am dureri foarte intense, chiar insuportabile la mana dreapta din umar si pana la in palma

04-01-2013
FLORIN 61
Nu este medic/terapeut
FLORIN 61
Buna sant Florin, am 52 de ani si am dureri foarte intense, chiar insuportabile la mana dreapta din umar si pana la in palma.Durerile persista de aprox.3-4 saptamani chiar daca am luat antiinflamatorii Arcoxia 120mg si am folosit si un gel Voltaren dar fara nici cel mai mic rezultat. Resimpt durerea atat la nivelul muschilor cat si a oasele.Mentionez ca nu am suferit si nici nu exista precedente in familie de boli cronice, diabet etc.Doresc sa ma ajutati cu un eventual tratament, cauze ale afectiunii, analize ce ar trbui sa le fac.
Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
04-01-2013, ora 21:40
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Va recomand sa faceti un RMN de coloana cervicala si o radiografie de umar si urmatoarele investigatii sangvine: HL, VSH, fibrinogen, proteina C reactiva, factor reumatoid, consult la Neurologie si Reumatologie.Pentru ameliorarea simptomatologiei, puteti apela si la un tratament homaopat( Bryonia 15CH, Rhus Tox 15CH, Kalmia latifolia 15 CH, din fiecare cate 5 granule de 2 ori pe zi, sublingual, cu 30 minute inainte de masa, 14 zile), Numai bine.
0
04-01-2013, ora 22:10
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
- sunteti hipertensiv?
- lucrati mult la calculator?
- conduceti multe ore masina?
sanatate
0
05-01-2013, ora 13:57
FLORIN 61
Nu este medic/terapeut
FLORIN 61
Tensiunea nu este foarte buna dar consider ca pentru varsta de 52 de ani este acceptabila(144-92) asta si datorita faptului ca sant supraponderal, stau la cxalculator aprox.2-3h/zi si nu conduc.
Va multumesc.
0
05-01-2013, ora 22:20
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica).

Hipertensiunea arterială se defineşte a fi creşterea tensiunii arteriale maxime (sistolice) peste 160 mmHg şi a tensiunii arteriale minime (diastolice) peste 95 mmHg.

Între 140/90 mmHg şi 160/95 mmHg, valorile tensionale indică o hipertensiune de graniţă.
...
asa ca, atentie...!!!!
1. trebuie musai un tratament.pt tensiune ridicata (cand va suparati..mai creste)
2. miscare..sa mai slabiti.
sanatate
0
06-01-2013, ora 19:44
FLORIN 61
Nu este medic/terapeut
FLORIN 61
Va multumesc la toti pentru sfaturi si voi face tot ce depinde de mine sa le urmez intocmai.Stiu ca poate nu aveti la dispozitie toate datele (analize, RMN) dar poate cineva risca o cazuistica sau un diagnostic preliminar?
Multa sanatate si un An Nou asa cum vi-l doriti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •