Ajutati-ma - senzatie de nod in gat, simt ca-mi e uscat gâtul

12-05-2020
D.Irina1983
Nu este medic/terapeut
D.Irina1983
Buna ziua.De aproximativ 2 luni de zile ma confrunt cu o senzatie de nod in gat, apoi cand dau sa înghit nu pot înghite nici saliva, si simt cami e uscat gâtul, nu amigdalitele.
Doamna doctor de familie mi a dat antiacide: controloc, dicarbocalm, nexium etc, nu mi a trecut
Săptămâna trecută mi a dat sa fac analize pentru glanda, i am dus rezultatele si a zis ca sunt bune, dar eu am aceiasi senzatie..si nu stiu de ce, uneori durerea imi reflectă si pe părțile din exterior la gat.Acum mia zis sa mi fac exudat faringian..apoi a zis ca daca nu e nimic ma trimite la ORLchiar nu stiu ce sa mai fac..având i vedere ca e perioada cu Covid 19, Acum nu pot merge la spital..va rog sa mi da ti o parere..poate s a mai confruntat cineva simt de parca as avea o pastilă in gat mereu si ma deranjează..
9 comentarii
0
12-05-2020, ora 18:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
forumul e plin de mesaje de acest gen
cauza este la digestie, Faringee face parte din tractul digestiv
NU ai voie sa consumi otet, lamai, usturoi, citrice, acidulate
conumi mancare calda, gatita, salaatele doar cu ulei...
Vit A, Vit E, ulei de peste, omega 3... hidrateaza mucoasele
multa apa plata si ceaiuri musetel, tei...
0
12-05-2020, ora 19:04
D.Irina1983
Nu este medic/terapeut
D.Irina1983
Multumesc, si credeti ca ar trebui sa mi fac ceva teste?
0
02-06-2020, ora 15:55
Mirili
Nu este medic/terapeut
Mirili
Buna ziua! Ati rezolvat problema? Am aceleasi simptome de 2 luni! Multumesc 1
0
03-06-2020, ora 17:34
raluca2010
Nu este medic/terapeut
raluca2010
Am aceste simptome de ani de zile cu pauze evident. Eu am ajuns la concluzia ca e unu: problema mea eterna cu esofagita de reflux, cand fac abuzuri se vede, daca am lungi perioade in care mananc dulce mult sau prea condimentat sau cu prea multe grasimi, urmeaza cateva saptamani bune de senzatie de nod in gat. Si doi: anxietatea. In perioadele mai tulburi, imi revine acest nod in gat si de regula cam dureaza pana ma mai linistesc.
0
12-06-2020, ora 23:47
SimonaPetruta
Nu este medic/terapeut
SimonaPetruta
Am aceași problemă a mai găsit cineva rezolvarea ?
0
05-02-2023, ora 22:28
Larisairina
Nu este medic/terapeut
Larisairina
Buna seara !Domule Doctor am un bebe mic de 4 luni.Acum 2 luni m am trezit intr o noapte cu amorteala la maini si picioare, inima batea tare, mia venit sa vomit si sa merg la toaleta aveam deja de cateva zile un od in gat.De atunci mia ramas o jena la limba im partea dreapta, si gatul este rosu si se vad vene rosii si in gat si pe faringe.Dar am gaze, burta face galagie si fecala e moale tot din seara aia.Am avut niste suparari mari.Ce o fi?Mentionez ca mi se usuca si gura si gatul!
0
06-02-2023, ora 10:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
gatul sufera de la reflux in somn. acidul gastric a ars gatul
restul tine de o alimentatie incorecta. de probelme gastro-intestinale
mergi la gastrologie
0
09-02-2023, ora 20:18
Larisairina
Nu este medic/terapeut
Larisairina
Am fost la doctora de familie si mia zis ca am puroi pe o amigdalita si limba incarcata.Mia dat augumentin 1 la 12 ore, probiotic si difulcan 150, 3 pastile una la 3 zile.Am observat ca si omuletul din gat este alungit de la ce o fi? Il simt pe limba!Ce pot sa iau sa revina la normal ca ma deranjeaza!Multumesc!
1
09-02-2023, ora 21:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Omuletul... noapte este prins de mucoasa gatului care este uscata, iritat de acidul gastric si este traumatizat. de la asta se alungeste..se poate si mari foarte mult in volum
tratamntul este complex
1 regim strict alimentar fara fructe seara, fara otet, lamai, usturoi la cina
2 tratament la gastrologie a gastritei si refluxului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  •