"motorul" din urechea mea

18-11-2016
dtanase
Nu este medic/terapeut
dtanase
Am citit si celelalte articole privitoare la zgomote in ureche, dar nu se prea potrivesc ca manifestare. Am la urechea stanga de cam 2-3 ani un zgomot de fond (de parca e un motor de masina mergand in departare - ca o vibratie de joasa intensitate) - din fericire nu e foarte deranjant decat rareori si "aud" problema cu precadere la culcare. Mi-am facut control la ureche, dar pana acum doctorii mi-au spus ca secret cerumen cam mult, drept pentru care curat cu atentie.
Ei bine pana in prezent nu s-a modificat nimic, zgomotul e in continuare sesizabil seara, dar mai nou, daca stau intins sau intr-o parte si e galagie mai mare (de genul ma jucam cu copiii, care desigur sunt mai galagiosi) am deranj clar in urechea cu problema si mai mult aud un zgomot ca de mototolit hartia suprapunandu-se peste zgomotul facut de copii. In mod similar acum doua saptamani am observat ca zgomotul puternic in apropierea mea (de locomotiva spre exemplu) imi da senzatie de ameteala.
Precizez ca nu lucrez si nu am lucrat in mediu cu poluare fonica, tensiunea arteriala sta constant la 10 cu 12.

M-am saturat sincer sa orbecai cu acest subiect fara al rezolva si daca ma puteti indruma sa fac niste verificari mai amanuntite, v-as fi profund recunoscator.
1 comentarii
0
19-11-2016, ora 20:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tensiunea 10 cu 12 NU este o tensiune normala
poate fi 12 cu 8 sau 7 dar cu 10.. e vorba de spasme vasculare.sau probleme pe peretele vaselor
2 Excesu de cerumen din ureche poate vorbi despre probleme ficat, intestin, , care nu tolereaza anumite grasimi..din lactate, mezeluri... si sistemul limfatic le arunca prin piele
3 asa ca sunt multe de investigat si de discutat
conteaza varsta, Kilogramele.sm.a. factori
4 corect ar fi sa ajungeti la un medic ORL care sa curate urechea si sa examineze timpanul la Microscop
un fir de par sau o crusta de cerumen sau epidermica lipita de timpan poate da acea distorsiune de sunet
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: