Evoluarea mersului dupa o fractura

14-02-2013
ciprian97
Nu este medic/terapeut
ciprian97
Buna seara.Acum 4 ani am avut o fractura la piciorul stang (tibie + peroneu 1/3)iar dupa ce am avut pus primul gips care era stramb mi l-au pus pe cel de al doilea am stat un timp dupa accea mi s-a scos dar la radiografie din pacate piciorul era stramb.Iarasi am avut pus un gips care a durat 2 luni iar dupa aceasta radiografie am avut piciorul drept.Dar in timp piciorul devia in parte inerioara formand un Cvalum parca.Am mers la Mangalia iar acolo un doctor mi-a spus ca din cauza ca am avut foarte mult gipsul cartilajul de crestere din partea stanga s-a sudat(din cate am inteles).Mi-a pus un aparat Ilizarov, care fara ajutorul acestuia nu cred ca reuseam pana la 18 ani.Dupa ce mi-a scos aparatul luna trecuta (9.10.13) domnul doctor a spus ca la o luna de la acea data sa 'las carjele' pai sambata am facut o luna.Dar din pacate merg schipatat (parca mi-ar fi frica)na si din cauza varstei mele sunt inca copil.Spuneti-mi va rog domnule doctor ce pot sa fac sa merg mai repede ?Niste exercitii, ceva pastile sau ce?

O seara placuta !Astept raspunsul dumneavoastra cu nerabdare!
4 comentarii
0
15-02-2013, ora 14:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia este una complexa si necesita, pentru apreciere, examinare clinica si studiul intregului dosar radiologic.
In orice caz, nu se pune problema de "pastile", nu ar influenta cu nimic evolutia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-02-2013, ora 15:22
ciprian97
Nu este medic/terapeut
ciprian97
Deci ar trebui sa fac niste exercitii?
0
17-02-2013, ora 09:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Kineto-terapia este utila oricand, insa trebuie gestionata corect, de catre un kineto-terapeut. Daca incercati singur puteti fi confruntat cu complicatii teribile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-02-2013, ora 09:39
ciprian97
Nu este medic/terapeut
ciprian97
Va multumesc pentru raspuns.Voi merge la un kinetoterapeut.O zi buna si santate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 5 motive pentru care e bine să te plimbi, chiar și iarna
  • Mersul pe jos regulat protejează femeile după menopauză împotriva insuficienței cardiace
  • Cât înseamnă 10000 pași - cât de mult ar trebui să te miști zilnic conform studiilor?
  • Mersul ajută la menținerea condiției fizice
  • Mersul lent, asociat cu îmbătrânirea prematură a creierului
  • De ce nu mai poate merge (cauzele incapacității de a mai merge)
  • Tiparul de mers poate prezice un eventual declin cognitiv la adulții în vârstă
  •