile cu Ospen si 4 saptamani la rand va face o injectie cu Moldamin /sapt. Acum este deja dupa prima injectie cu Moldamin si el nu simte nicio ameliorare. Bineinteles ca a avut si zile mai bune...dar sunt zile in care simte ca la inceput...o senzatie de gat umflat si asta il face parca sa inghita tot mai des.
Credeti ca ar putea fi altceva decat infectia amigdalelor? Un medic i-a spus ca are radacina limbii mai mare, mai dezvoltata.si de aceea se simte asa!!!..curioasa afirmatie. Daca tratamentul acesta nu da rezultate i -a propus scoaterea amigdalelor. Doresc un sfat, ce analize ar mai putea face? Ar putea fi altceva mai jos de amigdale.??...el localizeaza mai jos de amigdale acest simptom.
5 comentarii
o senzatie de gat inflamat sau umflat poate fi de la o roblema gastrica, cum ar fi refluxul gastroesofagian.
Tineti u regim alimentar strict. FARA bauturi acidulate, reci, condimente si ACRU. (muraturi, grefe, lamaie ) NU fumat.
mergeti la un gastrolog pentru investigatii si tratament
Tineti u regim alimentar strict. FARA bauturi acidulate, reci, condimente si ACRU. (muraturi, grefe, lamaie ) NU fumat.
mergeti la un gastrolog pentru investigatii si tratament
Draga danabv, multumesc pt. sfat. Am citit ceva despre Ganoderma pe net. Se pare ca este un medicament "minune". Poate imi dai mai multe informatii despre el, eventual sa-mi spui pt. ce l-ai folosit, eventuale efecte adverse. Astept un raspuns. Multa sanatate!
buna seara domnule doctor,
am si eu o problema de curand m-am imbolnavit, m-a luat febra din somn si mi s-a inflamat gatul de 3 zile iau tratament cu ospen, tusin, tantum verde si gatul meu azi s-a umflat mai rau decat era nu mai pot nici sa mananc calumea sau sa beau apa ca ma doare de mor ! ce sa fac ce tratament sa iau ? tin sa mentionez ca tusesc foarte mult dar e tuse seaca ! Multumesc
am si eu o problema de curand m-am imbolnavit, m-a luat febra din somn si mi s-a inflamat gatul de 3 zile iau tratament cu ospen, tusin, tantum verde si gatul meu azi s-a umflat mai rau decat era nu mai pot nici sa mananc calumea sau sa beau apa ca ma doare de mor ! ce sa fac ce tratament sa iau ? tin sa mentionez ca tusesc foarte mult dar e tuse seaca ! Multumesc
cinsult ORL.
pentru a exclude un flegmon periamigdalian
pentru a exclude un flegmon periamigdalian
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 648tuse seaca si ceva in gat
- 64probleme cu gatul, va rog lamuriti-ma!
- 3Varicela sau nu!?
- 11De aprox 4 ani avea o durere de gat dar la exudat nu iesea nimic anormal
- 16Problema serioasa gat, ajutor!
- 3junghi in gat
- 6gat ciudat, tuse si zgomote din gat sau stomac
- 7probleme in gat..
- 3Umflatura pe gat in partea dreapta.
- 8Durere in gat des de cam 2 ani
- 4puroi in gat
- 7secretii posterioare vascoase care raman in gat, stari de sufocare
- 26Simt o jena in gat pe partea dreapta sub forma de usturimi, arsuri
- 2umflatura în zona gatului
- 2infectie gat
- 1umflatura mica la baza gatului chiar in mijloc
- 0Infectie in gat
- 2Buna ziua ma numesc gabriel am 28 de ani si am o problema cu gatul..
Mai multe informații despre: umflarea gatului gatul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: