Am ramas fara miros si gust

13-02-2014
maruska-mara
Nu este medic/terapeut
maruska-mara
In urma cu 1luna am fost racita si la 5-6 zile dupa ce a trecut raceala, nasul s-a desfundat acum respir normal dar nu am gust si miros.Am consultat un medic O.R.L. care mi-a pus diagnostic Rinita Gripala spunand ca in urma raceli s-au distrus nervi olfactivi si asa voi ramane fara miros si gust.Mentionez ca mi-a dat un tratament cu picaturi preparate in farmacie si neuromultivit pastile pe care le-am luat fara nici un rezultat.
As intreba alte investigatii nu se fac pentru a se vedea daca nervi olfactivi sunt distrusi, si daca imi voi recapata mirosul si gustul.Multumesc.
7 comentarii
0
14-02-2014, ora 08:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci si un consult la neurologie
pierderea mirosului si gustului se datoareaza neurotoxicitatii in urma infectiei virale
Anume aceasta toxicitate este periculoasa si acesta este motivul pentru care trebuie sa stam la pat 3- 5 zile de viroza
0
14-02-2014, ora 18:58
maruska-mara
Nu este medic/terapeut
maruska-mara
Va multumesc Domnule, Dr Fluieraru Valeriu pentru raspuns am sa consult si un neurolog dar azi am mers din nou la O.R.L.
deoarece timp de cateva secunde am un miros urat in nas parca ar veni din gat care dispare si in gat dimineata scuip saliva fara sa tusesc si doamna doctor mi-a spus ca s-au desfundat sinusurile si trebuie sa i-au si antibiotice pe care le-a prescris
Nu inteleg de ce nu-mi vine mirosul si gustul?
0
16-02-2014, ora 16:24
smartapp.ro
Nu este medic/terapeut
smartapp.ro
Incearca sa iti reobisnuiesti nasul si cavitatea bucala cu mirosuri si mancaruri distincte, care sa forteze "revenirea" simturilor. Nu este un sfat medical, insa la sotia mea a functionat.
0
10-03-2014, ora 23:07
maruska-mara
Nu este medic/terapeut
maruska-mara
Buna Seara, Domnule Doctor am fost si la neurologie am facut un R.M.N. la cap si mi s-a spus ca nu am nimic si
mirosul nu mai imi vine, am terminat si antibioticul dar degeaba din cand in cand imi vine un miros urat in nas doar cateva secunde, nu stiu ce sa mai fac si ce sa mai iau, am fost si la dentist pentru ca in luna Decembrie mi-am pus dantura l-am intrebat si pe stomatolog, care mi-a raspuns ca nu este de la dantura, Medicul O.R.L. spune ca raman fara miros si ca am distrusi nervii olfactivi.Nu inteleg pe ce se bazeaza dor ca nu am miros? Am fost si la un endocrinolog unde a descoperit 2 noduli la glanda tiroida dar a spus ca nu au legatura cu mirosul.
Mentionez ca sunt fumatoare, oare de la fumat ?.
Multumesc Anticipat.
0
11-03-2014, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cum am mai scris.. este de la TOXICITATEA virusului gripal.. si tratamentyul virozei NU la pat cum este recomandat
foloseste ulei volatil de Busuioc.. concentrat pentru aromoterapie si inhalatii
ceva tratament pentru circulatia cerebrala.. cu Mg, vit B 6, bilobil... si daca nici acestea nu dau rezultat in 3 saptamani..
asa ramane...
0
24-09-2014, ora 16:57
maruska-mara
Nu este medic/terapeut
maruska-mara
Buna ziua Domnule Doctor am revenit dupa 8luni cand am scris ca am ramas fara miros si gust am facut si tratamentul Dv cu Mg, Vit.B6, Bilobil nici un rezultat. Am fost la 5 cabinete particulare din Timisoara ficare medic cu diagnosticul lui, In final mi s-a spus ca am rinita alergica atrofica. Tratament un sprei nazal Avamys si pastile pt alergiedar nu am priceput nimic.
Am mers la salina la Prait 10 zile si dupa o saptamina de cand m-am intors percep din cand in cand mirosul dar foarte slab apoi dispare.
Parerea Dv mai am vreo sansa sa-mi revin?
Multumesc Anticipat.
0
25-09-2014, ora 12:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este greu de crezut
nervul afectat.. afectat ramane.. NU are capacitate de regenerare
cumparati un aparat salin si folositi.l in dormitor
cautati Colargol si puneti picaturi in nas.. in pozitie culcat pe spate sa ajunga picaturile sus.. spre frunte 2 pic la 8 ore 10 zile
cumparati Ulei volatil de Busuioc si faceti aromoterapie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi cercetări dezvăluie impactul pierderii mirosului
  • Pierderea mirosului, raportată în 86% din cazurile ușoare de COVID-19
  • Pierderea gustului și a mirosului - cauze posibile
  • Anosmia (pierderea mirosului) - cel mai bun predictor pentru COVID-19
  • Cercetătorii au descoperit mecanismul care explică de ce pacienții cu COVID-19 își pierd simțul mirosului
  • 90% dintre persoanele care suferă de anosmie sau ageuzie din cauza COVID-19 își revin complet după doi ani
  •