amigdalita acuta - ulceroasa

10-04-2014
mona123456
Nu este medic/terapeut
mona123456
Buna seara,
am o mare problema si va rog sa ma ajutati deoarece sunt efectiv disperata.
Acum 3sapt m-am trez cu dureri la inghitit si urechile infundate, apoi am facut temperatura..am observat ca in gat aveam pungi de puroi pe amigdale care ulterior s-au transf intr-o culoare inchisa, spre negru.am ajuns la orl panduri la camera de garda si mi s-a pus ca diagnostic fara niciun fel de analiza amigdalita acuta ulceroasa si mi s-a recomandat sa fac tratament injectabil cu penicilina(2 milioane), gentamicina si dexametazona de 2 ori/zi timp de 7 zile.zis si facut si tratamentul a dat roade. cand l-am terminat am facut o frumusete de alergie pe tot corpul, dupa care amigdalitate au inceput sa faca din nou puroi.am mers la alt medic orl-ist si mi s-a recomandat sa iau augmentin timp de 7 zile si apoi sa fac un exudat.mi-a trecut din nou totul dar acum la terminarea tratamentului(2 zile) mi s-au umflat din nou si am dureri la inghitit.
va rog sa imi spuneti ce este de facut pentru ca nu vreau sa ajung la operatie:(
p.s. tin sa mentionez ca am 27 de ani, nu am avut niciodata probleme cu amigdalitele.
multumesc
4 comentarii
0
10-04-2014, ora 08:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuei sa afli cauza recidivelor.. cel mai frecvent cauza e in regimul alimentar gresit
si in unele probleme gastrice sau intestinale de care nu stii sau le neglijezi
2. pe forum gasesti cum se fac inhalatii, aromoterapie, aerosoli, gargara si ce spreiuri se folosesc p-entru a mentine mucoasa fearingelui in stare buna
3 daca amigdalele sunt mari, hipertrofiate... o sa fie greu sa eviti operatia
se poate sa reduci amigdalele in volum cu radiofrecventa
0
10-04-2014, ora 11:16
mona123456
Nu este medic/terapeut
mona123456
multumesc frumos pt raspuns.o sa ma documentez aici, abia ieri am descoperit acest site.nu sunt extrem de umflate dar au forma ciudata si sunt rosii, ma ustura si doare la inghitit.
multumesc!
0
10-05-2014, ora 06:20
claudyuta
Nu este medic/terapeut
claudyuta
Buna ziua, eu am amigdalita pe partea dreapta care este destul de marita si imi colecteaza puroi intarit care la citva timp il elimin. Ce trebuie sa fac? Va multumesc
0
10-05-2014, ora 20:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
internare in clinica ORL..si rezolvarea roblemei...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: