Aerosoli copil de 2 ani si 6 luni | Forumul Medical ROmedic

Aerosoli copil de 2 ani si 6 luni

26-03-2013
mmjuganaru
Nu este medic/terapeut
mmjuganaru
Buna seara,
fetita mea a inceput sa aibe probleme cu sinuzitele purulente cand am inceput sa o duc la gradinita anul trecut in oct., atunci am fost nevoita sa ii adminstrez antibiotice si o sacosa de alte medicamente plus aerosoli cu acc, gentamicina, fitobalm si ser fiz.. Am tinut-o acasa pana acum 2 sapt cand am dus-o iar la gradinita si dupa 3 zile au inceput problemele cu nasul infundat si secretii verzui, vascoase, i-am administrat aerosolii cu acc, genta, ser si fitobalm 5 zile plus 10 zile biosept, 5 zile sinupret, 3 zile panadol si stodal ( a tusit 2 zile) si picaturi cu apa de mare si tinctura de propolis, astfel s-a vindecat complet. Am incercat iar sa o duc la gradinita si dupa 3 zile povestea s-a repetat, astfel ca dupa 6 zile de pauza de la ultimii aerosoli i-am administrat 5 zile ser fiz.3 ml cu dexametazona 0, 5 ml si fitobalm 5 pic - solutie administrata pe o perioada de 48 ore (am pastrat solutia in aparat) plus sinupret, stodal si picaturi cu apa de mare si tinctura de propolis. Ieri am terminat tratamentul cu dexa, a inceput sa respire putin pe nas, nu mai are somn agitat dar inca mai are secretii putin verzui si cand se trezeste tuseste, ceea ce dupa mine inseamna ca nu s-a vindecat complet si imi este frica sa nu recidiveze. Azi i-am facut aerosoli cu ceai de musetel si seara pt ca a avut nasul mai desfundat i-am pus si picaturi cu vibrocil.
Va rog sa imi spuneti cate zile am voie sa ii fac aerosoli la modul general (pe luna aceasta avem deja 10 zile) si daca in cazul de fata ar trebui sa continui ce as putea sa ii mai administrez.
Aerosolii cu ser fiziologic si atat nu au nici un efect, la fel picaturile cu apa de mare simple, ii mergeau cele cu propolis dar deja am terminat o sticluta si imi este frica sa nu faca vreo alergie.
Mentionez ca nu am fost la medicul pediatru pt ca nu a facut temperatura si as vrea sa incerc sa o vindec prin alte metode si nu prin antibiotice.
5 comentarii
0
26-03-2013, ora 09:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli cu produse naturiste ( prospan, inhalant, ) se poate face oricat de des si oricay de mult timp
sunt limitate cele cu medicamente alopate
nasul trebuei aspirat dupa aerosoli si administrat tratament cu colargol 10 zile
sinupret si echinacee sirop trebuei administrat de fiecare data 3 saptamani dupa starea acuta, atat dureaza vindecarea completa
0
26-03-2013, ora 16:39
mmjuganaru
Nu este medic/terapeut
mmjuganaru
Va rog sa imi spuneti si in ce dozaj folosesc aerosolii cu prospan pt ca in prospect scrie ca este contraindicat la copii sub 3 ani.

Va multumesc
0
26-03-2013, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cate 5 pic.. la sedinta
0
12-11-2013, ora 16:32
similieluminita
Nu este medic/terapeut
similieluminita
buna ziua. am un baietel de 3 ani si 11luni care in urma cu doua luni a facut rosu in gat, la o sap a fost diagnosticat cu pneumonie pt care i sa dat augumentin si robitusin, dupa 2 sap a facut bronsita si a primit sirop de patlagina si ketof, dupa toate astea a facut otita pe care am tratat-o cu nurofen, bixtonim si otocalm. mentionez ca in tot acest timp nu am reusit sa scapam de tusea productiva pe care in momentul de fata o tratam cu aerosoli cu 1ml acc+2, 5 hemisuscinat+2, 5 ser, dar tot nu trece.va multumesc daca a-ti pütea sa ne dati un sfat.am uitat sa va spun ca medicul orl ne-a recomandat sa-l operam de polipi in aceasta perioada
0
12-11-2013, ora 19:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. schimbati radical atitudenea si nu alergati dupa diagnostice
2 o bronsita dupa pneumonie...arata doar ca pneumonia nu a fost tratata core t si complet
3. cred ca problema de baza este la tractul digestiv
alimentatia gresita duce la imunitate scazuta si de aici problemele interminabile
4 local se fac inhalatii, aerosili, aromoterapie, salinoterapie...s.a ce am mai scris pe forum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sinuzita la copii - medicii pot identifica mai bine copiii care au nevoie de antibiotic
  • Care este cel mai eficient tratament pentru sinuzita acută la copil? (studiu)
  •