Ajutati-ma!! pe testul PAP la celule scumoase imi scrie:Asc-us

18-08-2018
Catalyna93
Nu este medic/terapeut
Catalyna93
Acum doua saptamani am fost la ginecolog din cauza unor manifestari ciudate ale zonei intime:mancarime, durere, usturime.Medicul mi-a prescris Cicatridine ovule.Tit atunci mi s-a recoltat ptr Papanicolau.Astazi ma duc la consult, iar doctorul imi spune ca ceea ce vede e mult mai bine ca data trecuta.Insa la vederea rezultatelor PAP, exclama :"Hopa".Mi-a iesi ca am Ascus si mi-a spus sa fac de indata testuL HPV.Banuiesc ca stiti despre ce e vorba
Cine este infectat cu chestia asta are risc de 7% sa faca in 10 ani cancer de col.Cel putin asa mi-a spus.Nu va mai spun ca am facut prostia sa citesc pe net.Diagnosticul medicului astazi a fost cervicita.Iar pe testul PAP la celule scumoase imi scrie:Asc-us.Sper ca am fost coerenta.Medicul mi-a spus ca n-am de ce sa-mi fac griji.Usor de zis, greu de facut.Intrebarea e cat de nasoala e situatia si care sunt riscurile ca la HPV sa iasa pozitiv?
7 comentarii
0
26-11-2021, ora 13:44
Mira82
Nu este medic/terapeut
Mira82
Bună ziua, și eu am acelasi rezultat, ce ați mai făcut ?
Ce v-a ieșit la HPV ?
1
03-12-2021, ora 01:41
A1995
Nu este medic/terapeut
A1995
Am scăpat de 3 tulpini de HPV. Dacă doriți, va pot scrie tratamentele pe care le-am urmat.
0
03-12-2021, ora 11:24
Mira82
Nu este medic/terapeut
Mira82
Multumesc pentru raspuns. Da, v-aș fi recunoscătoare daca mi-ati trimite tratamentul.
0
13-01-2023, ora 14:38
OliviaLg
Nu este medic/terapeut
OliviaLg
A1995, as dori si eu sa imi spui ce tratamente ai urmat, cum te pot contacta!
0
16-02-2023, ora 16:02
Anca123456
Nu este medic/terapeut
Anca123456
Buna,

Sfatul meu este sa mergi la un medic ginecolog pentru a urma tratamentele corespunzatoare. Nu este imposibil de eliminat acest virus dar raspunsul la tratamente poate varia de la un organism la altul, nu cred ca e ok sa urmezi tratamentul altcuiva. La unele persoane este eliminat de sistemul imunitar( cele norocoase), la altele planul de tratament este complex. Eu am reusit sa scap de o tulpina high risk dupa 5 ani dar am urmat multe tratamente de-a lungul acestor ani, inclusiv o interventie ERAD, ovule( Cerviron), m-am vaccinat cu 3 doze Gardasil, am luat Isoprenosine pastile, vitamine, Suplimente pentru imunitate cu Coriolus, tratament vaginal cu Colpofix; Doar alaturi de un medic poti urma un plan de tratament la care organismul tau raspunde. Succes si sanatate!
0
23-02-2023, ora 15:43
OliviaLg
Nu este medic/terapeut
OliviaLg
Multumesc mult, sunt niste informatii foarte pretioase.Din pacate am si o boala autoimuna si nu stiu cum va decurge tratamentulde imunizare pt ca nu pot sa exagerez cu pastilele/ suplimentele pt intarirea imunitatii. Ce mai doresc eu sa stiu, cu partenerul care e treaba de fapt. Daca cumva stii mai multe de la medicul tau. Ce se intampla, va folosii prezervativ tot timpul? Partenerul se presupune ca are deja aceleasi tulpini ca si femeia. Dupa Erad exista riscul ca partenerul sa infecteze din nou femeia, dar daca se presupune ca e un virus care nu iese din organism si se pune in stare latenta, femeia nu il are oricum? Nu stiu daca am fost destul de explicita, ideea e ca vorbim sau nu despre reinfectare dupa Erad sau dupa ce tulpina nu mai apare la tipaj? Multumesc mult!
0
28-08-2023, ora 08:18
mark23
Nu este medic/terapeut
mark23
Buna Anca123456!

La cat timp dupa ce ai aiflat ca esti infectata ai facut vaccinul?
Cu ce tulpina HPV ai fost infectata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  •