Ajutor! Atac Panic, Anxietate si Depresie | Forumul Medical ROmedic

Ajutor! Atac Panic, Anxietate si Depresie

436 comentarii 1 23 ..... 14 15 ÃŽnainte ›
0
28-05-2016, ora 19:35
david90
Nu este medic/terapeut
david90
@Bianca86: Nu iau tratament psihiatric.Pt anhedonia si aplatizarea afectiva nu exista un tratament medicamentos specific, ci incerc sa le gestionez printr-un stil de viata cat mai sanatos, iar celelalte simptome mai putin severe, despre care spuneam mai sus, le tin sub control cu ajutorul plantelor adaptogene, pe care ti le-as recomanda si tie, inainte de a trece pe medicatie psihiatrica.Din ce am incercat eu, pe anxietate merg urmatoarele: Reishi, Gotu Kola, Ashwagandha, Rhodiola, Schizandra.Ti-as recomanda pulberile organice si nu capsulele, fiindca iesi mai bine la bani.Si, neaparat, sa incepi cu doze mici, de ordinul miligramelor si sa ajustezi in functie de cum simti.Prima data cand am luat pulbere organica de Reishi, am respectat recomandarea de pe ambalaj si am luat o lingurita de ceai, pusa in apa.Vreau sa iti spun ca m-a sedat atat de tare incat nu mai puteam vorbi coerent.Acum iau cateva zeci de miligrame, un varf de cutit mic aproximativ, si e perfect.Si nu, efectul nu e placebo.Fiecare adaptogen in parte incercat, are un efect terapeutic diferit.Le poti si combina, poti experimenta si vezi cum te simti mai bine...Si ar fi indicat sa eviti sa le iei seara, mai ales rhodiola si gotu kola.

p.s. Posibilele efecte secundare ale medicamentelor psihiatrice sunt o sumedenie si le gasesti mentionate in prospect.Ce bine era daca efectul advers predominant ar fi fost transpiratia abundenta, cum spune clara...Antidepresivele sunt cunoscute pt capacitatea lor de a amplifica simptomele pe care ar fi trebuit sa le trateze...
0
28-05-2016, ora 19:42
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
@ David
Sa sti ca nu ar fi rau sa incerc! M am gandit si la un tratament homeopat ! Dar sunt asa in deriva! Parca nu mai am rabdare..nu mai am stare ! :(
0
28-05-2016, ora 19:45
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Iti recomand pulberile organice Obio.Au un raport pret/calitate foarte bun.
0
28-05-2016, ora 19:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu funtioneaza tratamentul homeopat pe bolile psihice.
0
28-05-2016, ora 19:50
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Ai incercat plantele adaptogene?! Daca nu, atunci taci din gura!
0
28-05-2016, ora 19:51
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Doamne..c urat suna boala psihica! :((
As vrea sa cred ca e doar o stare totusi si o voi putea depasi intr un fel sau altul!
Oricum..cu cat citesc mai mult de medicamente cu atat sunt mai speriata ! :((
Dar si mai rau ma sperie gandul sa traiesc cu starea asta :((
0
28-05-2016, ora 19:55
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Normal, se spune afectiune psihica si nu boala psihica, fiindca diagnosticul se pune pe baza unui chestionar si nu pe baza unor investigatii amanuntite, cum se pune in cazul celorlalte boli.
0
28-05-2016, ora 20:00
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Tare as vrea sa intre cineva sa zica..ca au trecut prin asa ceva si au si depasit momentu si ca sunt bine mersi !
Am atatatea frici si ganduri ca nici eu nu mai stiu !
Si sunt asa demoralizata!
Singurul lucru care ma mai inveselete este ca o sa se termine si o redevin ca inainte !
Dar din pacate..nu merge asa..cel putin nu fara repercursiunile pastilelor ! :((
0
28-05-2016, ora 20:06
david90
Nu este medic/terapeut
david90
Pai, companiile farmaceutice nu trebuie sa prospere si ele?!
De ce sa studiem adaptogenele, de ce sa legalizam marijuana, cand e mai usor, mai ieftin si automat mai profitabil, sa combinam cateva prafuri in laborator si sa le vindem maselor?!
0
28-05-2016, ora 20:09
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Mda..e aiurea tare ! Nu stiu c sa mai zic !
Chiar ma simt fara speranta ! :((
0
28-05-2016, ora 21:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ia-le pe pasi. Pasul 1. Pasul 2. Etc. Concentreaza-te doar pe pasul pe care il faci. E unul dintre lucrurile cele mai importante pe care trebuie sa le inveti la psihoterapie si care te va ajuta enorm in viata.
0
28-05-2016, ora 21:02
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Teoretic stiu asta Clara..dar c fac cand nu ma ajuta starea?
Acum sunt asa irascibila..parca nu am stare..nu mi gasesc locul..si nu gasesc nimic in mintea mea care sa ma motiveze! :((
Este o stare asa urata ca nici nu stiu sa o descriu! :((
0
28-05-2016, ora 22:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se numeste anxietate. :((
Inca nu ai in casa nici un medicament alopat sau naturist pentru asta ?
0
28-05-2016, ora 22:08
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Am xanax..de 0.25.. am mai luat..dar acum parca mie frica sa il iau si pe acela..
Tremur in interior..si nu am stare..si nici gandirea nu ma ajuta..
Tare rau ma simt :((
Am baut un ceai de sunatoare dar nu are efect in starea asta in care sunt ! Si nu cred ca mai pot lua xanax acum cu sunatoare :(((
0
28-05-2016, ora 22:09
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Ca sa nu iti mai zic ca mie frica sa iau xanax si sa dau in manie sau sa nu ma mai pot controla! :((
Chiar nu stiu ce ma apucat sincer! Asa urat !:((
0
29-05-2016, ora 18:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai facut o boala sau afectiune.
Toate simptomele sunt simptome de boala.
Trec la tratament.

Xanax poti sa iei maxim 3/zi, 3 luni. Mai mult da dependenta. Dar trebuie sa ti-l prescrie doctorul si oricum s-ar putea sa fie insuficient pt tine.
0
29-05-2016, ora 18:48
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Aoleu Clara
Ce inseamna ca am facut o boala sau afectiune? :((
Cum adica? :(
0
29-05-2016, ora 19:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Adica nu e o stare de spirit pasagera.
E o boala ce ai tu. Trebuie tratata. Trebuie sa iei medicamente de la doctor ca sa treaca.
0
29-05-2016, ora 19:10
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Pai am programare saptamana viitoare! Sper sa fie ok!
Sa mi dea un tratament usor sa il pot suporta si sa il las si usor dupa !
Tare mi e frica de pastile! :(((
0
30-05-2016, ora 17:25
mihaiarh
Nu este medic/terapeut
mihaiarh
Bianca nu inteleg de ce ai frica de medicamente.E ca si cum ai avea frica de pelicinina sau de medicamente specifice pentru cei cardiaci.Du-te cu incredere la medicul psihiatru.Dupa 2-3 saptamini de tratament cu antidepresive o sa uiti de perioada prin care treci tu acum. Asculta ce spune Clara ca stie ce spune.Dupa ce ai scris in postarile tale cred ca ai depresie plus anxietate.Naturistele nu te ajuta.Cei care spun asta nu au avut depresie in viata lor.Cred ca ai o depresie usoara, stai linistita nu e nimic grav.Daca era o depresie puternica nu mai scriai tu aici.
0
30-05-2016, ora 17:33
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Multumesc de raspuns Miahiarh si Clara
Chiar acum vroiam sa scriu
Acum am venit de la medic
Mi a dat escitalopramum de 10 mg si bromazepam de 1, 5
Doctorul mi a zis ca nu crede ca am depresie si chiar daca e e minora si a survenit in urma anxietatii
Cu toate astea ma uit la reteta si mi e frica sa o iau
Vad lume pe forum care efectiv nu au putut renunta la ele dupa ani si ani de tratamente
Iar eu nu doresc sa fiu asa. Eu vreau un copil :( peste un an..doi..
Mi e frica sa le iau sa nu mi dea efecte adverse mai urate..adica sa mi mareasca anxietatea..am o stare..nu pot sa fac nimic..nu am chef..nu am stare..sunt asa..agitata..fara motiv..
Chiar nu stiu c sa fac :((
0
30-05-2016, ora 19:09
mihaiarh
Nu este medic/terapeut
mihaiarh
Bianca trebuie sa ai rabdare cu tratamentul 2-3 saptamini.Foarte probabil in aceste 2-3 saptamini depresia si anxietatea se vor amplifica putin.Sa nu intrerupi tratamentul, pe mine escitalopramul m-a scos din depresie.Antidepresivele nu dau dependenta, se poate renunta la ele in momentul cind o sa te simti ok, bineinteles la sfatul medicului.Din cite am citit eu tratamentul cu escitalopram trebuie luat minim 6 luni.
0
30-05-2016, ora 19:21
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Pai medicu mi a zis ca escitalopramu o sa si faca efectu in 10 zile si bromazepamu sa il iau luna si de altfel mi a zis ca efecte secundare mari nu voi avea..dar la cate am citit m am si speriat mai rau..
Mi e frica ca nu o sa si faca efectu sau ca nu voi putea renunta la ele..
Nici nu stiu c sa mai zic..chiar sunt disperata! Starea asta ma termina
Iti multumesc mihaiarh..ma incurajat mesajul tau !
0
30-05-2016, ora 19:34
mihaiarh
Nu este medic/terapeut
mihaiarh
Bianca bromazepamu e benzodiapezina care te linisteste si iti da calmitate.Este un ajutor pentru a trece de prima perioada, aproximativ 2 saptamini care este mai grea.Eu am luat escitalopramul fara benzo si mi-a fost putin mai greu.
0
30-05-2016, ora 19:39
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Eu luam jumate de xanax de 0.25.. in ultima vreme nu ma ajutat..nu am apucat sa iau una intreaga..nu stiu care e diferenta intre ele..medicu a zis ca bromazepamu ar fi mai bun..dar mie frica sa nu fie si mai tare ca xanax..si na..fiind medicament nou..am teama sa il iau..
Nu stiu dc am dezvoltat teama asta de a nu intra in manie..de a nu mi pierde mintile..cred ca am citit prea multe peste tot :(
Chiar nu stiu c sa fac..desi..as face orice sa nu mai am starea asta care ma termina psihiv efectiv..:((
0
30-05-2016, ora 23:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Bianca

