am o durere de picioare care pleaca de pe fese pe picior in jos pina in zona genunchiului

21-07-2013
olteanudan
Nu este medic/terapeut
olteanudan
Buna, ma confrunt si eu cu o problema si doresc sa ma indrumati spre rezolvarea acestei probleme(am 42ani si locul meu de munca este vanzatoare intrun supermarket si aproximativ de 2 luni am o durere de picioare care pleaca de pe fese pe picior in jos pina in zona genunchiului si de multe ori le simt tari rigide si greoaie..crezand ca durerile provin de la un inceput de varice am facut o consultatie din care mi sa spus ca nu am varice dupa care am facut o radiografie a coloanei lombare si am mers cu rezultatul la care mi sa spus ca am lombosciatica.pentru ameliorare am urmat 10 sedinte de fizioterapie si am folosit lioton gel pentru masaj in locurile dureroase..dupa toata aceasta perioada ma simt la fel cu dureri ce le simt inca de cind ma trezesc iar ce am mai observat dimineata cind ma ridic din pat durerea merge pina in calcai iar mersul este greoi perioada de 3~4 minute dupa care ma pot deplasa mai usor dar tot cu aceleasi dureri.va rog daca puteti sa mi spuneti ce ar putea cauza aceste dureri si ce ma indrumati sa fac...va foarte multumesc si astept un raspuns de la dumneavoastra
2 comentarii
0
22-07-2013, ora 13:40
smaralde
Nu este medic/terapeut
smaralde
De obicei durerile care pleaca din sold in jos pot fi dureri provocate de nervul sciatic comprimat de vertebre. Poate n-ar fi rau sa te duci cu radiografiile la un alt medic... poate vede mai mult ca primul. Fizoterapia ajuta mult...daca e vorba de sciatica. Un exercitiu bun pentru "intinderea coloanei"... sa te prinzi cu mainile de o bara si sa lasi corul sa atarne... sau sa te ridici pe varfuri si sa tragi mainile in sus cat poti tu de mult...repetat de multe ori s-ar putea sa te ajute. Oricum nu neglija... o sciatica grava poate pune probleme. sanatate
0
22-07-2013, ora 14:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pe termen scurt trebuie sa reduceti drastic solicitarea fizica (stat in picioare), pe termen lung sa evitati orice kg in plus fata de normal.
Un consult clinic la neurochirurg este salutar.
Astept elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •