accident cerebral ischemic cu simptome nedeslusite

13-02-2009
bcosmin
Nu este medic/terapeut
bcosmin
Buna ziua,

Postez aici deoarece nu stiu unde sa mai intreb.
Este vorba de mama mea care a suferit un accident cerebral ischemic, sau cel putin asta a aparut la RMN pt ca la tomografia nu a aparut nimic.
Pe langa semipareza pe partea stanga au aparut :
-convulsii foarte agresive, tot pe partea stanga, periodicitate convulsilor in criza de 1-2 sec(durata initial 30 min, acum sub medicatie sunt mai scurte si de slaba intensitate), periodicitate intre crize 1-3 h.
-temperatura 39-40 in prima zi ulterior s-a stabilizat oarecum la 37
-nicelul hemoglobinei este la 6 a scazut de la 7(nu se poate face o transfuzie de sange datorita temperaturii)

Inainte de a face prima criza, avea urmatoarele probleme:
anemie severa(am tot mers la doctor si am facut nenumarate analize din care n-a rezultat decat anemie severa si s-au prescris vitamine)
totul s-a intamplat relativ repede in 1-2 luni.
Starea in momentul de fata este critica, insa la prima vedere evolutia ei este spre bine, poate vb, putin e adevarat. Insa in momentul in care apare criza isi pierde total luciditatea...

doctorii care se ocupa de ea, nu stiu ce provoaca simptomele acestea.
ce ar putea fi ?
3 comentarii
0
15-02-2009, ora 11:37
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mama trebui internata intr-o clinica de neurologie sau chiar neurochirurgie si ar fi bine, dupa redresarea valorii hemoglobinei [ foarte bune sunt fiolele de Venofer pentru terapia intravenoasa a anemiei, interesati-va de ele ], sa solicitati si efectuarea unei angiografii carotidiene.Trebuie sa stea in spital pana se redreseaza valorile eritrocitare si nu trebuie sub nici o forma sa mai repete convulsiile si sa faca febra.Numai bine!
0
15-02-2009, ora 13:21
bcosmin
Nu este medic/terapeut
bcosmin
Multumesc pt raspuns, momentan este internata la sectia neurologie a Spitalului de Urgenta. I-a scazut temperatura deci probabil luni se va face o transfuzie de sange...
Ma voi interesa de Venofer.
0
07-02-2010, ora 01:21
claudiu72
Nu este medic/terapeut
claudiu72
Buna sant in varsta de 38 de ani si in urma cu 3 ani am suferit un accident grav cu multipe fracturi si comotie cerebrala in urma careia se pare ca am suferit o semipareza stanga care de 3 ani ma doare ingrozitor deci nu mai rezist simt ca ma lasa toti nervi eu de meserie sant sofer acum fara o mana nu pot sa imi mai practic meseria si sant in prag de faliment va rog foarte frumos datimi si mie un raspuns ce as putea face ca tratament sau unde sa pot merge sa pot face ceva cu mana stanga de la cot in jos nu o simt pe jumatate de loc si doare ingrozitor iar la mine in orasul reghin nu am unde asa apelez la un medic de specialitate am facut RMN nu a iesit nimic am facut tot ce imi sta in putinta dar in zadar va rog frumos datimi o ideie sau un sfat bun. VA MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Accident vascular cerebral - primul ajutor
  •