Adolescent, cu posibile probleme? | Forumul Medical ROmedic

Adolescent, cu posibile probleme?

25-12-2008
seby2193
Nu este medic/terapeut
seby2193
Buna ziua, am 15 ani si de cateva saptamani imi simt inima batand cam ciudat in sensul ca o simt de parca ar bate chiar sub piele, pana si petecul de bluza (o ce tampeste ma exprim) se misca.
In general sunt sedentar, stau si cate 5 ore pe scaun la calculator si in trecut am baut bauturi gen Pepsi, Coca cola foarte regulat, cand imi era sete consumam mereu aceste bauturi, dar de un timp m-am lasat.
In fam nu am avut pe nimeni cardiac si nici strabunici (au murit pe la 90 ani incolo de diabet), mie frica mereu si sant obsedat ca as putea avea ceva la inima ce mi-ar pune viata in pericol. La doctorita de familie am fost, mi-a ascultat inima, si mi-a zis ca nu am nimic, de aceea nu pot consulta cardiologul deoarece imi trebuie trimitere. Dar nu stiu daca trebuie neaparat sa merg, intrucat aceste batai anormale se potolesc de la sine si apar in general cand ma gandesc la ele.
Nu prea fac nici sport, ca mie frica sa nu patesc ceva din cauza ca inima se contracta cam tare, nu stiu daca depaseste 100 bpm la eforturi fizice.
As vrea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat, sunt disperat, mereu am senzatia ca voi face un infarct sau voi muri. :o
4 comentarii
0
26-12-2008, ora 09:24
c.camelia
Nu este medic/terapeut
c.camelia
Buna!Sfatul meu este sa incerci sa ai stapanire de sine, iar cand vei simti ca inima ti-o ia din loc incearca sa respiri profund de cateva ori zicandu-ti in gand caci nu ai nimic.Cu cat te gandesti mai mult la prostii cu atat te vei simti mai rau.Multa bafta!
0
26-12-2008, ora 10:08
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Dragul meu, nu zice nimeni sa faci sport de performanta, dar fa plimbari prin aer liber.
Statul acesta la calculator este o adevarata boala.
cand eram eu adolescenta nu exista net si parca era mai bine.
Acest calculator este util, mai afli unele lucruri dar sa stai ore intregi e boala curata.
Sa nu mai bei cola si pepsi niciodata, te-ai oprit la timp.
Nu te speria, esti foarte tanar si organismul tau se reface, dar schimba-ti modul de viata.
Eu spre exemplu nu stau mai mult de o jumatate de ora pe net ca ma dor ochii.
Daca chiar vrei sa mergi la cardiolog ca sa te linistesti, poti merge la un cabinet particular sau la policlinica tot platind consultatia.
Asta spre linistea ta.
Multa sanatate!
0
26-12-2008, ora 18:20
seby2193
Nu este medic/terapeut
seby2193
La eforturi in general inima bate chiar pana in piept in fata, o simt si cu varful acului daca e cazul.
In repaus pulsul e normal
0
27-12-2008, ora 12:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie neaparat sa faci un set complet de analize [ cu glicemie, fier, calciu, magneziu etc.] si insista sa-ti dea o trimitere la cardiologie.Vorbeste cu mama si mergi cu ea la medicul de familie.Daca nu vrea sa va dea trimiteri schimbati medicul de familie; el trebuie sa coopereze cu voi si cu ceilalti colegi medici pentru a vedea care-i problema.Nu mai bea chimicalele astea carbogazoase si iesi mai mult la plimbare.Daca nu ai cu cine merge la medic du-te singur, cu curaj, si nu pleca fara trimitere.Sarbatori fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • CreÈ™terea nivelului de testosteron îi face pe adolescenÈ›i să fie nerăbdători
  • E normal să-È›i simÈ›i inima bătând?
  • Cauzele tahicardiei (bătăilor rapide ale inimii È™i pulsului crescut)
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influenÈ›a sănătatea È™i starea de bine la maturitate
  •