Ajutor! Problema cu glezna

01-01-2021
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Va rog mult sa citiți tot și sa ma ajutați cu un sfat! Am o problema veche de 4 ani. Când am fost la fotbal și am simțit o durere când am pus amândoi piciorul la minge când am venit acasă se umflase piciorul, ma rog, se dezumflase la urma dar când am mers la ortoped nu mi-a pus piciorul în ghips nici măcar 2 săptămâni. Treaba e ca osul mare de la glezna, maleola sau cum se numește, a rămas umflat și este și acum mai promeninet fata de piciorul stâng. Am rămas cu problema când merg sau alerg sa simt durere în interiorul talpei piciorului și la osul de la maleola, practic gleza cum ar veni ma deranjează când merg și alerg, acum ca am pus mai multe kilograme în ultimul timp ma deranjează și mai rău la mers. Am vreo 10 kg in plus peste înălțime in prezent. Dacă ma duc la un kinetoterapeut credeti ca o sa rezolve problema? se mai poate rezolva după atâta timp prin exerciții fizice sau ce o sa fac cu kinetoterapeutul? Păreri?
7 comentarii
0
02-01-2021, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Atat foot-ball-ul, jogging-ul, dar si kilogramele in exces distrug rapid si ireversibil glezna si genunchiul.
Aceasta distrugere nu poate fi "reparata" prin kineto-terapie.
Este evident ca veti putea obtine un sfat numai in urma unei examinari clinice directe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-01-2021, ora 13:53
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
De ce nu poate fi rezolvata de un kinetoterapeut? Osul gleznei este proeminent adică a rămas mai umflat de vreo 4 ani. Cu un masaj de specialitate și poate prin exerciții cu kinetoterapeut-ul glezna poate își revine la normal, și nu o sa mai fie umflat. Chiar nu se mai poate? Doar prin operație?
0
03-01-2021, ora 19:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu s-a inventat pana acum vreo metoda de "reparare" a unei articulatii distruse, nici o operatie, medicament, injectie sau "raze"..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-01-2021, ora 21:04
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Și ce este de făcut acum? Raman cu osul ala proeminent toată viata?
0
04-01-2021, ora 22:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
De unde sa stim ce e de facut, fara sa stim ce aveti (diagnostic)?
Medicina nu este o ghicitoare, ci se bazeaza pe dovezi (examinare clinica, uneori si imagistica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-01-2021, ora 15:22
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
O radiografie sau un CT la glezna este mai indicat?
0
05-01-2021, ora 19:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu puteti face CT sau radiografie fara o examinare clinica adecvata.
Ar fi doar bani aruncati pe geam si iradiere inutila.
Numai dupa examinare clinica se poate prescrie o examinare imagistica tintita a zonei necesare de explorat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: