Ajutor - am împins la piept cu bara și mi-a scăpat din mână pe torace

10-01-2022
lrazvan
Nu este medic/terapeut
lrazvan
Bună ziua! Am fost la sala pentru prima data. Și am făcut împins la piept cu bara, in mod normal bara la coborâre trebuie sa atingă pieptul eu asa știu, dar eu am coborât-o mai brusc, nu mi a scăpat din mana și a căzut pe torace, doar a atins pieptul mai dur ca le-am făcut mai rapid și necontrolat. Credeți că toracele ar putea avea ceva? Dacă nu e vanataie sau ceva înseamnă că e ok? E posibil sa am vreo coasta rupta sau plămânul rupt ceva, sau la inima?Dacă valorile pulsului, saturației oxigenului, tensiunii sunt bune, uitați cât am, deci saturatia oxigenului in sânge o am de 98%, pulsul 81-83, iar tensiunea 114 cu 69/119 cu 72, vârsta 20 de ani, presupun ca sunt bune valorile, e posibil sa am ceva?
1 comentarii
0
10-01-2022, ora 15:41
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Stai linistit tinere, odata ce suporti durerile si nu ai intepaturi, poti sa te deplasezi, nu ai vinatai, poti respira in voe, poti sa te indoi stinga dreapta si sa faci ceva efort nu ai nimic la plamini ori alte organe interne.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exerciții pentru mușchii pieptului
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.