fractura dubla de tibie si peroneu

30-03-2012
andreism
Nu este medic/terapeut
andreism
Buna ziua!As fi putut profita de o vacanta de sapte zile la ski in Franta Les Deux Alpes daca in a doua zii nu aveam un accident horror cu fractura dubla de tibie si peroneu. Operat de urgenta la un spital foarte profesionist in Grenoble mi-sa introdus o tija pentru imobilizarea tibiei iar peroneull a fost lasat in pace pentru ca au spus ca e pe traiectorie buna si e pacat sa-l gaureasca si acela. Piciorul i-mi este imobilizat intr-o fasa elastica si o cizma speciala pe care a trebuit sa o cumpar de la ei.(150e)Prima zi dupa operatie a si venit kinetoterapeutul cu care am si inceput exercitiile de recuperare.Dupa 5 zile de spitalizare mi se va da drumul catre Romania cu recomandarile de rigoare printre care si un tratament cu LOVENOX.Stie cineva dca se gaseste la noi asa ceva sau sa ma agit din strainatate?
10 comentarii
0
30-03-2012, ora 20:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
numele lui este Clexane in romania http://en.wikipedia.org/wiki/Enoxaparin
0
30-03-2012, ora 20:59
andreism
Nu este medic/terapeut
andreism
Merci de informatie!Si ce rol are!
0
30-03-2012, ora 22:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
orice operatie sau imobilizare a membrului inferior creste riscul trombozei si implicit al emboliei pulmonale. pentru a preveni aceste boli se edministreaza heparina fractionata (de ex Clexane) pana la recapatarea mobilitatii totale.
deci are rolul de a impiedica formarea chegurilor in venele din membrul inferior (de fapt scade sansa acestor boli, sansa la tromboza nu va fi niciodata 0)
0
03-04-2012, ora 09:58
andreism
Nu este medic/terapeut
andreism
buna ziua!revin cu inca o solicitare de informare pe aceeasi tema ( CLEXANE alias LOVENOX)
La externare din spital dupa operatie mi-sa accentuat de doua ori necesitatea utlizarii acestui tratament pe o perioada de 60 zile pentru evitarea trombozei.Din pacate in Franta nu mi-sa spus si cantitatea sau doza dar mi-sa spus sa ma prezint cu dosarul medical la un ortoped care sa-mi coordoneze activitatea de recuperare si sa-mi prescrie tratamentul medicamentos. am fost ieri la o clinica privata unde am dat de un ortoped care a cam ramas consternat la solicitarea mea de a-mi prescrie acest tratament, Dat fiind faptul ca am constatat pe propria-mi piele diferentele de atitudine si profesionalism in abordarea acestei probleme. Va rog sa ma edificati care ar fi cantitatea sau doza necesara de CLEXANE care ar trebuii sa mi-l adminstrez in conditiile in care am h 1, 85 si greutataea 93kg si piciorul drept imobilizat pina la genunchi.
0
03-04-2012, ora 17:46
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
deobicei in aceste cazuri se aplica o profilaxa a trombozei (daca cumva sunteti purtator a mutatiei Leiden, sau aveti fibrilatie atriala, tromboza venoasa etc atunci trebuie folosit o doza terapeutica adaptata greutatii)
deci daca nu aveti bolile amintite deobicei se da Clexane 0, 4 sau 0, 6 pana la recapatarea mobilitatii totale. medicul operator a apreciat ca acesta se va intampla in 60 de zile.
0, 4 sau 0, 6 se decide dupa antecedentele pacientului (acesta ar trebui specificat in biletul de iesire)
fumatul, anticonceptionalele, trombozele in anamneze, tromboze in familie, varicozitatea membrului inferior etc sunt factori de risc, daca nu este cazul si 0, 4 ml pe zi ar trebui sa fie de ajuns
0
08-04-2012, ora 13:32
costaconstantin
Nu este medic/terapeut
costaconstantin
Buna ziua !pe data 23-02-2012 la o partida de fotbal la intrarea unui adversar prin alunecare am suferit o dubla fractura la tibie si una la peroneu inchise fara deplasare.Transportat la spital de urgenta cu salvarea, decizia luata de doctori dupa radiografie este..introducerea unei tije prin calcai, de tija au legat un scripete si 8 kg de greutate pt a tine piciorul in ax, au urmat inca 5 zile de infern, pe 28-02-2012 am fost operat, mi-au facut anestezie locala dupa care m-au adormit si dupa 2 jum am iesit din operatie putin ametit dar bn.Mi-au introdus in tibie o tija intramedulara Biomet cu doua suruburi de blocaj, peroneul a fost lasat liber, pe 05-03-2012 m-au demis din spital, tratament la domiciliu clexane 0, 4 ml injectabila una pe zi in burta pana voi putea sa merg.La 40 de zile de la operatie ma simt bine, inca nu pun piciorul in pamant doctorul va decide la urmatorul control, dar pot sa conduc masina..Intrebarea mea este, daca tibia a fost blocata cu tija, peroneul fiind rupt sunt sigur ca se sudeaza drept?astp rasp de la voi, multumesc. pe curand
0
08-04-2012, ora 14:55
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fractura fibulei (peroneu) nu este interesanta in treimea medie la fracturile gambei. daca fractura este in treimea inferioara a gambei (glezna) trebuie operata, de preferabil cu placa si suruburi si nu brosa Kirschner intramedular. daca este afectata capul fibulei sau se disocieaza fibula de tibie in partea superioara, trebuie iarasi operata insa operatia de data acesta este infinit mai complicata si riscanta.
de multe ori fibula se vindeca in treimea medie fara interventie chirurgicala daca tibia a fost corect operata, cateodata nu se vindeca si se formeaza o pseudoartroza care de cele mai multe ori nu creaza probleme majore, rar daca este dureroasa, trebuie operata ulterior.
tibia este raspunzator pentru cam 90% din stabilitatea gambei in treimea medie, deci daca se vindeca tibia corect, fibula nu ar trebui sa creeze probleme
0
09-04-2012, ora 12:57
costaconstantin
Nu este medic/terapeut
costaconstantin
Multumesc pt raspuns, fractura o am exact la jumatatea tibiei nu este afectat calcaiul si nici genunchiul.Dupa cate zile pot pune piciorul in pamant? Unii spun ca imediat dar asa cv nu cred, eu am 1.78 si 97kg ar fi un dezastru sa incarc piciorul cu atata greutate, fac miscare in fiecare zi, misc calcaiul, degetele cred ca pana in prezent functioneaza bn (mentionez) acum ma deplasez cu bastoane (carje) am facut prima radiografie si nu este destul de sudat.Dupa vindecare mai pot juca fotbal?!am fost operat la Roma, si am incredere in doctorii de aici ca nu treb sa mergi cu sacul de bani sa-ti faca o operatie.Va salut si multa sanatate
0
09-04-2012, ora 15:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu inca nu am pus nici un Biomet Phoenix, numai UTN si Expert de la Synthes. insa nu pare a fi o tija proasta
totul depinde de natura fracturii, deobicei cu tijele moderne zavorate de la inceput este posibila o incarcare de 10kg (extrem de rar, la fracturi perfect transverse, cu o tija groasa, membrul se poate incarca pana la limita durerii, teoretic cu toata greutatea).
daca fractura nu este transversala sunt 2 posibilitati: este o osteosinteza cu posibilitate de dinamizare sau una pur statica.
1 daca este cu dinamizare, dupa 6-8 saptamani se indeparteaza un surub (cel static, ramane numai cel dinamic) prin acesta metoda este posibila o usoare compresie axiala care este benefica vindecarii. dupa extragerea surubului, la pacienti de 50 de kg deobicei se poate incarca membrul pana la durere, la pacientii mai corpulenti deobicei se aplica o incarcare in trepte, deci se mareste incarcarea cu 10-20 kg pe saptamana
2 daca fractura este una cominutiva si nu poate fi dinamizata, totul depinde de radiografiile de control
0
01-09-2012, ora 09:41
costaconstantin
Nu este medic/terapeut
costaconstantin
buna ziua ! am fost operat la tibie si peroneu pt fractura dupa 3 luni si jumatate am reusit sa merg la serviciu mai incet dar fara probleme, se mai umfla putin dar fara dureri oricum foarte multumit de prestatia doctorilor.Va doresc multa sanatate si nu va lasati dusi de boala indiferent de tipul ei, salutari tuturor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.