Alergie?

24-01-2016
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna ziua..am mancarimi in urechi de un an de zile, am avut si o tuse iritativa, imi vine sa duc mereu mana la nas, gadilituri in gat..cam astea sunt simptomele..am fost la Orl mi a zis ca am rinita alergica..si mi a facut analizele la sange si exudat nazal, faringian, otic..analizele pt alergii ige igm etc,.toate au iesit perfect..mi s zis ca nu am nici o problema si mi a dat nasonex si aerius pt o luna de zile..nu am vazut difetente mari in urma tratamentului..si mai aveam mancarimi si pe tratament..intrebarea mea este daca pot fi alergica in conditiiile in care toate analizele sunt ok?am citit despre rinita alergica si m a speriat faptul ca poate duce si la astm bronsic..este adevarat?am intrebat o pe doctora daca e posibil sa fac astm si a zis ca sansele sunt minime cu astfel de analize..si mai vazusem pe net ca analizele la sange nu sunt atat de precise?
8 comentarii
0
24-01-2016, ora 12:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte frecvent mancarimea din urechi( daca nu este o otomicoza)
are lagatura cu refluxul gastro-esofagian si iritatia din faringe
deasemenea si alergiile au ca si cauza problemele gastro-intestinale
despre asta trebuei sa te documentezi si sa schimbi radical stilul alimentar
0
24-01-2016, ora 13:01
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Multumesc pt raspuns..dar nu cred ca am reflux pt ca nu am arsuri sau sa mi vina mancarea inapoi, si nici vreun gust ciudat in gura si cred ca ar fii trebuit la orizontala sa simt refluxul..dar nu simt ca ar fii ceva in neregula..daca am IGE normal pot fii alergica?nu stiu la praf etc..ce puteti sa mi spuneti despre stilul alimentar cum ar trebuii sa pricedez?
0
24-01-2016, ora 18:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aleriii fac doar persoanele cu un organism intoxicat... cand sistemul de curatare a organismului NU mai face fata sa elimine toxinele, alergenii si radicalii liberi din organism
Intoleranta la anumite produse, lactatae, gluten, euri si colorantii artificiali din mezeluri si dulciuri
duc la un colon incarcat..si de aici si fondul alergic la orice
ca sa fie mai clar.. daca nu duci galeata cu gunoi la timp din bucatarie.. apare un miros neplacut acolo?
2 tractul digestiv de la limba pana la anus..este un tub digestiv care seamana cu o rama...
are acelas sistem nervos de la cap la coada si orice problema de la nivelul inferior se poae reflecta pe limba si faringe indirect.. prin sistemul nervos vegetativ
Cat despre reflux.. pot sa spun ca in 90 % din cazuri... un purator de helicobacter..si cu reflux..
NU simt arsuri si simptome pe esofag.fiindac daca aceste problme sunt din copilarie.. acei senzori si acei receptori care dau direre sau arsura... se atrofiaza si nu mai sunt in stare sa simta ceva
dar in schimb apar aceste complicatii care uniii incapatinati ca DVS.. nu cauta si cauza
ci dresc doar o rezolvare rapida fara sa faca un efort de a schimba ceva in regimul alimentar
0
24-01-2016, ora 19:39
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Multumesc...doream doar sa gasesc partea logica a problemei..la analizele care le am facut recent a fost si cea coproparazitologica pt paraziti cat si pt Helycobacter Pilori din fecale, care au iesit negativ..acum doi ani am facut la sange pt HP tot negativ, cat si endoscopie..fara reflux fara gastrite fara durere de stomac..analizele hemograma si tsh etc ok..nu va contrazic..poate e cum spuneti dvs..in ceea ce priveste regimul alimentar este destul de greu..mai ales ca in toate produsele sunt chimicale dar asta nu asta ar fii o problema, cat prezenta glutenului peste tot in produsele de panificatie..incerc sa am o alimentatie sanatoasa mai ales sa nu ma constip..cereale integrale ovaz si fulgi..cat si mancare gatiya.mai mult de atat nu stiu ce pot face..multumesc
0
24-01-2016, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa vedem
1.din experineta, , cel mai alergen produs este Laptele de vaca si produsele din lapte
dupa vin toate meelurile tocate sau injectate
pe locul trei..dulciurile cu creme care contin multi coloranti artificiali
2. pentru Faringe NU face bine... Otet, lamaie, toate fructele citrice, acre si bauturile cu acid sau din citrice
deasemenea nu face bine sa mananci fricte sau alceva dupa cina... fiindca poate fi reflux in somn.. care nu.l simti.
3 acum poti sa.mi spui cu ce ai grest din cele expuse?
0
24-01-2016, ora 20:13
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Le am mancat pe toate (((:o sa incerc sa reduc laptele si mezelurile, dulciuri..poate fii si pe stres?sunt mai anxioasa de fel..multumesc pt sfaturi
0
24-01-2016, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca principalul simptom este mancarimea din urechi si tusea iritativa
este important sa renunti la sucuri, fructe citrice, otet, lamaie
si foloseste pentru gat.. Dezinflan gat sprey si tab de supt Voseptol
fara tab de supt cu lamaie si vit C
0
24-01-2016, ora 20:29
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Multumesc mult..asa fac seara frumoasa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •