am jucat fotbal in sala dupa care m-am ales cu 'fractura a diafizei tibiei cu fractura fibulei&

21-04-2012
CristiSM
Nu este medic/terapeut
CristiSM
Buna ziua!
Ma numesc Cristi am 36 de ani, 1.73cm, 70kg.
Pe 19.02.2012 am jucat fotbal in sala dupa care m-am ales cu 'fractura a diafizei tibiei cu fractura fibulei'.
Radiografia gambei: stare postosteosinteza tibie dpt.cu minima deplasare in focarul de fractura.
osteosinteza de gamba cu tija K centromedulara
Acum am 8 saptamani de gips si mi-a spus Dl Dr. dupa o radiografie de control, ca mai trebuie sa stau 4 saptamani cu gipsul dar ca pot sa incep sa pun piciorul foarte usor in pamant cu ajutorul carjelor.
Intrebarea mea ar fi daca dupa ce se da jos gipsul la 12 saptamani ar mai fi indicata o orteza gen aircast xp walker daca voi avea dureri la mers? sau imi fac mai rau cu ea.
Dureri sunt sigur ca voi avea nu am dubii dar ma gandeam daca cu walkerul ma redresez mai rapid.
Ma cam ingrijoreaza 12 saptamani de gips.cred ca piciorul drept imi va fi cam varza.

Multumesc anticipat pt. raspuns
Cu stima
Cristi
6 comentarii
0
21-04-2012, ora 23:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tratamentul fracturii diafizare a tibiei consta din osteosinteza cu tija centro-medulara blocata (zavorata), ce permite mersul cu sprijin imediat, inca din ziua operatiei, fara absolut nici un gen de imobilizare..
Nu inteleg ce cauza gipsul in tratamentul chirurgical al fracturilor diafizare ale gambei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-04-2012, ora 09:53
CristiSM
Nu este medic/terapeut
CristiSM
Buna ziua!

In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsul rapid.
La mine este osteosinteza cu tija centro-medulara fara suruburi( am uitat sa precizez)...sa inteleg ca trebuia sa mi se puna suruburi sau... este si aceasta metoda fara suruburi?!!!!

Multumesc pt. timpul acordat
Cristi
0
22-04-2012, ora 09:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este adevarat, aceasta tija se mai folosea in trecut, fiind total abandonata in prezent, tocmai datorita facilitatii de a merge imediat, oferita de tijele moderne (zavorate).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-04-2012, ora 10:19
CristiSM
Nu este medic/terapeut
CristiSM
Buna din nou!
Deci inteleg ca aici la Satu Mare ( eu fiind din acest oras) suntem mai "inapoiati" in domeniul ortopediei din pacate pt. mine...
Acum as mai dori sa va intreb daca si cu acest fel de tija e ok...dar din moment ce se folosea mai demult... ar trebui sa fie.insa inteleg ca perioada de recuperare este mai lunga...si mai grea.
Pot sa va trimit eventual o radiografie de control de acuma de la 8 saptamani?..macar sa ma linistesc ca e ok.daca mi s-a facut metoda din evul mediu.
Si revin la intrebarea cu orteza aircast xp walker, ar fi indicata dupa ce mi se da jos gipsul dupa 12 saptamani?..sau va depinde de radiografia de atunci?
Va intreb asta ca m-as intoarce la munca..totusi am lipsit 2 luni si voi mai lipsi una deci 3 luni..e mult...noroc cu seful meu un om intelegator.

Multumesc f. frumos
Cristi
PS: unde va pot trimite o radiografie?
0
22-04-2012, ora 11:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
postati radiografiile aici pe forum daca se poate.
cine v-a operat daca pot sa va intreb?
0
22-04-2012, ora 14:39
CristiSM
Nu este medic/terapeut
CristiSM
Buna!

Am trimis radiografia pe forum@romedic.ro.
Nume nu vreau sa dau, pt ca am f. mare incredere in Dl. doctor, am auzit lucruri excelente despre dansul, eu doar doream o parere.

Multumesc
Cu stima
Cristi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: