Am nevoie de un sfat...scurgerile mele vaginale ma cam ingrijoreaza..

01-03-2019
XCinevaX
Nu este medic/terapeut
XCinevaX
Buna ziua...ma aflu aici pentru a apela la ajutorul dumneavoastra.Poate pare stupid, insa scurgerile mele vaginale ma cam ingrijoreaza...adica sunt destul de abundente...asa mi le amintesc sa le fi avut, inr-adevar, poate sunt normale, insa aui o culoare galbuie.I-am spus de nenumarate ori mamei mele insa nu doreste sa vizitam un medic.Deasemenea, prin septembrie-octombrie obisnuiam sa am dureri abdominale incontinuu, iar medicul de familie mi-a sugerat o ecografie abdominala.Mi s-a spus ca sunt in regula.Cam in perioada aia menstruatia mea a inceput sa fie neregulata, alt fapt care ma ingrijoreaza.Normal menstruatia mea dureaza cam 6-7 zile, In luna februarie, in a 7-a zi nu mi-a mai curs sange, cu exceptia unei secretii putin rozali mai spre seara.A doua zi dimineata cand am fost la toaleta nu aveam nimic.Dupa cateva ore dupa ce am fost din nou la toaleta iar am observat-o.Dupa aceea nimic.I-am spus mamei, dar mi-a zis sa nu ma ingrijorez.Ziua a trecut, si urmatoarea la fel, totul normal, dar iar, si la pranz si seara cand am fost la toaleta mi s a parut ca printre secretia mea normala a aparut un firicel de sange.Dar cand i-am spus mamei, nu m-a crezut...E in regula ce am patit?Cum credeti ca o pot convinge pe mama sa facem o vizita la doctor(deoarece nu este de acord), pentru a exclude orice problema?Mentionez ca am 16 ani, prima mensruatie am avut-o acum vreo 5 ani, si sunt virgina.Probabil motivul pentru care nu doreste sa merge este ca sunt virgina...insa simt ca aceasta problema ma streseaza o gramada, si imi ocupa mintea mare parte din timp.Nu stiu ce sa fac...
4 comentarii
0
01-03-2019, ora 17:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti la medicul de familie si cereti o trimitere catre ginecologie daca va framanta ceva. Uneori sunt primite si persoane minore. Nu am auzit sa fie respins cineva. Aveti 16 ani. Cred ca va puteti descurca si singura.
0
01-03-2019, ora 17:25
XCinevaX
Nu este medic/terapeut
XCinevaX
Niciodata nu am facut asa ceva fara acordul parintilor mei...de aceea as dori sa o fac pe mama sa ma inteleaga...insa ea tot insista de fiecare data ca nu am nimic...
0
01-03-2019, ora 18:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mama dv. ar trebui sa stie ca vi se ia un test secretie cu un betisor. Nu va doare, nu nimic. Asta nu presupune dezvirginarea.
0
02-03-2019, ora 10:50
XCinevaX
Nu este medic/terapeut
XCinevaX
Inteleg...Poate voi reusi sa o conving eventual...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: