Am facut o angina aftoasa

45 comentarii 1 2
0
26-10-2009, ora 15:15
alina-roxana
Nu este medic/terapeut
alina-roxana
am o rugaminte, nu gasesc o clinica unde sa fac acest consul UHN imi puteti da cateva detalii care sa-mi fie de ajutor despre acest consult.
0
26-10-2009, ora 15:36
alina-roxana
Nu este medic/terapeut
alina-roxana
va rog sa-mi explicati ce inseamna un consult uhn , ca nu gasesc sa-l fac nicaieri la nici o clinica. multumesc anticipat
0
26-10-2009, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
alina.
este o gresala. este o litera in plus!
am scris sa faceti UN consult la gastrologie( nu e uhn)
medicul gastrolog o sa hotarasca ce investigatii trebue sa faceti.
0
26-10-2009, ora 21:56
maya 12
Nu este medic/terapeut
maya 12
Buna seara domnule doctor,

va rog frumos dati-mi si mie un sfat, spuneti-mi ce sa fac ca nu mai pot - stranut foarte, foarte des in ultima vreme si nasul imi curge. Stranut peste tot- pe strada, la serviciu, in autobuz, acasa de foarte multe ori pe zi - cred ca de vreo 20 ori poate si mai mult. Nu stau in curent si nici racita nu sunt, eu in general stranut tot timpul. Dar in ultima vreme stranutul isi face de cap- si un stranut contine trei reprize- adica un stranut contine trei de hapciu. Nu mai pot, va rog spuneti-mi ce sa fac.

Va multumesc.
0
27-10-2009, ora 06:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
stranutul..este o reactie de aparare a organizmului.
prin stranut se arunca din nas microbi, virusi, particule de praf si alti corpi straini...
sar in cazul Dvs. cred ca e vorba despre o rinita alergica!
mergeti la alergolog sa faceti testele alergologice.
0
28-10-2009, ora 20:49
diana71
Nu este medic/terapeut
diana71
Buna seara!
Am si eu o problema. Pe fetita mea de 10 ani a durut-o urechea stanga acum aprox. 1 luna si jum, am fost la ORL si mi-a spus ca are otita acuta seroasa. a facut tratam. cu Zinat, rinocort de pus in nas. I-a trecut durerea, dar la o saptamana dupa terminarea tratamentului a incepu sa o doara urechea din nou, avea ochii f. rosii si plini de o secretie galbena care se forma mereu si o durea si capul. Apoi toata durerea s-a localizat in partea stanga a gatului. Am fost din nou la dr. si a spus ca are amigdala din stanga plina de puroi asa ca i-a dat Cefort injectabil la 12 ore timp de 3 zile si apoi am continuat pana la 5 zile cu un alt antibiotic pastile, tot ceva de genul cefort, nu mai stiu exact cum se numeste. Dupa tratament i-au trecut durerile timp de o saptamana, iar acum a incepu din nou durerea de gat tot in stanga, iar sub ureche are un ganglion inflamat care o doare. Nu-mi dau seama daca o doare gatul sau de fapt urechea, oricum o deranjeaza gatul, spune ea, chiar si cand vorbeste dar mai ales cand inghite. Am fost si i-am luat un exudat, dar inca nu am rezultatul. Astept de la dvs. o parere, ceva care sa ma ajute.
As dori totodata sa-mi spuneti daca ati putea fi de gasit in Iasi si unde anume, eu fiind din Vaslui.
Va multumesc f. mult.
0
29-10-2009, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
La Iasi nu mai am ore.
daca mergeti prin Roman.. puteti ajunge si la Pascani( prin Iasi este prea departe)
Cred ca copilul Nu a fost diagnosticat corect si din acest motiv nici tratamentul nu a fost complet.
ganglionul aparut acum dupa atatea tratamente vorbeste despre faptul ca mai exista un focxar de infectie( la nivelul danturii sau in rinofaringe sau in sinusuri)
Puteti lua un bil de trimitere de la med. de familie si sa mergeti la Iasi. la cl. ORL. la Spit. de Recuperare.
Cu internare.. in cateva zile o sa rezolvati toate problemele.
0
29-10-2009, ora 15:06
diana71
Nu este medic/terapeut
diana71
Va multumesc pentru raspuns! Deocamdata am programat-o la d-na dr. Magdalena Cristian de la Spitalul Sf. Maria. Sper sa reusim sa rezolvam aceasta probleme, daca nu poate va voi cauta la Pascani.
0
14-12-2010, ora 11:54
gabytza_is
Nu este medic/terapeut
gabytza_is
Buna ziua d-le doctor!
Va rog frumos sa ma ajutati, daca se poate!
Am o fetita de 5 ani si odata cu venirea toamnei- luna septembrie 2010 a inceput sa aiba in gat niste secretii care mai ales dupa somn incearca sa le "curete".
Am facut analizele la sange, exudatele nazale si faringiene, dar inafara de o lipsa de Mg si Acid folic nu a iesit nimic legat de sfera Orl.
Medicul pediatru ne-a recomandat sa operam polipii, spunand ca asta ar fi cauza secretiilor din gat. La ORL a fost diagnosticata cu rino-adenoidita acuta si intr-un final la interventia d-nei dr.pediatru am reusit sa operam si polipii acum o luna de zile. Dupa operatie a luat Klacid 5 zile, secretiile din gat au fost foarte multe in ziua operatiei si in urmatoarele 3 zile, dar apoi s-au diminuat, ramanand doar dupa trezire.Dupa o luna de zile inca mai sunt la fel de aderente, copilul incercand sa le elimine din gat.
Anul trecut a iesit Klebsiella in gat intr-un alt laborator-cel de la Sp de Recuperare din Iasi, dar la Sp de copii din Iasi aceasta nu se lucreaza, iar medicul pediatru la care mergem ne-a spus ca tratamentul pt Klebsiela ar fi fost foarte dur(-era sensibil doar la gentamicina)si pe deasupra toti avem cate ceva in gat.dar sa nu ne ingrijoram.
Ar fi bine sa mai facem si alte analize, poate sa mai facem exudatul tot la Recuperare, pt ca si la alte laboratoare din oras nu a iesit nimic sau mai bine zis nu s-a pus problema Klebsielei(depinde de laborator sau trebuie sa cer in mod expres sa se lucreze ceva anume...)
0
14-12-2010, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu tre safaceti analize
TRebuie sa faceti tratamente corecte
1. sa procurati un apart de aerosoli
2 sa facti inhalatii fierbinti cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulie volatil de eucalipt
imedict dupa inhalatii sa faceti spalaturi nazale cu acelas ceai ( de fiecare data cand simtiti ca are secretiii in nas, initial poate fi si de 3-4 ori pe zi.. si odata cu vindecarea.. se micsoreaza numarul de inhalatii.
3 ACC sirop la 8 ore
4. Aerius sirop 1 lingurita seara
5 regim alimentar fara citrice, muraturi si Otet, si fara bauturi acidulate
0
14-12-2010, ora 12:55
gabytza_is
Nu este medic/terapeut
gabytza_is
Multumesc mult!
Regim tinem pentru ca a fost si o gastrita cu helicobacter acum 2 ani si o intoleranta tranzitorie la gluten de care speram sa scapam pentru ca analizele nu arata ca ar fi celiachie.
ACC si Aerius cat timp ar fi bine sa-i dau?
0
14-12-2010, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
10 zile minim
0
14-12-2010, ora 13:40
gabytza_is
Nu este medic/terapeut
gabytza_is
Multumesc din nou!!!
Aparat de aerosoli avem. Solutia pt inhalatie o putem folosi la aerosoli?
0
14-12-2010, ora 13:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.+ acc fiole
0
14-12-2010, ora 14:02
gabytza_is
Nu este medic/terapeut
gabytza_is
Multumesc din suflet!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
45 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.