Acum 3-4 saptamani mi s-a inflamat ganglionii

02-07-2011
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
Acum 3-4 saptamani mi s-a inflamat, in spatele urechii stangi, o pereche de ganglioni( putin mai mari decat boabele de orez), dupa care dupa vreo 1 saptamana, mi s-au inflamat si ganglionii submandibulari( intre gat si maxilar). Alte simptome ar mai fi...ca ma doare capul in zona cervicala.cand stau in curent si faptul ca am gatul si amigdalele rosii.
Am fost la ORL acum vreo saptamana si, in urma consultatiei ( mi-a palpat ganglionii si s-a uitat in gat), Dna. Dr. mi-a spus ca ganglionii nu sunt patogeni, dar s-a mirat de marimea amigdalelor si de roseata din gat...spunandu-mi ca suspecteaza o infectie cu candida. M-a trimis la lab. sa fac un exudat faringian. si diagnosticul a fost confirmat: CANDIDA BUCOFARINGIANA. mi s-a prescris tratament( pentru 2 sapt) cu trachisan si fluconazole( 50 mg/ 1 pe zi). Urmez tratamentu de 3 zile...si nici o ameliorare...doar gatul pare a nu m fi asa de rosu).Ce-mi recomandati? Este normal ca o banala infectie cu candida sa-mi provoace inflamarea ganglionilor?
PS. acum 4 zile i-a iesit si prietenului meu un ganglion pe gat( in spate), dar alte simptome nu are.
12 comentarii
0
03-07-2011, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta este vorba si de alta infectie decat candida
1. tii regim strict alimentar fara acru, acidulate si fructe citrice
2 gargara multa cu apa cu sare, apa cu bicarbonat de sodiu, ceai de musetel + cateva picaturi de ulei volatil de eucalipt.. dupa mese si intre mese
3Propolis cu echinaceea de supt..
totul minim 3 saptamani
1
03-07-2011, ora 10:02
lauryta28
Nu este medic/terapeut
lauryta28
va multumesc pentru promptitudine!
ieri.mi-a crescut, aproape de amigdala dreapta un soi de neg( nu stiu cum sa va explic: o bucatica mica de carne rosie); acelasi lucru si pe limba, in partea ei dorsala. Ce poate fi?
Mentionez ca am un partener stabil( de 6 ani) si stiu ca nici el nu umbla pe la altele); poate fi o boala venerica care s-o fi contactat acum multi ani si sa se activeze acum?
0
04-07-2011, ora 09:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. cred ca este vorba despre un papilom.. care are origine virala...
poate sa cedeze de la regim si tratament local.
sau o sa trebieasca scos cu radiofrecventa.. daca mai creste
0
07-01-2012, ora 11:27
carmengaspar
Nu este medic/terapeut
carmengaspar
Buna ziua, am si eu o problema, de cativa ani la anumite intervala de timp incep sa scuip ceva alb si tare ca guma de mestecat, noaptea haraie foarte tare in gat ca la asmatici iar dimineata scuip, , guma, , e neplacut si totodata am facut radiografi la plamani si am hili mariti.Ce tratament pot sa urmez.Va multumesc
0
08-01-2012, ora 14:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparat de aerosoli acasa
aparat de salina acasa
aromoterapie in camera
0
09-01-2012, ora 22:02
MinodoraIonut
Nu este medic/terapeut
MinodoraIonut
Acum 2 zile am fost la medic si mi-a pus diagnosticul otita congestiva traheo-bronsita.Mi-a dat otocalm pentru ureche si bixtonim pentru nas. Am observat ca ma cam doare capul.Se poate ca aceste picaturi sa aiba vreo legatura?
0
09-01-2012, ora 22:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bixtonimul este un vazoconstrictor.. in doze mai mari.. se absoarbe in organism si poate provoca pusee de tensiune
diagnosticul de otita congestiva a fost pus de un medic ORL ????
pentru traheo-bronsita sa indicat tratament cu aerosoli, inhalatii. sau alceva local?
0
09-01-2012, ora 22:30
MinodoraIonut
Nu este medic/terapeut
MinodoraIonut
Da, am fost la un medicl ORL.Acum am verificAT reteta si scrie otita congestiva.Bixtonimul mi l-a prescris 5 picaturi de 2 ori pe zi, la fel si otocalmul.Ce parere aveti?De aici sunt durerile de cap?

In afara de asta mi-a mai prescris Ambroxol de 3 ori pe zi, Eurespal 80 mg de 2 ori pe zi si Oxacilina 500 mg 1 la 6 ore.
0
10-01-2012, ora 12:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la control
durerile de cap pot fi de la zeci de cauza
curecht, coloana cervicala, dantura, tensiune mica sau mare..probleme oculare, probleme sinus..s.a
0
13-01-2012, ora 23:52
Dr. Ana-Maria Apostol
ORL - Otorinolaringologie, Bucuresti
Dr. Ana-Maria Apostol
Incercati sa luati si un antiinflmator/antialgic pt acele dureri decap, cum ar fi Ketonal o pastila la 12 ore timp de 5-7 zile, si sa folositi mai putin bixtonimul si nu mai mult de 7 zile. Intradevar dureriile de cap poat sa aiba multiple cauze, marea majoritate sunt nevralgice. Cind spui ca ai o durere de cap trebuie specificat: localizarea durerii, unde iradiaza, in ce moment apare, caracterul durerii, cit timp tine, daca e episodica sau continua, ca sa ne putem da seama, noi medicii din ce cauza apare acea durere
0
15-01-2012, ora 18:02
doinitaa
Nu este medic/terapeut
doinitaa
domnule doctor flueraru stiu ca insist cu problemele mele dar va rog sa nu va suparati pe mine si sa mai imi raspundeti la o intrebare.Vam scris in mesajele precedente ca de ani de zile am un ganglion submandibular mobil stang, care la controlul ORL mia spus ca e din cauza danturii.ce am uitat sa intreb la ORL e ca mai am un ganglion laterocervical, cat o boaba de mazare, care e immobil, pe care lam descoperit impreuna cu celalalt de cativa ani buni.are vreo legatura si el cu dantura?si daca da, imi va trece dupa ce imi tratez dantura?
0
16-01-2012, ora 17:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. ganglionii limfatici daca NU cresc.. nu pun probleme
2 trebuie urgent sa rezolvati toate focarele de infectie dentare
3 regim aliemntar fara acru, acidulate, citrice.. casa mentineti un PH normal in cavitatea bucala si faringe
4 Ossidenta apa de gura dupa fiecare masa
la 3 saptamani dupa ce rezolvati dantura.. ar trebui sa se retraga toti ganglionii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: