Dureri toracale. Preinfarct/infarct sau simple contracții ale mușchilor

10-12-2022
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Buna seara! Aseară am stat ceva timp in cot, mâna stânga și când m am ridicat după circa 1 minut am simțit ca o durere in piept. Cuprindea toracele. Mai mult inferior. M am panicat aveam pulsul marit. Mi-era teama sa nu fac infarct. Am fost la medic in vara de doua ori la cardiolog, pentru ca am avut un mdf când mi-a văzut rezultatele analizelor la colesterol mi a spus direct “ tu Riști sa faci infarct”. Doamnele Dr cardiolog mi au spus ambele ca am o inima sănătoasă și sa nu mi fsc griji ca voi avea in următorii ani cel puțin infarct, cum m a speriat acel medic de familie. Și ca e nesemnificativ sa am colesterolul la limita. Limita fiind 100. Eu chiar 100 aveam. As vorbea sa știu dacă a fost chiar o contracție musculară. Ideea e ca de atunci mi-am indus aceasta panica din cauza acelui medic, cu toate ca doua mi-au confirmat ca sunt clinic sănătoasă. Un rapsuns va rog. Știu ca simptomele infarctului sunt altele si mult mai groaznice dar in momentul acela, nu mai știu ce gândeam. Cred ca 1-2 min am avut acea durere.mulțumesc.
Menționez ca am 25 ani, nefumătoare, fără consum de cafele și alte lucruri. Analizele sunt bune, activa sportiv..,
8 comentarii
1
10-12-2022, ora 19:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil sa fi fost un atac de panica.
0
10-12-2022, ora 20:44
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Primul intens din viața mea.. cu siguranța am avut ceva spasm din cauza statului prelungit in acea poziție.. sunt destul de pozitivă azi. Mulțumesc de răspuns.
1
11-12-2022, ora 18:14
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Domnisoara, ati stat cu muschii intercostsli foarte intinsi in pozitia de care ati vorbit, la revenire ei au reactionat prin durere, daca stateati si in partea cealalta se regla mai repede. Totusi fiti linistita la 25 de ani nu se moare asa cum credeti. Ca sa nu mai aveti colesterolul mare nu mai mincati dulciuri, de la prajituri pina la mai putina piine si covrigi de aici inainte si sa vedeti ca va scadea. Numai bine.
1
11-12-2022, ora 20:03
360
Nu este medic/terapeut
360
subscriu la tevassi privind muschii intercostali. se intampla asta... e ceva obisnuit. si eu am avut astfel de probleme uneori
infarctul de obicei este asociat cu amortirea mainii stangi ;)... si astfel va puteti da seama daca este o problema de inima sau nu
0
12-12-2022, ora 08:16
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Mulțumesc pentru răspunsuri. Ideea e ca acel medic mi-a instalat toată panica, sincer nu se adreaseaza unui pacient așa cuvinte. Și pe un ton cu sictir. De acolo am prins teama la orice durere toracală creată de anumite activități care pun presiune, cum ar fi sa mi car copilul in brațe. Va doresc sănătate.
1
18-12-2022, ora 22:27
vioreli
Nu este medic/terapeut
vioreli
Se vede si pe EKG daca ar fi fost vreun infarct.

Nici angina nu cred ca a fost, la asa varsta

Cred ca suferi de ipohondrie
0
13-01-2023, ora 18:27
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
La mulți ani pe anul acesta!!!
Am făcut totuși atunci și niște analize din care troponina t- 3, 05pg/mL.
Pe foaie erau in limite normale. Pe net scrie alte porcarii. Ca ar putea fi o leziune. Va întreb pe voi. Ce credeți? Sau poate este vreun medic sa îmi răspundă. Multuemsc.
0
13-01-2023, ora 18:45
Teacher2k17
Nu este medic/terapeut
Teacher2k17
Multumesc***
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.