accident ischemic tranzitoriu si plasturi cu nicotina

16-06-2012
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
buna ziua as dori sa aflu daca in acelas timp ce fac tratament ptr diagnosticul mai sus mentionat pot sa renunt si la fumat cu ajutorul plasturilor cu nicotina
7 comentarii
0
16-06-2012, ora 20:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Motivul forte pentru care trebuie sa nu mai fumezi este AIT care se poate repeta oricand daca continui cu tigara, indiferent ce tratament faci, nu un neinsemnat plasture care, pe langa faptul ca te costa cam scump, de cele mai multe ori nu are nici un efect asupra fumatului. Nu mai pune plasturi, apeleaza la vointa si gandeste-te ca un alt accident ischemic nu va mai fi tranzitor ci definitiv, cu urmari grave ; lasa brusc si pentru totdeauna fumatul.
0
16-06-2012, ora 21:01
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
multumesc ptr raspuns
brusc si timp de 2 luni am renuntat la fumat cu autorul plasturilor anul trecut intr-un program supravegheat de un medic unde am platit la inceput 100 ron si plasturi sunt gratuiti
cu tot respectul am simtit pe pielea mea ce nervi iti poate face intreruperea brusca a nicotinei si tocmai ma gandeam cum sa elimin starile de stres si nervozitate de aceea am intrebat daca plasturi interactioneaza cu medicamentele ptr ca stiu ca pot sa renunt cu ajutorul plasturilor
0
16-06-2012, ora 21:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Plasturii contin si ei nicotina si nu sunt indicati intr-un AIT dar tot e mai bine decat tigarile adevarate ; daca nu poti sa te lasi de fumat fara sa simti acel plasture pe piele, lipeste-l in continuare, concentratia de nicotina este mica, sa speram ca nu vei pati nimic.Cauta s a te sugestionezi gandind pozitiv si evita starea de nervozitate, de stres ; oricat de greu iti este trebuie sa lupti pentru a nu se mai repeta AI si a te vindeca.
0
16-06-2012, ora 21:26
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
multumesc ptr raspuns as dori daca puteti sa imi spuneti ce statiune imi recomandati ptr aceast diagnostic
ptr ca intentionez sa imi iau concediu
0
16-06-2012, ora 22:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Scrie-mi diagnosticul complet de pe biletul de externare din spital si cand a avut loc AIT..si daca mai exista si alte afectiuni/internari in afara de ce scrie pe bilet...apoi vreau sa stiu varsta, cate kg ai, cate tigari ai fumat zilnic si cat timp.
0
18-06-2012, ora 12:33
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
buna ziua si multumesc ptr ca vreti sa ma ajutati
diagnosticul este accident ischemic tranzitoriu cerebral acum trei saptamani m-am trezit cu amorteala in degetele de la mana stanga si tensiunea foarte mare dupa consultul cardiologic urmez tratament cu noliprel in acelas timp cu tratamentul ptr AIT mentionez ca hipertensiunea a fost afectata de AIT DUPA SPUSELE MEDICULUI CARDIOLOG nu sufar de vreo boala cardiologica
am varsta de 40 ani, kg 55
si fumez de la 18 ani cam in jur de un pachet pe zi in ultimi 15 ani
mentionez ca urmez tratamentul de 1 saptamana
0
22-06-2012, ora 15:56
dekko_flori
Nu este medic/terapeut
dekko_flori
buna ziua va rog astept raspunsul d-voastra
multumesc anticipat
si daca trebuie sa urmez un anumit regim
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: