alunite in zona genitala | Forumul Medical ROmedic

alunite in zona genitala

16-01-2014
ofelya stanciu
Nu este medic/terapeut
ofelya stanciu
buna seara, de ceva timp mi-au aparut alunite in zona intima, nu sunt alunite din acelea normale, am citit ca apar de la cremele depilatoare, aparate de ras,.partea rea este ca imi apar tot mai multe, si sotul meu se confrunta cu aceleasi probleme.Stie cineva un remediu fara a ma duce la dermatology sau ginecolog?va multumesc
6 comentarii
0
16-01-2014, ora 21:23
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Distinsă doamnă, aluniţele sunt de mai multe feluri, au mai multe cauze de apariţie şi deci mai multe tipuri de tratament. Unele sunt inofensive, altele se dezvoltă în diferite forme care chiar pot crea probleme. După scurta dumneavoastră descriere cred că este vorba de o afecţiune virală dar, acum aveţi de ales: la dermatolog sau la mine? Şi oricum trebuie să vă tratati amândoi că alfel, este degeaba...
0
16-01-2014, ora 21:50
ofelya stanciu
Nu este medic/terapeut
ofelya stanciu
http://1.bp.blogspot.com/_wHNk78QmRoM/TJfQM9Iw7_I/AAAAAAAAAT8/uGx5KaEX8xY/s1600/nev%2Badenoid.jpg,
Am atasat o imagine pt ava da seama despre ce tip de alunite este vorba, Tratarea acestora in ce consta?va multumesc
0
16-01-2014, ora 22:15
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
După aceste fotografii ar putea să fie vorba de o uşoară formă de cancer (cheratoza) care nu este periculoasă. Aceste cheratoze pot fi cauterizate electric de dermatolog cu anestezie locală. Am avut şi eu din acestea şi nu au mai apărut. Dar asta nu se transmite de la unu la celălalt. Sau dumneavoastră aţi fotografiat fără să ştiţi două lucruri diferite. ESTE NECESAR să mergeţi amândoi la un dermatolog. Acesta va decide şi cel mai bun tratament.
0
21-01-2014, ora 21:40
ofelya stanciu
Nu este medic/terapeut
ofelya stanciu
si cum se proceseaza la cauterizare?adica in cat timp se rezolva?va multumesc
0
21-01-2014, ora 22:34
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Bună seara, tocmai v-am trimis un răspuns pe privat.
0
07-01-2015, ora 20:28
petreclaudia
Nu este medic/terapeut
petreclaudia
Buna seara.. Mi-a aparut si mie de cateva luni bune, presupun ca in urma unor epilari niste mici alunite de culoare maro inchis care din cate observ cu timpul se maresc si totodata se si inmultesc. Precizez faptul ca acestea sunt crescute in exterior avand doar baza pe piele. Ce ar putea fi? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •