Am si eu o problema cu glezna piciorului drept

26-01-2012
fuchsia
Nu este medic/terapeut
fuchsia
Buna ziua! am piciorul umflat cam de 2 luni si prezinta o mica deformatie in partea din interior a piciorului, am fost la ortopedie si am luat niste supozitoare vreo 10 zile fara nici un efect, am facut analizele pentru reumatism si care mai sunt de genul acesta si au iesit bune, am fost la un alt medic si mi-a recomandat electrochimioterapie si am facut 10 sedinte, fara nici un efect. Am facut si radiografie unde mi s-a spus ca am tumora osoasa, dar alt medic a spus ca e doar un ligament incordat. ma si doare din cand in cand, am mai avut si asta vara la fel, dar a trecut singur. Va rog un sfat. am 20 de ani, 1, 62m, 52kg. Va multumesc.
8 comentarii
0
26-01-2012, ora 19:57
fuchsia
Nu este medic/terapeut
fuchsia
Va multumesc fff mult ! o sa incerc si o sa va spun cum ma simt.
0
26-01-2012, ora 21:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
nu va suparati, insa daca cineva a dat parerea ca este o tumoare osoasa si Dvs aveti o "deformare" in zona respectiva, nu ar trebui sa va lasati examinata mai departe? cu metode mult mai specifice, si cu sensibilitate mult mai mare?
este greu de apreciat ce aveti acolo fara examen fizic, insa cele descrise pot fi si o tumoare, insa pot fi si alte boli mult mai banale.
dupa parerea mea, daca exista cea mai mica sansa, ca aceasta deformare sa fie o tumoare, trebuie facut examene de laborator pentru cele mai frecvente factori pentru tumori osoase, un CT, eventual scintigrafie, RMN.
sunt tumori osoase care sunt foarte agresive si fara tratament nu dau pre mari sanse de supravietuire.
nu ar trebui sa va jucati cu sanatatea.
daca aveti radiografiile ar putea sa le postati aici sa ne putem dea seama totusi despre ce este vorba
0
27-01-2012, ora 16:17
fuchsia
Nu este medic/terapeut
fuchsia
Am radiografiile dar nu stiu cum sa le postez aici. Va multumesc.
0
08-02-2012, ora 18:34
anca15
Nu este medic/terapeut
anca15
Buna ziua,

Dupa o operatie de fractura metatarsian 5 cu deplasare, urmata de imobilizare in atela ghipsata (2 saptamani) plus imobilizare in gheata ghipsata de mers (inca 2 saptamani), acum am dureri destul de mari la mers, probabil de la articulatia gleznei.

Medicul mi-a recomandat Diclofenac si sa misc glezna in apa calda, insa de 2 zile tot fac asta fara prea mare succes.

Ce alte solutii mai exista pentru a imi debloca mai rapid articulatia? Cat timp ar dura pana sa pot merge normal, fara dureri?
0
08-02-2012, ora 23:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ce tip de fractura ati avut, si pentru ce a fost nevoie de o imobilizare gipsata atat de lunga??
Fracturile metatarsianului 5 se opereaza rarissim (sub 0, 1% din cazuri), si aceasta numai in cazul unei singure localizari anatomice.
La ce articulatie va referiti?? Ce varsta aveti, ce greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente vasculare, metabolice, inflamatorii-reumatologice etc aveti?
Astept date concludente.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-02-2012, ora 00:43
anca15
Nu este medic/terapeut
anca15
Buna seara,

Va multumesc pentru raspuns! Am avut fractura diafiza de metatarsian V cu delasare. Initial am fost la urgenta si mi s-a pus piciorul in ghips (primele 5 zile nu am avut voie sa calc pe el).

Dupa 7 zile de ghips, am fost la alti doi medici care mi-au recomandat fiecare operatie, asa ca la 10 zile de la incident, m-am operat, prin reducere si osteosinteza cu brosa Kirschner. Dupa operatie am stat 12 zile in atela ghipsata (fara sa calc), ulterior in gheata ghipsata de mers cu toc pentru inca 2 saptamani.

Si acum, ma doare incheietura cand fac anumite miscari din glezna, ma doare si la mers, muschii sunt putin atrofiati, probabil si circulatia a avut de suferit, am toata zona operatiei pana la glezna vanata si se umfla daca fortez prea mult cu mersul.

Am 27 de ani, 1.74 m inaltime, 66 kg, sunt o persoana destul de activa, am un job in vanzari (deci implica si miscare, condus...etc), mergeam la sala de 2 ori pe saptamana (fara a avea pretentii de sportiv, doar pentru intretinere), nu am avut probleme de sanatate, cu exceptia sistemului imunitar care a clacat acum vreo 2 ani.

Medicul mi-a spus ca durerile vor disparea in 3-4 zile si ca in 1-2 saptamani pot sa reiau sala. Nu stiu ce as putea sa fac pentru a ma recupera mai repede, acum nici sa merg bine nu pot.

O seara placuta!
0
09-02-2012, ora 23:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fracturile metatarsinului 5 se opereaza rarissim (in doar 0, 1% din cazuri), in primul rand ca este perfect inutil, mai apoi pentru ca determina ankiloza pe care deja o resimtiti.. Simptomele actuale pot fi datorate imobilizarii.
Probabil ca, odata cu reluarea mersului, veti redobandi mobilitatea si perimetrul de mers cvasi-normale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-02-2012, ora 00:22
anca15
Nu este medic/terapeut
anca15
Buna seara domnule doctor,

Va multumesc pentru raspuns..sa inteleg ca am facut o operatie degeaba?

As dori sa va intreb care este alternativa, cum m-as fi putut vindeca fara operatie sau fara ghips?

Vreti sa spuneti ca nu voi mai avea niciodata un mers si o mobilitate normale?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  •