puroi in gat

01-08-2012
rebecca_lavinia
Nu este medic/terapeut
rebecca_lavinia
buna ziua am si eu o intrebare am puroi in gat de 6 zile am facut penicilina g si nu mia trecut deloc am incercat si cu albastru de metil dar degeaba ce mai pot face va rog ajutatima
4 comentarii
0
01-08-2012, ora 12:47
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Ai fost la medic? Deoarece s-ar putea sa fie stafilococ. Se vindeca foarte greu si trebuie sa mergi sa iti ia probe din gat pt analize astfel iti poate prescrie tratamentul. Fara aceasta analiza poti incerca o groaza de antibiotice ca nu te vei vindeca, sau daca o vei face, va fi pt o perioasa scurta de timp dupa care se inflameaza din nou.
Si eu am avut aceeasi probleme, se pare de la aparatul de aer conditionat care ascunde foarte multe bacterii si provoaca infectii grave. De asemenea o poti contacta daca bei apa dupa cineva, daca manci cu aceleasi tacamuri sau daca te saruti cu o persoana infectata.
0
02-08-2012, ora 18:08
rebecca_lavinia
Nu este medic/terapeut
rebecca_lavinia
nu am fost la medic
0
06-08-2012, ora 16:01
Felice
Nu este medic/terapeut
Felice
Buna ziua,
Am o fetita de 5 ani si azi la gradinita dr a spus ca are puncte albe pe amigdale.Tin sa mentionez ca nu mi-a facut temperatura.Mi-a recomandat sa ii fac exudat faringian, deoarece crede ca este candida, dar mi-e foarte teama sa nu faca temperatura.
Multumesc
0
08-08-2012, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru orice problema a amigdalelor trebuie consultat si un medic ORL
nu acceptati tratamente de la med.de familie sau pediatru pentru diagnostice incerte
despre cum se fac inhalatii si gargara si aromoterapie pentru asa gen de probleme..si ce regim trebuie sa tina copilul.. gasiti aici pe forum f.m. postari
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •