Afectiuni ale gurii in urma chimoterapiei

24-08-2011
Deanima
Nu este medic/terapeut
Deanima
Buna Ziua!

Mama are cancer si urmeaza chimioterapia, fiind la a cincicea sedinta din cele opt.Efectele negative sunt destul de numeroase, dureri musculare si osoase dar mai ales afte sau ciuperci ce are la nivelul gurii si nu numai.O doare foarte tare limba, nu prea poate inghiti mancarea sau chiar apa, nu simte gustu la mancare, are senzatii de gust amar-acru, in orice caz spune ca este ceva graznic si ca nu mai suporta, chiar vrea sa renunte la terapie.Am folosit glicerina boraxata, apa cu bicarbonat, tablete naturiste, flacovim si se pare ca nimic nu-i foloseste.Stie cineva ce am putea incerca pentru a-i usura starea?Multumesc
1 comentarii
0
25-08-2011, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gargara cu ceaiuri din Pelin, galbenele..
de baut ceaiuri de menta, matasa de porum, maces
VIt A uleioasa amestecata cu miere de albini sa o tiona in gura pana se dizolva
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sistem pentru monitorizarea durerii în cazul pacienților oncologici
  • O nouă combinație de medicamente pentru cancerul pulmonar
  • Cercetătorii regândesc chimioterapia clasică pentru a depăși rezistența la tratament în cancer
  • Modalitate alternativă de livrare a medicamentelor pentru chimioterapie, cu eficiență dovedită în studiile de laborator
  •  
     
     
    Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.