Oare trebuie sa fac testul papilloma?
Bună ziua ! După un control la ginecologie și un examen bacteriologic -lama mi au reieși următoarele rezultate :
-frecvente celule epiteliale izolate și grupate în placarde
-rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
-prezente "clue cells"
-prezenți bacili gram variabili cu aspect de gardnerella vaginala
- prezenți bacili gram negativi incurbati cu aspect de mobilunculus
-absenți bacili gram pozitivi drepti și incurbati cu aspect de lactobacili
-absenu trichomonas vaginalis
-absente celule și filamente levurice.
Datorita aparițiilor acelor "clue cells" doctorița mi a recomandat sa fac aceea analiza de papiloma...oare e necesar ?
-frecvente celule epiteliale izolate și grupate în placarde
-rare leucocite polimorfonucleare neutrofile
-prezente "clue cells"
-prezenți bacili gram variabili cu aspect de gardnerella vaginala
- prezenți bacili gram negativi incurbati cu aspect de mobilunculus
-absenți bacili gram pozitivi drepti și incurbati cu aspect de lactobacili
-absenu trichomonas vaginalis
-absente celule și filamente levurice.
Datorita aparițiilor acelor "clue cells" doctorița mi a recomandat sa fac aceea analiza de papiloma...oare e necesar ?
6 comentarii
Este o infectie cu bacterii anaerobe ce se trateaza si nu e o indicatie de a efectua testul de infectie cu HPV.
Vă mulțumesc pt răspuns. Mi a dat tratament 12 zile cu polygynax. E ok ? Pt partener nu mi a dat nimic. Trebuia ?
De obicei se trateaza ambii parteneri si antibioticul de electie este metronidazolul.
As putea sa iau concomitent cu ovulele ? Și dacă da cum se administrează și pt mine și pt partener? Mulțumesc
Trebuie prescriptie medicala si atentie la contraindicatii si reactii adverse.
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte recente din această secțiune: