abces dentar
prin luna decembrie 2012 mi s-a umflat maseaua (dreapta-jos), am fost la medic, mi-a recomandat antibiotice, pe care le-am luat, initial, maseluta sa desumflat dar dupa o saptamana umflatura a revenit...nu am mai urmat nici un tratament medicamentos impotriva umflaturii, iar dupa o perioada aceasta sa retras. Dar, dupa ceva timp sa umflat la loc, nu e dureros decat atunci cand o palpez pe exterior, nu e o umflatura foarte vizibila, decat din anumite pozitii, dar daca o ating pe exterior se simte un 'gologoi' de marimea unei boabe de fasole mare (undeva sub maxilar). pareri, recomandari daca se poate! va multumesc
2 comentarii
"Gogoloiul" trebuie incizat si curatat de dentist, altminteri te vei chinui cu abcese dese si antibiotice luate cu carul. Asa se nasc granuloamele dentare care apoi necesita rezectii apicale (microinteventii) pentru a fi indepartate !
Maseaua are nevoie de tratament stomatologic sau extractie. Dupa caz.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3Abces la masea
- 4nu vad rezultate la abcesul dentar
- 5infectie la radacina dintelui
- 6imi puteti recomanda ceva medicamente care sa distruga puroiul?
- 3diagnostic: abces gingival
- 3masea umflata dupa ce a fost plombata
- 5Abces gingival de luni de zile
- 7Infectie la radacina unei masele
- 3umflatura
- 2Punga de puroi dupa tratament cu antibiotic
- 1Durere incisiv central
- 2Pungi puroi dupa obturatie definitiva
- 2Fistula instabila
- 1Abces dentar grav
- 1Abces pe gingie,
- 2Masea umflata, ce este de facut?
- 5Abces dentar
- 1Abces gingie dupa maseaua de minte
- 1Abces dentar
- 1Obraz umflat masea
Mai multe informații despre: Abcesul dentar
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
