am mai luat o buna perioada de timp anticonceptionale, la varsta de 17 ani la recomandarea medicului

28-11-2011
nicadzanca
Nu este medic/terapeut
nicadzanca
Folosesc anticonceptionalele Tri Regol de cateva luni, am mai luat o buna perioada de timp la varsta de 17 ani la recomandarea medicului, dar problema este ca faceam pauza doar 6 zile in a 7 a incepeam un blister nou, nu am avut simptome dar la fel am inceput administrarea si acum adica cu 6 zile pauza si nu stiu ce sa fac pentru ca farmacista mi-a spus ca este mai bine sa fac 7 zile pauza si sa incep urm blister din a 8 a zi, iar alta farmacista mi-a spus ca nu conteaza pot sa raman asa la 6 zile de pauza.Azi este ce-a de-a 7 a zi de pauza si nu stiu sa incep tot ca pana acum s-au maine in a 8 a zi. Va multumesc.
4 comentarii
0
28-11-2011, ora 19:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In mod normal, la Tri-Regol se face pauza ca la marea majoritate a anticonceptionalelor, adica de 7 zile. Totusi, daca medicul v-a recomandat pauza de doar 6 zile, faceti pauza de doar 6 zile. Ca regula generala, recomandarea medicului in ceea ce priveste posologia prevaleaza atat asupra sfatului farmacistului, cat si asupra prospectului.
Va amintiti regula aceea pe care se bătea multă monedă la examenul de conducere auto: "semnele şi indicaţiile agentului de circulaţie au întâietate atât faţă de normele de circulaţie, cât şi faţă de semnele de circulaţie" ? Ei bine, şi aici e ceva foarte asemănător.
0
28-11-2011, ora 20:18
nicadzanca
Nu este medic/terapeut
nicadzanca
Va multumesc frumos pentru raspuns.Am uitat sa specific ca nu medicul mi-a recomandat cate zile de pauza sa am intre blistere, ci doar ce pastile sa iau.Si chiar nu am intrebat pe nimeni am luat cum am crezut, numai ca acum asi vrea sa incep sa fac 7 zile pauza pentru ca observ ca nu mi se regleaza menstruatia.Oare o sa imi afecteze cu ceva ? s-au cum sa fac?
0
29-11-2011, ora 20:45
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
În cazul acesta, următoarea pauză faceţi-o de 7 zile, aşa cum se procedează în mod obişnuit. E foarte simplu să ţineţi minte: ziua din săptămână în care începeţi folie nouă este mereu aceeaşi. Spre exemplu, dacă aţi început miercurea, veţi începe de fiecare dată miercurea.
0
29-11-2011, ora 21:47
nicadzanca
Nu este medic/terapeut
nicadzanca
Multumesc din suflet.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •