Ajutor va rog! respir mai greu, presiune in piept, durere în zona inimii..

25-01-2021
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
De 4 zile a început problema. In cursul zilei, mai mult spre seara vad, respir mai greu, gen simt presiune in piept, dar ce ma sperie este ca durerea este în zona inimii... temperatura am 36, 7 - 36, 9. Vârsta este de aproape 20 de ani, am 175 cm și 83 de kg. Am ceva kilograme în plus, pe fond ca nu fac mișcare stand în casa. Nu îmi curge nasul, nu strănut, rar dacă tușesc, de 4-5 ori toată ziua.M am gândit ca pot avea covid19 sau o răceală la plămâni, poate ceva cu inima... Sunt șanse sa mor dacă as avea covid? M ați sfătui sa apelez la spital doar dacă ma simt rău și nu pot sta acasă, nu? Dar dacă este prea târziu stand sa îmi fie foarte rău și pot muri? Nu consum cafea, nu fumez, nu beau, doar apa. Pot spune ca ziua am momente unele in care sunt chiar bine, dar am. Și unele momente spre seara mai mult, când respir mai greu și ma doare sau ma rog e o senzație acolo spre inima. De 4 zile am luat Biorinil pentru a ma ajuta sa respir mai bine și Vitamina C, vreo 3 zile și paracetamol. Strict ca șanse, ma poate afecta pana la moarte dacă as avea covid19? Și dacă ar fi sa fac forma grava de Covid19 pana acum eram la spital?
1 comentarii
1
25-01-2021, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa gandim putin LOGIC, fara panica si fara sa repetam aiurea cuvantul Moarte...
1.. Omul respira cu Diafragma. Ea trebuie sa coboare in jos , in abdomen, ca aerul sa intre pasiv in plamani. Sunt nenumarate cazuri cand Omul nu poate sa respire seara si noaptea de la alimentatia INCORECTA la cina si dupa cina
2 Citeste Alimente care fermenteaza si baloneaza si nu le mai consumi seara ( lactate, fructe, sucuri )
cauta pe yoitube exercitii pentru Diafragma si munceste
de fiecare data cand iti vine un gand Prostesc in cap.. te apuci de facut 100 de asezari, 50 de flotari
dupa un dus. dupa iti faci un ceai cald cu infuziea de 1 minut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: