Este sinuzita?
Buna ziua! Am efectuat un ct sinusuri al carui rezultat a fost urmatorul: rinosinuzita cronica maxilo-sfetno-etmoidala ( sept nazal median, ingrosare mucoasa cornete nazale si sept nazal, ingrosare mucoasa sinusuri inferioare maxilare bilateral, moderata hipertrofie la nivelul celulelor etmoidale si peretilor inferiori ai sinusului sfenoidal). Ca si simptome am o presiune in tample, osul nazal si maxilar. Nasul este curat, fara deviatie sept, am o rinita vasomotorie (se infunda nasul noaptea doar pe o parte). Intrebarea mea este: simptomele mentionate mai sus pot fi de la sinuzita cronica evidentiata la ct? De la ORL nu am primit un raspuns clar. Mi s-a comunicat faptul ca "toata lumea are astfel de sinuzita". Multumesc frumos.
3 comentarii
Îngroșarea mucoaselor sinusale.. Într-adevăr nu este o Sinuzita care necesita antibiotic sau punctii
Îngroșarea e doar inflamație care poate fi
1.de la infecții dentare
2.de la alergii
3.de la un reflux gastroesofagian în somn
Îngroșarea e doar inflamație care poate fi
1.de la infecții dentare
2.de la alergii
3.de la un reflux gastroesofagian în somn
Multumesc frumos pentru raspuns. Mai am o intrebare, va rog frumos: de ce in momentul schimbarii pozitiei capului (din orizontal in vertical) se aud niste "pocnituri" din nas sau de la nivelul sinusurilor maxilare? (Ca si cum s-ar debloca ceva, nu stiu sigur daca aceasta este senzatia). Multumesc mult.
Un medic orl trebuie sa vadă. Radiografia sinus sau CT sinus. Și nasul... Pacientului
După asta o sa ai răspuns la intrebari
După asta o sa ai răspuns la intrebari
Alte subiecte recente din această secțiune: