abces periamigdalian

22-01-2013
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
acum cateva zile am fost diagnosticata cu un abces periamigdalian, fiind in afara tarii si fara asigurare medicala a fost mai greu, pt ca la spital unde m-am prezentat a fost nevoie neaparata de internare.M-au tratat cu injectii ROCEFIN 1 G, una la 12 ore, timp de 5 zile dupa care mi-au dat sa iau CEDAX 400 inca 5 zile, una pe zi.Am luat si PREDNISONE 25 mg. Bineinteles, mi-au facut o incizie, unde mi-au drenat puroiul, numai eu stiu ce a fost...Vreau sa stiu daca e indicat sa fac operatia de scoaterea amigdalelor sau e bine sa mai astept, care ar fi sansele sa reapara acest abces, ce pot lua acum pt intarirea organismului, a imunitatii..In romania se trateaza la fel aceasta boala?As dori cat mai multe sfaturi despre acest abces, e prima data cand fac, dar in trecut am mai avut angine streptococice, destul de urate. In romania cum se face scoaterea amigdalelor? cu anestezie generala sau locala?
7 comentarii
0
22-01-2013, ora 21:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se piate scoate cum doresti..si cu locala si cu generala
se pot micsora amigdale in volum cu rsdiofrecventa
acum tre sa faci mereu gargara cu apa de gura
sa nu folisesti sucuri. fructe citrice.mancare acra...
ai facut mare gresala ca nu ai scos amigdalele dupa prima amigdalita
acum risti la oricsbautura rececsa repeti abcesul. poti face si reumatism si alte complicatii
0
23-01-2013, ora 14:09
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
multumesc pt raspuns! ma clatesc zilnic cu solutie tantum verde de cateva zile.in rest se poate folosi orice apa de gura? de ex, listerine?
am inceput de azi sa iau si CEFIXORAL400 MG, una pe zi, mi-am luat si SUPRADYN efervescent pt un aport de vitamine de care am nevoie perioada asta. M-a vazut azi med de fam de aici de unde sunt si a zis ca amigdalele au un aspect f normal, deocamdata nu e nevoie sale scot, ramane sa vedem daca mai apare ceva in viitor. Vreau sa stiu va rog cum trebuie sa mananc, pana acum, de vreo 5 zile mananc numai totul mixat, gen piure, supa, iaurturi, am mancat mai rece, ar trebui sa mananc acum la temperatura camerei sau pot si mai caldut? avand in vedere ca inca am incizia unde mi s-a drenat puroiul.
0
23-01-2013, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum gasesti mii de sfaturi.. despre regimul alimnetar corect in amigdalite si faringite deasemenea gasesti cum se fac inhalatii, gargara, aromoterapie
0
24-01-2013, ora 11:20
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
Daca sunteti amabil sa imi dati dvs cateva sfaturi pt ca nu a fost doar o amigdalita, ci am suferit si o incizie dupa care nu stiu bine cum sa mananc, daca inca totul pasat, rece sau cald sau la temperatura camerei.pe net nu am gasit mare lucru dupa alimentatia de dupa abces periamigdalian, daca e pe forum despre asta, m-ar interesa, dar sunt enorm de multe pagini si nu gasesc subiectul..
0
24-01-2013, ora 11:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
timpul costa la fel pentru toti
daca iti pretuiesti timpul si nu cauti pe forum
pretuieste si timpul meu.. nu pot sa ma repet la nesfarsit cu aceleasi sfaturi pe forum
pot sa.ti acort o consultatie personalizata contracost
http://www.romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru/articol/5182
0
24-01-2013, ora 12:04
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
ok, multumesc pt tot!! eu voiam cateva sfaturi deoarece nu sunt in tara si e mai greu sa ajung la un medic orl..consultatie on line nu am nevoie pt ca nu doream decat cate ceva despre alimentatie..nu voiam sa trimit poze cu amigdalele, nu doresc alte chestii pt ca deja mi le-au zis aici la spital cand am iesit.
0
24-01-2013, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fara acru, acidula si fructe citrice
si eviti si alte alimente care irita mucoasa faringelui( sosuri..s.a alimente picante)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Abcesul periamigdalian

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: