am uitat pilula.. e nevoie de contraceptie suplimentara?
Am inceput sa iau Logest de 2 saptamani. Ieri am uitat sa iau pastila si am luat-o astazi dar trecuse deja 10 ore de cand trebuia luata.e nevoie de o metoda suplimentara de contraceptie pana incep urmatoarea folie?
3 comentarii
Da !
Orice pastile isi are rostul, chiar daca nu depasesti limita ( cea de 10 ore in cazul tau ) tot poti avea probleme. Mai ales daca ai uitat sa o iei.
Orice pastile isi are rostul, chiar daca nu depasesti limita ( cea de 10 ore in cazul tau ) tot poti avea probleme. Mai ales daca ai uitat sa o iei.
Am uitat sa o iau la ora la care trebuia, nu am "sarit" peste pastila de ieri...le-am luat astazi pe amandoua:pe cea de ieri, am luat-o de dimineata dimineata si pe cea de azi, la ora obisnuita.Pe prospect scrie ca e nevoie de o metoda suplimentara doar daca nu ai luat-o in primele 12 ore de la ora obisnuita si respectiv "sari" peste acea zi dar nu pot fi suficient de sigura, am nevoie de o confirmare...
Nu este nevoie de mijloace suplimentare in cazul dv. Ati facut foarte bine cand ati luat si pilula uitata.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 2Cam la mijlocul ciclului am sarit o pilula contraceptiva = sarcina?
- 6pastila omisa si contact sexual; sunt insarcinata?
- 2daca am uitat o pilula ce se intampla?
- 3pastila luata dupa 5 ore = sarcina?
- 6anticonceptionale, sangerari mici dupa actul sexual
- 4am uitat o pastila
- 1pilula uitata si raceala
- 3am uitat sa iau anticonceptionalele
- 10Exista vreun risc???
- 3menstruatia, pe parcursul tratamentului cu anticonceptionale
- 5Am uitat sa iau pilula-intarziere 17 ore
- 2Am uitat o pilula
- 2am uitat sa iau anticonceptionalele
- 1Intarzierea menstruatiei
- 0Anticonceptional uitat
- 0Am uitat sa iau anticonceptionalele !
- 0Bună seara, am uitat sa iau o pastila și am luat-o pe următoarea, iar după 3 zile mia venit ciclul
- 1Pastila uitată
- 0Pilula contraceptiva pierduta
Mai multe informații despre: logestul pilula contraceptiva uitata
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
