Am probleme cu muschii gambelor dupa 10 min de alergare

19-02-2016
BIL
Nu este medic/terapeut
BIL
Buna oameni buni!

De deva timp mai precis de 2 luni nu mai pot alerga mai mult de 15 min. Mentionez ca alergam la banda si in aer liber in jur de 40 min. 7-8 km. Am inceput sa fac sala de 10 luni si de 2 luni am aceste probleme la muschii gambelor. Vreau sa alerg din nou dar nu mai pot. Ce este de facut? Am schimbat incaltamintea, banda de alergare, dupa ce se incalzeste o sa alerg si afara sa vad daca se schimba ceva.
Sper ca un doctor sa citeasca ce am scris si sa mi dea un raspuns!

Va multumesc!
4 comentarii
0
22-02-2016, ora 17:23
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poate fi vorba de un dezechilibru electrolitic ( sodiu, potasiu, magneziu, calciu)...Poate ca nu te alimentezi cum trebuie, consumi putine lichide..ce varsta ai? Iei medicamente ? Un set de analize ar fi util de facut.
0
22-02-2016, ora 20:34
BIL
Nu este medic/terapeut
BIL
Buna ziua!
Am 37 de ani si consum foarte multa apa, in jur de 5l de apa. Am o alimentatie echilibrata mai ales de cand fac sala, de vreo 9 luni.
Analize fac anual datorita seviciului si imi ies bine mereu. In urma cu o luna am luat Centrum pentru ca uneori dupa antrenamente aveam ameteli dar s au rezolvat dupa administrarea de Centrum. Astept analizele care o sa le fac pe 25 luna aceasta. Aaa la ultimul antrenament am folosit fastum gel si am reusit sa alerg 20 min dupa care m am blocat din nou, mai ales la gamba dreapta,
0
22-02-2016, ora 21:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analize in care sa fie incluse si cativa electroliti, o glicemie, un Fe seric si tot ce poate recomanda medicul de familie...5 litri mi se pare cam mult...Ar fi bine sa ne scrii dupa ce ai si rezultatul de la laborator.
0
22-02-2016, ora 22:00
BIL
Nu este medic/terapeut
BIL
Da o sa va scriu si o sa va spun rezultatele!
Va multumesc mult pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pericolul consumului excesiv de apă
  • Trebuie consumate 8 pahare de apă pe zi?
  •