In bolile psihice e regula de baza: sa lasam scenarita.

Daca nu lasi scenarita, scenarita o sa iti manance viata si te poti imbolnavi mult mai grav.

Maine, la ora la care a zis doctorul, iei un pahar cu apa si inghiti una bucata pastila de escitalopram fara sa citesti prospecte si fara sa te mai gandesti la nimic.

Te asigur ca nu vei muri.

Nu stiu de ce ti-a zis doctorul ca vei reactiona la tratament in 10 zile ca nu e Dumnezeu. Eu de pilda am reactionat din prima zi la tratamentele cu xanax, venlafaxina, seroxat, fevarin, welbutrin si mi-au disparut toate simptomele din prima zi fara efecte secundare.
0
30-05-2016, ora 23:33
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Offf..sper sa isi faca efectu si la mine mai rpd
De maine incep tratamentul..cu dzeu inainte
F rau ma simt si akm..un curent in tot corpul de nedescris..
Uneori stau si ma intreb daca este chiar anxietate sau o fi altceva la cat de insuportabile sunt starile :((
0
30-05-2016, ora 23:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acum poti sa iei bromazepamul sa te calmezi.
0
30-05-2016, ora 23:38
Bianca86
Nu este medic/terapeut
Bianca86
Nu am luat reteta..maine la prima ora aveam de gand sa o iau
As lua tot xanax..dar mi am cam pierdut speranta :(
0
31-05-2016, ora 00:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Inghite un xanax de 0, 25 si aseaza-te linistita in pat, in liniste, fara muzici, fara nimic.
O sa vezi ca in aproximativ 15-20 de minute apare speranta si nu o sa iti vina sa crezi.
Medicamentele astea regleaza neurotransmitatorii care sunt dereglati in bolile psihice, ok ?
Adaugă un comentariu / răspuns
436 comentarii 1 23 ..... 14 15 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul