abces

25-06-2014
myanda
Nu este medic/terapeut
myanda
Buna ziua. Am avut acum 2 ani un abces pe labia mica, partea superioara. Am fost la medic si acolo l'a drenat si apoi mi-a dat betadine si parca niste antibiotice. Mi-a spus clar ca este din cauza unei taieturi de la lama de ras si schimbarea detergentului intim sau de haine, nu mi-a zis nimic de bartholinita. Acum sunt plecata din tara pentru o scurta durata si a reaparut. Ieri seara s-a spart si l-am curatat cu dezinfectant si cu apa calda. L-am drenat eu de tot si acum e doar inflamat putin. As dori sa stiu daca mai pot face ceva, in afara de dezinfectant. Mentionez ca la un control ginecologic m-as duce in caz de maxima nevoie pentru ca nu am fost la alt doctor decat la cea la care merg de obicei si aici nu cunosc un cabinet bun.
2 comentarii
0
29-06-2014, ora 00:40
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna myanda,

Din descriere nu pare sa fie vorba de Bartholinita. Glandele Bartholin sunt situate la intrarea in vagin, in partea de jos.

Daca s-a spart deja se poate vindeca fara nevoie de interventie chirurgicala. Ai nevoie de antiinflamatoare (ibuprofen/diclofenac) +/- antibiotic in functie de evolutie. Nu as incepe antibioticul fara un consult ginecologic.
0
30-06-2014, ora 10:33
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Chistul Bartholin este situat in partea de jos a labiilor, ceea ce aveti poate fi un abces iar in privinta unui tratament este necesar sa va indreptati catre un medic pentru a va recomanda anumit tratament.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.