Adolescent, Oboseală continuă, stări slăbiciune, nod in gat

22-03-2022
Vlad340
Nu este medic/terapeut
Vlad340
Bună tuturor! VĂ ROG din toată inima să mă ajutați cu un sfat!!
Mă numesc Vlad, am 20 de ani, și de 2 luni mă confrunt cu niste probleme pe care nu le mai suport. Acum 3 luni pierdeam nopțile, mâncam numai fastfooduri (în timp simteam greata in continuu și disconfort la stomac), fumam foarte mult și aveam un stres, în același timp mă și enervam din ce in ce mai des. Până la un moment dat Intr o seara in timp ce conduceam am simțit o stare de lesin, parca nu mai aveam control asupra mâinilor, îmi simțeam picioarele amorțite și am încercat să rezist până ce am ajuns acasă și m am pus sa dorm. A doua zi am mâncat pizza, dulciuri și alte prostii, am fumat o țigară și a început să îmi vina sa vomit in continuu, numai stări de greata, mă durea stomacul și în partea dreaptă sub coasta, am inceput sa tremur, sa am o stare foarte mare de oboseala, până când nu am mai rezistam și m- dus la spital. La spital mi s-au spus sa iau controloc și să țin regim că mi-am stârnit stomacul cu ceva. Analizele au ieșit perfecte, nici o modificare, mi-a dat și o trimitere la gastro. Mi-am făcut radiografie cu bariu, de frica endoscopiei și radiologul spunea ca pare a fi ceva la colon. Tot aveam greata continua, tremuram, stări de somn, înțepături sub coasta, fiind sa cred că e ceva la stomac și am continuat alte investigatii... Mi-am refăcut analizele, toate perfecte fara modificări, la urina mucusul a ieșit crescut era de 300 dar doctori nu s-au alarmat, la scaun helicobacter negativ și până la urmă mi-am făcut endoscopia, mi-a găsit gastrita Cronica de reflux biliar. Mi a dat tratament, regim. Am respectat tratamentul, pe parcurs am mai făcut o homoleocograma completă, nimic modificat. A început stomacul sa se amelioreze dar înțepăturile în partea dreaptă nu, apăreau dispăreau.mi-a făcut o ecografie, totul era bine, nu aveam pietre, nu aveam apendicita, nu era nimic inflamat sau modificat. Și au început niste stări când venea seara de oboseala foarte tare, cu stări de slăbiciune, greata uneori, și așa în fiecare seară, am fost iar la spital, analizele perfecte, am fost iar la gastro, mi-a dat o trimitere la Ct abdomino pelvin cu substanță de contrast. La Ct a găsit în colon 2 puncte mici metalice, au spus că pare a fi de la ce am mâncat, și că se elimina, deci tot ct-ul era perfect. In fiecare zi stări de oboseala, stări de lesin uneori, greata, mi se mișcă limba involuntar. Am fost la neuro, mi a făcut Ct la cap, radiografie, totul a ieșit perfect, analize, și ele perfecte, m a verificat un neurolog, nu aveam nicio problema. După câteva am avut iar stări de lesin și m-am dus din nou la spital, acolo mi-a dat trimitere la psihiatrie, inca nu am fost la psihiatrie dar am inceput sa nu mai fiu stresat sa fie totul ok și tot așa mă simt și în acest moment. In fiecare zi stări de oboseala, mai ales seara stări de parca nu as fi dormit de ore întregi, de fumat nu mai fumez, regim putin pt că mănânc dulciuri. Dar aceste stări de oboseala, uneori cu stări de slăbiciune, un nod in gat, înțepătură în piept, și îmi e frig daca e puțin răcoare sau daca ma dau jos din pat îmi e frig tare, greata uneori, când vine seara îmi e cel cel mai somn și ameteli. mă pun sa dorm noaptea pe la 10 și mă trezesc pe la un 8 dim. va rog daca are cineva un sfat pt povestea mea, va rog să mă ajutați. Mulțumesc frumos! :)
1 comentarii
0
22-03-2022, ora 22:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Sunt somatizari de anxietate. Mergeti la psihiatru si psiholog.
Cititi despre anxietate.
Faceti test de anxietate online.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Oboseala excesivă, continuă, permanentă
  •