Ajutati-ma!! pe testul PAP la celule scumoase imi scrie:Asc-us

18-08-2018
Catalyna93
Nu este medic/terapeut
Catalyna93
Acum doua saptamani am fost la ginecolog din cauza unor manifestari ciudate ale zonei intime:mancarime, durere, usturime.Medicul mi-a prescris Cicatridine ovule.Tit atunci mi s-a recoltat ptr Papanicolau.Astazi ma duc la consult, iar doctorul imi spune ca ceea ce vede e mult mai bine ca data trecuta.Insa la vederea rezultatelor PAP, exclama :"Hopa".Mi-a iesi ca am Ascus si mi-a spus sa fac de indata testuL HPV.Banuiesc ca stiti despre ce e vorba
Cine este infectat cu chestia asta are risc de 7% sa faca in 10 ani cancer de col.Cel putin asa mi-a spus.Nu va mai spun ca am facut prostia sa citesc pe net.Diagnosticul medicului astazi a fost cervicita.Iar pe testul PAP la celule scumoase imi scrie:Asc-us.Sper ca am fost coerenta.Medicul mi-a spus ca n-am de ce sa-mi fac griji.Usor de zis, greu de facut.Intrebarea e cat de nasoala e situatia si care sunt riscurile ca la HPV sa iasa pozitiv?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Testul Papanicolau
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.