am aflat ca sunt purtator de streptococ

24-02-2010
nosnight
Nu este medic/terapeut
nosnight
In urma cu 2-3 luni am facut un exudat faringian si am aflat ca sunt PURTATOR de streptococ. AM luat antibiotice (ERITROMICINA) vreo 6-7 zile. Asa nu a trecut mult si fratele meu a facut puroi in gat. AM luat si eu si m-am tratat iara cu antibiotice. Bun, acum 1 saptamana am facut iara puroi in gat, si am luat iara antibiotice. Dupa acest tratament, la o zi doua, observ ca inca mai am puroi in gat si o usoara intepatura in gat. Am doar putin pe partea dreapta insa doar amigdala stanga este umflata. Ce asi putea face? Este posibil dupa atatea tratamente cu antibiotice sa mai am STREPTOCOC? Ar fi bine sa fac un nou exudat? Analize? Consultatie la ORList ? CE sa fac... PS. TEMPERATURA NU AM DELOC MAX 36.7
3 comentarii
0
24-02-2010, ora 22:25
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
exudat din nou cu antibiogramă şi tratament. e posibil să mai ai streptococ, mai ales dacă nu a fost de ajuns tratamentul iniţial. în mod normal profilactic se mai fac o vreme injecţii cu moldamin o dată pe săpt dacă nu sunteţi alergic la penicilină, ce vârstă aveţi? evident trebuie tratat şi fratele pt că riscaţi să vă transmiteţi un streptococ rezistent de la unul la altul,
0
25-02-2010, ora 13:33
nosnight
Nu este medic/terapeut
nosnight
am 14 ani.o sa merg sa fac un exudat...este posibil ca streptococul sa-mi fi atacat ceva pana cum? inima, incheieturi?
0
27-02-2010, ora 22:11
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Si copilul meu a luat de la gradinita streptococ betahemolitic tip A, (au fost mai multe cazuri). I-a dat medicul 10 zile Ospen de 500mg si am luat si toti din casa tratament cu penicilna de 1500. La 4 zile de la ultima pastila, am facut testul rapid si eu si copilul si a iesit la amandoi pozitiv. In aceeasi zi am facut si exudatul cel care se lasa 3 zile pentru cultura. Mai multi parinti mi-aau zis ca nu trebuia sa fac testul rapid dupa tratament ca iese pozitiv, ca ar mai fi celule moarte. Este adevarat? Oricum asteptam raspunsul exudatului normal. Altii zic ca testul rapid este cel eficient. Oare trebuie sa-i repet tratamentul?
Va rog mult un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •